A mini-, akció-, vagy sportkamerák – nevezzük őket bárhogy is – igazi slágernek számítanak mostanság. Lassacskán mindenki felfedezi, hogy a szekrényben porosodó régi kamkordere, és telefonjának beépített kamerája mellett életbevágó szüksége van egy sisakra, biciklire, autóba, gördeszkára szerelhető apró videórögzítőre is.
A mini akciókamerák egyik közkedvelt területe az RC, vagyis a rádió távvezérelt modellekre (versenyautókra, kishajókra, repülőgépekre, helikopterekre és multikopterekre) aggatott mozgóképfelvevőké. Ezeknél az eszközöknél nem csak a képminőség, de a kamera mérete és legfőképpen a súlya is életbevágó. A jól bevált GoPro néha túl nehéz és más megoldás kell.
Megoldást jelenthetnek a kis rejtett kamerák, melyeket apró használati tárgyakba, vagy annak álcázott eszközökbe szerelnek, de ezek minősége nem mindig kielégítő. Az RC-sek között az utóbbi években mégis igen elterjedt lett a kínai Keychain 808, ami egy kulcstartóba szerelt néhány grammos kis szerkezet, némely modelljénél meglepően jó képminőséggel. Ennek továbbfejlesztett, jobb képminőségű változata a nem sokkal nagyobb Mobius kamera, mely 2013 nyarán jelent meg a piacon és már a harmadik generációját éli:
Mobius (V1): az eredetileg megjelent változat, max Full HD videófelbontást, és 87 fokos látószögű optikát (lens A) kínált. Beépített lítium-polimer akkumulátora kb. 80-85 percnyi videofelvételt bírt egy töltéssel.
Mobius (V2): a továbbfejlesztett verzió ugyanolyan felbontással és akkumulátorral jött, ki de fix optikája (lens B) kb. 120 fokos látószöget ad.
Mobius (V3): a 2014 második felében megjelent legújabb típusban is maradt a Full HD felbontás, de továbbfejlesztették az objektívet (Lens C), mely nagyjából 131 fokos látószöget nyújt. Felhasználók tesztjei szerint az újabb optika jobban tűri az ellenfényt, és a vignettálás is jobban korrigált. Ezen felül egy nagyobb teljesítményű, akkumulátort kapott, mely egy töltéssel kb. 2 órányi videót képes rögzíteni.
A legfrissebb változat szinte teljesen ugyanúgy néz ki, mint a korábbiak. Ugyanazt a fekete, kissé gumihatású borítással ellátott műanyagházat kapta mint elődei. Az egyedüli külső különbség a tetején lévő aprócska LED, mely a korábbiakon kicsi és kerek, az új változaton szélesebb. A kamera nincs 5 cm (objektívvel 61 mm) hosszú és 3,5 cm széles, vastagsága pedig 18 mm. Mindehhez akkumulátorral együtt 38 grammos tömeg társul, ami kevesebb mint a fele a GoPronak.
A csomagban a készüléken kívül egy rövid USB kábel, egy objektív védőkupak, egy lepattintható fém állványmenetet tartalmazó tartókeret, egy rövid, öntapadós tépőzár szalag, valamint egy kis imbuszkulcs lapul. 820 mAh-ás akkumulátora a kamera házán belül érkezik, de a burkolatot bontva könnyedén cserélhető. Töltése a mellékelt kábellel nagyjából 2,5 órát vesz igénybe.
Meglehetősen puritán megjelenésű szerkezetről van szó. Elöl a kidudorodó objektív mellett egy mono mikrofon kapott helyet, hátul pedig egy USB (mini-B) aljzat, valamint egy MicroSD kártyahely és a memóriakártya műveletet visszajelző LED. A Mobiusban nincs beépített memória, legfeljebb 32 GB-os kártyákat fogad a fenti típusból (bár állítólag valakinek ennél nagyobb kapacitásúval is működött).
A Mobiusban ugyanaz az Aptina AR0330 szériás, 1/3″-os CMOS dolgozik, mint az igen közkedvelt SJ4000 kamerában. Az RGB Bayer színszűrős szenzor 2304 x 1536 pixeles (3,5 Mpx), ami 2,2µm pixelméretet jelent. Állókép méretben ez a maximum, amit lőhetünk, mozgóképben azonban 1920 x 1080 képpontos, legfeljebb 30 kocka/mp-es videók készülhetnek, bár a szenzor elvileg a 60 fps-t is lehetővé tenné. Az érzékelő fejlesztője A-Pix technológiáját használja, mely a szenzoron belül nagyobb, mélyebb fotodiódákat és minden egyes pixelnél fényvezetőt használ, így a fotonok szóródása kisebb. A végeredmény a kis szenzorhoz képest szép, életteli színek és élesebb kép. A képfeldolgozás feladatát egy Novatek NT96650 processzor látja el.
Tetején mindössze három gomb és egy LED szolgál kezelőszervként. A két nagy, fémes gombszerű dudor ne tévesszen meg senkit: ezek fém hűtőbordák, mert bizony a kis jószág igencsak hajlamos a melegedésre. A hűtőbordák sajnos antennaként is képesek viselkedni, így GPS közelében használva megbolondíthatják a vevőnket. Ennek kiküszöbölésére fémbetétes műanyagház is kapható hozzá.
A három gombbal ki- és bekapcsolhatjuk a készüléket, beállíthatjuk a kívánt üzemmódot, illetve elindíthatjuk vagy megállíthatjuk a felvételt. A középső gombhoz háromféle üzemmód rendelhető egy PC-re, vagy Androidos eszközre telepíthető szoftverben előre megadva. A kamera USB kábellel köthető össze a fentiekkel (így a telefonhoz egy OTG kábelt is be kell szereznünk). Wi-Fi vagy Bluetooth kapcsolatra nem képes.
A Mobiuson nincs LCD, minden infót a felső LED színéből, vagy villogásából olvashatunk le. Nem olyan nehéz őket megjegyezni.
A mellékelt szoftver egyszerű kinézetű, de igen sok funkciót beállíthatunk rajta. Nézzük a legérdekesebbeket!
A háromféle üzemmód két videós és egy fotó mód lehet, melyek között az M gombbal válthatunk. A videós módok MOV, AVI vagy MP4 formátumot, 1920 x 1080, 1280 x 720, illetve 848 x 480 pixeles felbontást tudnak. A képfrissítési sebesség Full HD-ben 5, 10, 15, 20, 25 30 fps lehet, kisebb felbontásokban ezeken felül 50 és 60 fps is. A minőség három fokozatban állítható. A legjobb érték esetén kb. 24 Mbit/mp-es mozgóképet kapunk. Egy percnyi Full HD anyag a legjobb minőségben kb. 1,4 GB tárhelyet igényel.
A képminőség a kamera méretéhez és árához képest meglepően jó. A színek kissé túlszaturáltak és jellemzően hidegek, de ezen a beállítások között még finomíthatunk. Zavaró tulajdonsága, hogy a felvétel bekapcsolásának pillanatában kezd beállni az automata fehéregyesúly, így fél másodpercig eltérő színeket mutat. A részletesség és az élesség mindenesetre nagyon jó, sőt megdöbbentően jó. Gyenge fényviszonyok között ez a kamera sem tud csodát tenni és a megvilágítás csökkenésével egyenes arányban zajosodik, de a kapott eredményt így is tisztességesnek mondanám egy 1/3″-os szenzorhoz képest.
Videó módban beállíthatunk csak hangfelvételt (WAV), illetve a le is tilthatjuk a hangot. Lehetőség van még a dátum képre íratására, a kép180 fokos megfordítására (autós tartón). Beállítható teljes és csökkentett látószög, valamint loop videofelvétel is. Szükség esetén a rögzítés idejét 3, 5, 10 vagy 15 percben korlátozhatjuk.