Harmincadik alkalommal hirdették ki idén a Nikon nemzetközi fotóversenyének győzteseit. Az „At the heart of the image” (magyarul kb. „A kép szívében”) mottójú pályázatra idén a szervezők a társadalom és az emberi természet bemutatását várták az amatőr és profi fotósoktól.
A 2004-2005-ös verseny legjobb fényképeit a 117 országból érkező tízezer jelentkező mintegy 31 000 pályaművéből választották ki, a győztesnek járó díjat végül a norvég Vincent Maure vihette haza „Éhínség Kongóban: fiatal lány árva gyermeket gondoz” című munkájáért. A nemzetközi elismertségnek örvendő fotóművészekből álló zsűri a Művészet és a Dokumentum kategória mellett idén egy új témában is oszthatott díjat: a Kibontakozó tehetségek versenyében négy győztest és tizenhat helyezettet avattak.
A nyertesek 300 – 10 000 dollár értékben vihettek haza Nikon termékeket, ezen kívül a fődíj győztese, a Kibontakozó tehetség kagória helyezettjei, valamint további húsz díjazott lehetőséget kapott arra, hogy egyéb munkáit is kiállítsa a verseny weboldalán.
Sajtóbejelentés
30 esztendeje a fényképezés élvonalában:
A Nikon 2004-2005-ös nemzetközi fotóversenyének díjnyertesei
A Nikon ma hirdeti ki a 30. Nikon nemzetközi fotóverseny győzteseit. A világ egyik legrangosabb pályázatára minden eddiginél több jelentkezés érkezett.
A 2004-2005-ös verseny témája: „At the heart of the image” (magyarul kb. A kép szívében). Ez a Nikon Imaging Company márkajelmondata; egyúttal az idei verseny mottójaként arra ösztönözte a részt vevő professzionális és amatőr fotósokat, hogy munkájukon és képeiken keresztül bemutassák a társadalom és az emberi természet egyedi aspektusait.
A fődíjas képet 117 ország 10 000 jelentkezőjének 31 000 pályaműve közül választották ki. A győztes alkotás a norvég Vincent Maure „Éhínség Kongóban: fiatal lány árva gyermeket gondoz” című munkája. A versenybírók szerint a hagyományos, egyszerű megközelítéssel készített felvétel kiváló alkotás, amely erős érzelmeket kelt a nézőben.
Az értékelő bizottság – amelyet 10, Japánból, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államokból és Szingapúrból érkezett, nemzetközi elismertségnek örvendő fotóművész alkotott – a fődíjon túl két kategóriában értékelte a beérkezett pályaműveket. Ráadásul a Művészet és Dokumentum kategóriák mellett az idei versenyben a Kibontakozó tehetség elnevezésű, új kategóriát is meghirdették, amivel az ifjú fotósokat kívánták támogatni, ösztönözni és jutalmazni.
A Kibontakozó tehetség kategóriában négy győztest és 16 helyezettet hirdettek. Ők mindannyian kiemelkedő alkotásokat küldtek be, amelyek új szemszögből, frissen, fiatalos energiával ragadták meg a témát. A ma bejelentett négy győztes: a német Jean Balke „Jáva vulkanikus világa” című munkájával; a kanadai Patrick Dilkie „A szemein keresztül” című felvételével; valamint Ran Zhao Szingapúrból „A fa diadala” és Satoko Fujimoto Japánból a „Magam” című képével.
A Művészet kategóriában a japán Kousuke Inaba győzött „Fantáziapark” című alkotásával, a Dokumentum kategória első díját pedig a hongkongi Andrea Oschetti „Menekültóvoda” című felvétele érdemelte ki.
A győztesek Nikon termékeket kapnak 300-10 000 dollár értékben. Ezen felül a fődíj nyertese és további 20 díjazott, valamint a Kibontakozó tehetség kategória helyezettjei lehetőséget kapnak arra, hogy a verseny weboldalán egyéb munkáikat is kiállítsák.
Michio Kariya, a Nikon Corporation elnöke a következőket mondta: „Egyetlen pillanat. Egyetlen világ. A Nikon nemzetközi fotóversenye 30 esztendeje arra bátorítja a világ legjobb fotósait, hogy legjobb felvételeiket saját kortársaik által méressék meg. Idén a jelentkezők hatalmas száma mellett az is lenyűgözött bennünket, hogy a győztesek képesek voltak közérthető vizuális nyelven megfogalmazni mondanivalójukat.”