Exkluzív: Nikon D3s

0

DUNCAN.
Honnan jösz, nemes thán?
ROSSE.
Fife-ból, királyom, hol norvégi zászlók
Lengnek a légben s hűsen legyezik
Népünket. A Norvég király maga
Töménytelen haddal s az áruló
Cawdori thántól támogatva, kezdé
A bősz csatát; míg Macbethünk szilárd-
Bizton, Bellóna vőlegényeként
Csapott reája, nem alább való
Erővel; ott kárt kárra, bősz aczélt
Aczélba vágva, megtöré azok
Kevély daczát; – egy szóval, a miénk
A győzelem; „

Shakespeare: Macbeth
Szász Károly fordítása

Így utólag visszagondolva nem is találhatott volna jobb helyet a Nikon legfrissebb fényképezőgépének bemutatására, mint Shakespeare Macbethjének színhelyét, a vad, komor, de ugyanakkor barátságos és bájos Skóciát. Ez a kettősség a rideg visszafogottság, kimértség és szilajság jól jellemzi új, professzionális modelljét, a D3s-t is. Hisz milyen legyen egy akcióra kihegyezett profi fényképezőgép, ha nem hűvösen elegáns, de emellett robbanékony?

A színielőadás díszlete tehát adott. Az említett remekmű kulcshelyszínétől nem messze – alig több mint 30 km-re – található St. Andrews városka, Fife megyében. A kisvárosnak persze, tudtommal, nincs világhíres irodalmi kötődése, de van egy világhíres, 600 éves egyeteme, és nem utolsósorban, ez a golf otthona. Igen, a golfé! Tudom, ez az időtöltés csak annyiban hasonlít a fényképezéshez, hogy nagy táskákat cipelve kell sokat gyalogolni, de itt tényleg minden erről szól. Az Északi-tenger partjára épült St. Andrews a golfosok Mekkája, és néhány október eleji napra az új fényképezőgépre kíváncsi újságíróké is. A bemutatót a világ egyik legpatinásabb golfpályája, az Old Course mellé települt, hasonló nevű hotelben rendezték. Meglehetősen „családias” körülményeket teremtett a Nikon. Először is, a szokásosnál jóval kevesebb újságírót hívtak meg, másrészt a rendezvény jóval oldottabb, kötetlenebb volt a szokásosnál.

A bemutató helyszíne

No, de térjünk a lényegre, hisz az olvasót bizonyára jobban érdekli a cikk főszereplője, a Nikon D3s. A gépet Koichiro Yamada úr, a Nikon Europe általános főigazgatója mutatta be, egy viszonylag rövid sajtótájékoztató keretében. Persze nem maradhatott el a cég eredményeinek ismertetése sem, melyből megtudtuk, hogy kompakt vonalon kb. 10%-os, míg a DSLR-ek piacán 40%-os részesedést vívott ki magának a gyártó. A készülék főbb jellemzőit Robert Christina, a Nikon professzionális termékeinek európai értékesítési igazgatója részletezte.

A cég aktuális termékskáláját felsoroló dián már nem szerepelt a D3, így feltételezem, hogy a D3s ennek felváltására született. A profi szegmenst ezentúl a D700 és a nagy felbontású D3X képviselik az új modell mellett. A D3s ugyanazokat a hagyományokat viszi tovább, mint elődje, vagyis egy ízig-vérig akciófotó gépet kapunk. A gyártó képviselője kiemelte, hogy a D3 megjelenése óta sport- és riportfotósok ezreit kérdezték meg, milyen fejlesztésekkel tehetnék még vonzóbbá az utódot.

D-Movie

Úgy tűnik az akciódús fotográfia művelői videót akartak, hiszen az első helyen ez az újdonság áll. A Nikon D300 után a D3 is HD videó funkciót kapott az S-modellben, ami a többi márkatárshoz hasonlóan 1280 x 720 maximális felbontást nyújt. A képfrissítési sebesség 24 kocka másodpercenként. Az új modell Tripod (állvány) módban kontrasztérzékelésen alapuló automata élességállításra is képes videózás közben, az elkészült filmek pedig utólag a gépen belül vághatók, az egyszerű Start/Stop funkciónak köszönhetően. Ezen kívül a videószerkesztés alatt a kívánt kockát állóképként is kimenthetjük.

A mozgóképek Motion JPEG (AVI) formátumban kerülnek mentésre, a két kártyahelynek köszönhetően, akár külön memóriakártyára. Legmagasabb felbontásban maximálisan 5 perc, alacsonyabb képméretnél 20 perces snittek készíthetők egyhuzamban.

A videofelvétel elindítása jóval könnyebb lett, hiszen az elődökön kissé elrejtett LiveView mód egy különálló gombot (LV) kapott. Úgyszintén a készülék elején is találunk egy videó indításra szolgáló (Pv) gombot, amely mellett a megszokott, hátsó navigációs gombbal is belekezdhetünk a mozgóképfelvételbe. A felvétel alatt használható bármilyen képeffektus (Picture Control), illetve négy lépésben (Auto, Low, Medium, High) állítható az érzékenység. High fokozatban a fényképezőgép ISO6400 és 102400 (!) között választ értéket.

A Nikon gondot fordított a CMOS szenzor kiolvasása miatt kialakuló ún. flicker (vibrálás) effektusra is, melyet 50 és 60 Hz-es frissítési frekvenciával igyekeznek kiszűrni.

A videó mellé természetesen hangfelvétel is készülhet. A Nikon D3s egy mono, beépített mikrofonnal rendelkezik, illetve a hang visszajátszására a kártyanyitó kar mellett egy kis hangszórót találunk. A csatlakozók között egy sztereó mikrofon bemenet, valamint az előzőnél kisebb HDMI-mini videó/hang kimenet is helyet kapott.

Képérzékelő

A Nikon D3s ugyanúgy 12,1 megapixel effektív felbontású FX CMOS szenzort kapott mint elődje, ez azonban egy újratervezett, továbbfejlesztett típus. A méret maradt 36 x 23,9 mm, tehát ismét teljes kisfilmes kocka méretű érzékelőt kapunk. A gyártó újratervezte a szenzor érzékelőhelyeit, a mikrolencséket és az áramköröket. Utóbbinak köszönhetően még kevesebb zajt produkál a gép, mint elődje, a mikrolencsék pedig még közelebb helyezkednek el egymáshoz, ami szintén jó hatással lesz a képminőségre, mivel nagyobb az egy pixelre eső fénygyűjtő felület. A kiváló sebességért a legfrissebb Expeed feldolgozó rendszer és az érzékelő 12-csatornás párhuzamos adatkiolvasása felel.

A teljes érzékelő felületet kihasználó FX formátum mellett kisebb képkivágásokat is használhatunk, csakúgy mint a D3-nál. Választhatunk 1,5x-ös kivágást adó DX (max.5,1 megapixel), és 5:4 oldalaránnyal dolgozó méretet is (max.10 megapixel), a legfrissebb újdonság pedig a 1,2x kivágást nyújtó méret, 30 x 20 mm hasznosított képterülettel, legfeljebb 8,4 megapixellel. Minden méretnél az aktuális kivágásnak megfelelő képmezőt a keresőben is jelzi a gép, és nem csak állóképeknél, de videó közben is használhatjuk ezeket a beállításokat.

Nem elhanyagolható fejlesztés a gép új érzékenység tartománya, a fent részletezett újdonságoknak köszönhetően, jóval alacsonyabb zajszintre számíthatunk, így a Nikon igen bátran kiterjesztette a beállítható ISO tartományt. A D3 modell esetében ez ISO200-6400 volt, de elérhettük az ISO100-nak megfelelő Lo-1, valamint az ISO12800 és ISO25600 egyenértékű Hi-1 és Hi-2 beállításokat is. A Nikon D3s tovább megy. Az alap tartomány ISO200 és 12800 között állítható és továbbra is választható az ISO100-nak megfelelő Lo-1 opció. A tartomány csúcsán viszont Hi-1, Hi-2 és Hi-3 kiterjesztett értékek is beállíthatók, melyek ISO25600, ISO51200, és ISO102400 (!) érzékenységeknek felelnek meg. Sajnos a bemutatott modellekkel tesztképeket még nem készíthettünk, hogy a zajtartalomról meggyőződjünk, de a rendezvény egyik előadója, a gép tesztelésében segédkező Bill Frakes – aki egyébként a Sport Illustrated magazin munkatársa, és World Press díjas fotós – elárulta, hogy a legmagasabb fokozaton készült képeket, bár kétoldalas illusztrációként nem használná, webes felhasználásra kiválónak tarja. A tesztelés során készült fotóiból és videóiból egyébként egy gyönyörű slideshowt is láthattunk, melyek jórésze ISO12800 érzékenység fölött készült és vetítve igen meggyőző volt.

Élességállítás

Az élességállítás látszólag ugyanaz, minta D3-ban. Ezúttal is a Multi-CAM3500FX autofókusz rendszerre hárul a feladat, amely az előddel megegyező elrendezésű, és számú (51) fókuszmezőt kapott. Ezek közül 15 fókuszpont keresztszenzoros, mely akár F5,6 fényerejű objektíveknél is előnyhöz juttatja használóját. A fókuszmezőket kiválaszthatjuk egyenként, de csoportok beállítására, vagy követő AF használatára is lehetőségünk van. Eddig minden ugyanaz, mint a D3-nál, de azért akadnak rejtett tartalékok.

Megnövelték az AF rendszer pontosságát és a követő fókusz gyorsaságát, ezen kívül az utóbbi rögzítéséhez (Lock-on) több, összesen 5-féle lehetőséget kapunk. A sokat szidott, lassú kontrasztérzékelésen alapuló AF is gyorsabb lett. Ez az elődökben meglehetősen komótosan viselkedett.

Kezelés

Ezen a téren a fent tárgyalt, új Lv (LiveView) és Pv (Videó) gombok mellett a halk expozíció mód érdemel említést. A bal oldali módválasztó tárcsára került, a LiveView helyére. A csendes mód (Q) csillapítja a tükörvisszacsapás hangját, így meghittebb körülmények között (pl. színházi előadás alatt) halkabban dolgozhatunk (a módszer hasonló a D300s-nél bevezetettel). Apró újdonság a kezelésben a gépvázra festett jelek, ikonok új színsémája is.

A gyártó megnövelte a hátsó panelen lévő AF-ON gomb érzékenységét is, főleg azokra a fotósokra gondolva, akik kesztyűben használják a gépet. Szintén a kesztyűben való akkumulátor cserét könnyíti az áttervezett akkukioldó kar, amelynek záró mechanizmusát úgy alakították ki, hogy meglévő D3-as készülékünkhöz is csatlakoztatható legyen. Nagyobb igénybevételhez igazították a navigációs gombot, amely így sokkal strapabíróbb belsőt kapott elődjénél.

A Nikon D3s ugyanúgy komoly igénybevételre, munkára fejlesztett fényképezőgép. Fémváza az elődhöz hasonló, por-, cseppálló, mágnesesen árnyékolt belső szigetelést kapott, ami ezúttal még a bajonettzáró kupakra is kiterjed. A zárszerkezet 300 000 expozícióra tervezett.

Sorozat

A készülék ugyanolyan bekapcsolási (0,12mp) és zárkésleltetési (0,04 mp) időkkel rendelkezik mint a D3, a sorozatoknál igen fontos puffer méretet azonban jelentősen megnövelték. Az alábbi táblázatban foglaltuk össze a D3 és a D3s modellekkel készíthető képszámot, sorozatok esetén:




































Fájl formátum
FX képméretnél
DX képméretnél

D3
D3s
D3
D3s

RAW (12-bit)

18

42

28

62

RAW (14-bit)

16

36

25

54

TIFF L

17

36

20

46

JPEG Fine L

52

82

130

130

JPEG Normal L

74

122

130

130

JPEG Basic L

79

124

130

130

A sorozat sebességet ezúttal is 1 képkocka/mp lépésekben állíthatjuk. Az elérhető maximális teljesítmény DX formátumban 11 kép/mp, FX formátumban 9 kép/mp.

További újdonságok

Néhány szoftveres újdonsággal is gazdagodott a gép, melyek a Nikon alacsonyabb szériás modelljeiből már nagyrészt ismertek, de a D3 még nem, vagy nem ilyen formában tartalmazta őket. Ilyen a gépen belüli RAW feldolgozás lehetősége, melynek segítségével 14 vagy 12-bites „nyers” fotóinkat JPEG formában is kártyára menthetjük. A belső feldolgozó szoftver hét területen enged beleszólást a munkába. Beállíthatjuk a kép méretét, a tömörítési minőséget, meghatározhatjuk a fehéregyensúly paramétereket és az expozíció korrekció segítségével +/-3 Fé lépésben világosíthatunk vagy sötétíthetünk a képen. Ezen felül bármely Picture Control beállítás a fotóhoz rendelhető, állíthatunk a zajszűrésen, a színtéren és a képsarki sötétedés mértéke is csökkenthető.

A másik újdonság, melynek elődje már alap szolgáltatás volt a D3-ban, a virtuális horizont. A megújult funkció most annyiban más, hogy az élőképre vetítve – például videózás közben – is használható. Így a képen folyamatosan ellenőrizhető a vízszint.

Némileg kibővítették az Active D-lighting beállításokat is. Az árnyékos területek világosítására használható szolgáltatás a D3s-ben 5 fokozatban szabályozható és rendelkezésünkre áll az automata D-Lighting sorozat is.

Kézben

A misztikus, középkori skót díszlethez híven a Nikon is kivette részét a titkolódzásból. A bemutatott modell nevét hivatalosan csak az utolsó másodpercben közölték az újságírókkal és a kézbe adott tesztpéldányokon is gondosan leragasztották a modelljelzést, hogy illetéktelenek ne szagolhassák ki a bejelentést. Némi próbálgatásra a bemutató utáni rendezett „mezei sportdélutánon” volt lehetőség, ahol kevés testmozgás mellett a kiosztott D3s nyomogatására is sor került. A lényegre, vagyis a tesztképek és videók készítésére sajnos nem, mivel csupán gyártás előtti, nem végleges példányokat kaptunk. A délutáni program a skót hagyományőrzés jegyében telt. A vállalkozó kedvűek kipróbálhatták a caber tossing nevű póznahajigálást, vagy a gumicsizma célbadobást, kőhajítást és haggis gurítást. Akadt itt ragadozómadár bemutató/reptetés és rövid terepjáró túra is, hogy minél több akció kerülhessen a D3s lencséinek végére.

Nekem már a D3 gyorsaságával sem volt gondom, de ez a modell mintha rátenne erre egy lapáttal. Fogásra és kezelésre szinte ugyanazt kapjuk, de a könnyebben elérhető élőkép funkció és az új videó gomb még kényelmesebbé teszi a gép használatát. A hihetetlen ISO tartomány lényegében az esti, vaku nélküli fotózás kényelmét kínálja a felhasználónak és bár a végeredmény, a gép LCD-jén, nem volt tökéletesnek mondható, meglepően használhatónak viszont igen.

A DSLR-rel való videózás tényét, elismert erényei ellenére sem tudtam még teljesen megszokni, de az rövid próba alapján úgy érzem, hogy ezt leszámítva valóban a profik igényeihez szabott újdonságokat faragott új fényképezőgéppé a Nikon. Mindenképp szem előtt kell tartanunk viszont, hogy nem egy új modellről, inkább az új igényekhez igazított továbbfejlesztésről van szó.

A Nikon D3s végleges, bolti változatának pontos megjelenési időpontjáról még nem tudott nyilatkozni a cég képviselője. Mindössze annyi biztos, hogy a gyártó még ebben az évben tervezi a gép piacra dobását. A készülék listaára azonban ismert. Európában 4699 eurót kérnek érte, amely jelenlegi árfolyamon kb. 1 270 000 Ft.

Természetesen a végleges változat megjelenése után igyekszünk részletes tesztet közölni a gépről.