Olympus TOUGH TG-310
Bevezető
A TOUGH TG-310 az Olympus idei vízálló modelljeinek legegyszerűbb és egyben legolcsóbb tagja. Már volt szerencsénk egy rövid teszt alkalmával kipróbálni, így jelen cikkünkben az ott leírtakat ismételjük, kissé egyszerűsített formában.
A kisebb zoomátfogású Tough TG-310 mellett 5×-ös zoomos Tough TG-610 és TG-810 is megjelent, melyeket szintén kipróbáltunk.
Az Olympus TOUGH TG-310 3 méteres vízállósági képességével belépőszintűnek mondható a vízállóság területén, ütésállóságát 1,5 méterben adták meg.
Képérzékelő
A Olympus Tough TG-310 szenzora is a manapság átlagosnak mondható 1/2,3″ típusú, 14 Mpixeles CCD, melyet stabilizálással is ellátak.
Legnagyobb felbontásban 4288×3216 pixeles képeket készíthetünk, de a felbontást egészen VGA-ig csökkenthetjük. A hagyományos 4:3 oldalarányon kívül 16:9 oldalarányú is választható, ez esetben két felbontás áll rendelkezésünkre.
A fotókat csak JPEG tömörítéssel menthetjük el, kétféle tömörítési fok valamelyikén.
A fényképezőgép képes az érzékenység automatikus megválasztására, ezen kívül mi is megadhatjuk a nekünk tetsző értéket ISO 80 után 100-1600 között 1 Fé lépésekben.
Optika
A fényképezőgép rejtett optikája 28-102 mm-nek megfelelő gyújtótávolságú. A 3,6×-es zoomátfogású objektív fényereje nagylátószögnél f/3,5, mely tele állásban f/5,1-re romlik. Ezek az értékek a rejtett optikás kompakt gépek között átlagosak.
Az optika elé nem került semmiféle védelem, így kikapcsolt állapotban csak a süllyesztett kialakítása védi valamennyire a sérüléstől.
Ergonómia
Az Olympus idei vízálló gépei követik a tavalyi modellek téglatest formavilágát, így elsődlegesen az egyenes, szögletes jelzők juthatnak eszünkbe első ránézéskor. A mogorva vonalakat az előlapon lévő enyhe íves formák törik meg.
Az ultrakompakt masina kezelőszerveit fent és hátul helyezték el, felülre a bekapcsoló és exponáló gombok kerültek, míg hátulra a zoom vezérlő, videófelvétel indító, lejátszás, négyirányú navigáló, Ok, menü és súgó gombok kerültek. A navigáló gombok közül felvételkor csak a felfelé irányulónak van funkciója, méghozzá a megjelenített információk mennyiségének módosítása. A lefelé gombbal lejátszáskor tudunk törölni.
LCD
A gép hátuljára 2,7″ képátlójú, 230 ezer szubpixeles kijelzőt építettek. Itt érdemes megemlíteni, hogy a TG-610-be nem csak nagyobb zoomátfogású optika, de 3″-os VGA megjelenítő is jutott. A TG-310-nél viszont meg kell elégednünk az átlagos LCD-vel, amelynek betekintési szögei sem túl jók. A háttérvilágítás erejét 5 lépcsőben módosíthatjuk.
Élességállítás, fénymérés
Az autofókusz rendszer üzemmódja középpontos, ESP, témakövető vagy arcfelismerő lehet. A gépre nem került AF segédfény, így gyenge fényben gond lehet az élességállítással. Ez víz alatt valóban megnehezítheti a dolgunkat.
A fénymérés többmezős ESP, vagy szpot elvű lehet.
Csatlakozók, akku, memóriakártya
Az Olympus is az egy ajtó – egy kockázat elvet követi. Jobb oldalán egy teljesen lenyíló ajtó mögött rejtették el az akkumulátort, az SDXC kártyafoglalatot, illetve a mikroHDMI és az univerzális USB/AV kimenet is.
A gépnek energiát Li-42B jelű, 3,7V névleges feszültségű, 710 mAh-s lítium-ion akkumulátor szolgáltat. Az akkut a fényképezőgépen belül tölthetjük fel, ha a gépet USB kábelen a mellékelt hálózati adapterre, vagy számítógépre kötjük.
A 19 MB belső memória nem mondható túlzottan soknak, ez is inkább csak azért van, hogy ha otthon felejtenénk a kártyákat, néhány 2 Mpixeles emlékképet még készíthessünk. Igen ajánlatt SDHC, vagy SDXC memóriakártya beszerzése.
Videó
Videókat maximum 1280×720 pixeles, vagyis HD felbontásban készíthetünk, ezen kívül még 640×480 vagy 320×240 pixeles felbontást választhatunk, a képfrissítés minden esetben 30 kép/mp. A tömörítés H.264 kodekkel történik, így jó hatékonysággal tölthetjük meg memóriakártyánkat.
Videózás közben optikai zoomot csak akkor használhatunk, ha előzőleg a mono hangrögzítést letiltjuk. Hanggal együtt történő videózásnál csal digitális zoom áll rendelkezésünkre. Van viszont felvétel közben élességállítás, s a fénymérés is működik. A szenzor eltolásos stabilizálás helyett itt elektronikus stabilizátor választható (ez csökkenti a látószöget!).
Képminőség
Érzékenység – képzaj
A teljes felbontású ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×13 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép.
A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×13 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
A valós képminőség teszteléséhez érdemes megnyitni a teljes képet, s egy 10×13 cm-es papírképpel a kezünkben addig távolodni a monitortól, hogy nagyjából hasonló méretet lássunk, mint a kezünkben lévő fotó.
Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es papírképen (szimuláció)
Mellékelt tartozékok
- csuklószíj
- Li-42B Li-ion akkumulátor
- hálózati USB adapter
- USB- és videó kábel
Az Olympus TOUGH TG-310 jelenleg 60.000 Ft-ért vásárolható meg.
A fényképezőgép kipróbálását a Olympus Magyarország tette lehetővé. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti linkre.
A képek fájlneveiben szerepel az érzékenység, a rekeszérték és a kisfilmre átváltott gyújtótávolság is.
Modellek: Papp Évi és Farkas Sára, a modellfotókat készítette: Csuha Pál.
Tipp: a megjelenő új ablakban mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek a fenti adatok. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!