Csúcsmobilok a fényképezésben (2013)

0

LG G2

Kialakítás

A többi csúcsmobilhoz képest kicsit szerényebb kivitelben érkezett az LG büszkesége, mely persze nem jelent olcsónak ható külsőt. Jobbára dísztelen, szürke hajszálcsíkos, fekete műanyagborítással érkezett hozzánk a G2, így 0,5″-lal nagyobb kijelzője ellenére egy grammal sem nehezebb a HTC modelljénél. Méretben is csak hajszálnyi köztük a különbség, az LG széltében-hosszában valamivel nagyobb de vékonyabb is. Fogása a nagy tepsi mobilokra jellemző, kényelmesen tenyérbeillő műanyagszappan érzés.

A tesztmezőny legnagyobb kijelzőjével szerelt készüléke. 5,2″-os IPS LCD-je a többséghez hasonlóan FullHD felbontású, és csaknem olyan részletességű, mint a HTC-é, világosságban viszont jobb annál. A telefon előlapját szinte teljesen kitöltő képernyő elé itt is Corning Gorilla Glass 2 réteg került. Persze a nagy méret egy picit csalóka lehet, hiszen a gyakran használt Home/Back stb. érintőgombsor itt a képernyőre került.

A G2 formabontó kialakítású, már ami a kezelőszerveket illeti, ugyanis minden gombot a hátlapjára, az optika alá tettek. Jó elgondolás abban az értelemben, hogy a bekapcsolásnál kényelmesebb ez az ujjpozíció, vagy akár a hangerő állítása, de nekem azért néha több másodpercbe telt újra kitalálni, hol is kell ezt bekapcsolni. További hátrány a fotósoknak, hogy a hátsó gombokat vakon tapogatva gyakrabban maszatolhatják össze a közelben lévő objektívet.

A telefon 3000 mAh-es lítium-polimer akkumulátorát ezúttal sem tudjuk cserélni, fixen beépített. Egy töltéssel akár 800-900 órás készenléti és 18 órás beszélgetési időt remélhetünk.

Kamera modul

A mobil 13 megapixeles 1/3″-os szenzora szépen hozza a többiek átlagát, már ami a pixelek méretét illeti. Háromféle 4:3 arányú, és egy 16:9-es képméretet választhatunk, a videó pedig FullHD. Az érzékenység automatikus vagy kézzel állított lehet. Utóbbi esetben ISO100 és 800 között variálhatunk vele.

Optikájának 1:2,4-es fényereje fényképezőgépek között kiemelkedőnek számítana, itt azonban a leggyengébb, fél fényértékkel marad el a HTC-től és a Sony-tól. 29 mm-nek megfelelő fix látószöge viszont átlagos ebben a mezőnyben. A gyártó adatlapja szerint az új iPhone-hoz hasonlóan itt is zafír bevonat védi a frontlencsét a karcoktól.

Természetesen innen sem hiányzik az előlapra szerelt másodkamera, mely 2,1 megapixeles és FullHD videókra képes.

az elülső kamera állókép (Ctrl+klikk)

az elülső kamera állókép (1920 x 1080/30p)
Eredeti videó letölthető: ide kattintva
LG G2
Szenzor 1/3″ BSI-CMOS
Max . felbontás 13 megapixel (1,1 µm)
Képméretek 4160 x 3120
4160 x 2340 (16:9)
3264 x 2448
1280 x 960
Képformátum JPEG
Érzékenység Auto, ISO100-800 (1 Fé lépésekben)
Objektív 29mm (ekv), F2,4
Zoom digitális (8x)
Optikai stabilizátor van
Élességállítás automatikus (érintéses AF pont kijelölés)
kézi
Elülsõ kamera 2,1 Mpixel, FullHD video
Videó 1920×1080/60p/30p
1280 x 720
320 x 240 (MMS)
176 x 144 (MMS)
Hangfelvétel van (Audio zoom funkcióval)
Vaku van (LED)

Szoftveres képességek

Egész kellemes emlékeket hagyott bennem az LG kamera szoftvere, már ami a kezelhetőségét és átláthatóságát illeti. Pedig semmi extra, csak a készítői odafigyeltek arra, hogy az üzemmódok és beállítások kiválasztása és kezelése minél kényelmesebb legyen. Egy oldalon átlátjuk az összes lehetőséget és érvényben lévő beállításaikat, és a módválasztó oldal is látványosra, mellette hasznosra sikerült.

Ennél a mobilnál át kell kapcsolnunk a fotó és videofelvétel között, és ennek megfelelően kapjuk a beállítások vagy üzemmódok sokaságát is a bal oldali ikonok megérintésével. Ugyanitt a megszokott vaku üzemmódok, valamint az elülső-fő kamera közötti átkapcsolás lehetséges.

Üzemmódok: Normál, Exponálás és törlés, HDR, Panorama, VR panorama, Sorozatfelvétel, Szépség felvétel, Kettős kamera, Pillanatfelvétel, Intelligens automatika, Sport, Éjszakai.

A beállítások között részletes (1/3 Fé lépésekben állítható) expozíció korrekciót, önkioldót, érzékenység és fehéregyensúly beállítást, valamint fekete-fehér, szépia vagy negatív színhatást találunk. A készülék hangvezérléssel is képes exponálni, elég csak kimondanunk a ‘cheese’, ‘LG’ és hasonló varázsszavakat. A fókusz nem csak automata de akár kézi is lehet.

Ezen kívül csak a képgalériát nyújtja számunkra, ahol automatikusan albumokba rendezgetve találjuk meg képeinket. Persze magunk is létrehozhatunk ilyeneket, de hely és időpont szerint rendszerezhetők a mentett fájlok. Közvetlen szerkesztési lehetőséget nem kapunk csak megosztást egy másik közeli mobil eszköz, vagy felhő alapú tárhelyünk között. A fotók javítgatására a Picasa érhető el közvetlenül a galériából.

Egyéb extrák

Mivel minden extrája a kameraszoftverből érhető el, és nincsenek külön telepített gyári alkalmazások, kiválasztásuk rendkívül egyszerű. A fontosabb módok között találunk érdekességeket is.

Kétségkívül a legegyedibb a VR Panorama nevű mód, mely alapból nem érhető a többieknél. Ezzel 360 fokos gömbpanoráma is készülhet. Nincs más dolgunk, mint elkészíteni egy képet, majd bármilyen irányba fordítva a mobilt szépen „kicsempézni” további képekkel a virtuális teret. A szoftver automatikusan kijelöli a következő illesztési helyet és odafordítva a készüléket automatikusan exponál. Képkivágásunk sajnos nagyon apró és kis látószögű, így eltart egy darabig, míg összehozunk egy tisztességesebb gömbpanorámát. Belső térben a nodális pont elcsúszása miatt szinte esélytelen, hogy pontosan illesztett legyen a végeredmény, így elsősorban tágas külső helyszíneknél ajánljuk ezt a szolgáltatást.

Ezen kívül normál egysoros panorámát is készít, hasonlóan a többi modellhez, de itt bármilyen irányba és telefon állásban svenkelhetünk. Az összefűzött képen azonban több helyen kaptunk illesztési hibákat ráadásul a minőség sincs a toppon.

(Ctrl+klikk a teljes méret megnyitásához)

Exponálás és törlés mód a véletlenül a képbe sétálók kiradírozására való. A G2 egy sorozatot készít, és a kényes részre egy olyan képdarabot illeszt, melyen még nincs ott a nem kívánt személy, vagy tárgy. A képsorozat hosszáról nem kapunk visszajelzést, viszont a normál sorozatról igen, mely 20 kép hosszú lehet.

A Pillanatfelvétel opcióval gyors főtémánk összes mozdulatát ábrázolhatjuk egy képbe sűrítve. Ez egy 5 felvételes sorozatot jelent, melynek végén egyenként kijelölhetjük, hogy az öt képből melyik kerüljön a végső fotóra.

A kettős kamera bekapcsolásával az előlapi és a főkamera is egyszerre működik. Egyikük egy kis bélyegképen jelenik meg, mely tetszőleges helyre húzható. A két élőkép bármikor meg is cserélhető egymással, és mindkettőt külön exponálhatjuk.

Használati tapasztalatok

A G2 egyszerre 9 fókuszpontot használ a képmező közepén. Ebből választ ki automatikusan egyet, de természetesen magunk is kijelölhetjük a kívánt pontot a kép bármely részére bökve. A képkomponálást ezúttal nem segíti harmadoló rács.

A hangerőgomb exponálóként is beállítható, ami mindig jó ötlet, viszont ennél a gépnél ugyebár ez hátul található, közvetlenül az objektív mellett, így nem valami kényelmes megoldás.

A digizoom a szokásos módon két ujjunk széthúzásával növelhető. Használat közben ezt a funkciót elég érzékenynek találtam, több alkalommal sikerült titokzatos módon belezoomolnom a képbe a telefon zsebből történő elővételekor.

A fentebb is említett kellemes kezelhetőség azért mindvégig jó pontot jelentett a készüléknek, sőt első találkozásunk során úgy éreztem ezzel tudnék a legjobban megbarátkozni. Később ez a lelkesedés elillant, főként az élőképnek köszönhetően. Sajnos szinte összes telefonra jellemző, hogy az élőkép csak távoli rokonságban van a végeredménnyel. Belső térben nagyon jól teljesített a G2, viszont a külső tesztfotózáson már a szokásos erős kontrasztú és túlszaturált képet mutatta, sötétben pedig belassulásra és enyhe zajosodásra hajlamos. Este, ha erős fényforrások közelében fényképezünk, a sötét részeken már semmi sem kivehető.

Azért egy könnyen megszokható és megszerethető gépről van szó, mely átlagos körülmények között jól teljesít.

Ha zsebre téve kikapcsolt és újra elővesszük csak a bejelentkező képernyőn kell túllépnünk és máris a korábbi beállításokkal használható a kamera.

Fotók minősége

Az élek mentén elég rajzos, a kontrasztszegény területeken mosott, de ezt leszámítva megfelelő képet kapunk az LG G2-től, életteli színvilággal és a fotó középső részén jó élességgel. Az autofókusz pont kijelölése a fénymérési terület megadását is jelenti, ezért a gépek többségéhez hasonlóan néha gondban lesz a pontos fényméréssel, az esetek többségében azonban jó eredményt adott.

Igen erős zajszűrést használ, ezért sötétben, magasabb érzékenységnél a legzajmentesebb képet produkálja, kevés részlettel ugyan, de korántsem a legmosottabb végeredménnyel.

Mivel a tesztelt gépek beállításai alaposan eltérhetnek, ezért a tesztfotók zöménél az összes modellben elérhető automatikát használtuk, és expozíció korrekciót sem végeztünk. Arra voltunk kíváncsiak, hogy ugyanazon körülmények között automatán melyik készülék mit teljesít. Ez alól csak az ISO sorozat kivétel, ahol az érzékenység mellett, az expozíciót is korrigálni kellett, bár ez nem minden tesztalanynál volt adott, vagy pontosan beállítható. Az esti fotóknál (ahol elérhető volt) Éjszakai automata üzemmódot választottunk.

A képek EXIF adatai nem mindig tükrözik a valós felvételi beállításokat, ugyanis több készülék a beállítottól eltérő értékeket mentett.

Érzékenység – képzaj



ISO100


ISO200


ISO400


ISO800


ISO100


ISO200


ISO400


ISO800


ISO100


ISO200


ISO400


ISO800


ISO100


ISO200


ISO400


ISO800

Tesztfotók

A teljes méret megnyitásához kattintson Ctrl+bal klikkel a kívánt képre!

A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!

Videó minőség

A videóban 60 kocka/mp-es FullHD felvételre is képes a gép, az átlagnál egy kicsit jobb bitrátával, kellő részletességgel. A képminőségre nem is lehet különösebb panasz, viszont a hang megmagyarázhatatlan hangerő ingadozásokat produkált. A készülék audio zoom funkcióval is rendelkezik, de videózásnál nem használtunk zoomot.

A sötétben készült videókra a fotókhoz hasonlóan az erős zajszűrés nyomja rá bélyegét. Képdinamikájuk átlagos.

1920 x 1080 pixel, 30p, MPEG-4, 34 mp, 121 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1920 x 1080 pixel, 30p, MPEG-4, 32 mp, 115 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1920 x 1080 pixel, 30p, MPEG-4, 21 mp, 77 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva