Fényképező mobiltelefonok

0

Történelem

A manapság hatalmas népszerűségnek örvendő színes kijelzős mobiltelefonok előhírnökének a Siemens 3-4 éve debütált S25-ös jelű modellje tekinthető. Ez a készülék kategóriájához képest nagy felbontású (97×52 pixeles) színes LCD-vel rendelkezett, igaz ennek palettája csupán 4-féle színből állt.

A telefon megjelenését követően a piacot jó darabig monokróm megjelenítővel szerelt készülékek uralták. Némi változás 2000 végén következett be, a Nokia ugyanis ekkor jelentette be teljes alfanumerikus billentyűzettel ellátott kommunikátor-termékcsaládjának új tagját, a 9210-est. A jelenleg is gyártott, szétnyitható kivitelben készülő, jókora darab eszköz belső képernyője 4096 színárnyalatot tud megjeleníteni.

A „hagyományos” mobiltelefonok közül a hazai piacon elsőként az Ericsson rukkolt elő igazi színes kijelzős készülékkel T68-as jelű mobiltelefonja személyében, amely 2001 vége tájékán került piacra. A mobil üzletágát a következő év elején a Sony-éval egyesítő svéd gyártó később Sony Ericsson T68i néven is megkezdte a készülék árusítását – némileg átszabott külsővel, s egy frissebb verziójú szoftverrel. Bár mindkét modell kompakt méretekkel, és könnyű súllyal bír, kijelzőik felbontása csak 101×80 pixel, s csupán 256 színárnyalat megjelenítésére képesek. Ezek az LCD-k nem nagyon alkalmasak arra, hogy fotókat tekintsen meg rajtuk a tulajdonos, inkább a színes menürendszer, illeve grafikák és háttérképek, valamint játékok látványosabb megjelenítésére szolgálnak. Fényképezésre a T68-as egyébként csak egy külön megvásárolható – a készülék aljához illeszthető – kiegészítővel együtt képes.

A CommuniCam névre hallgató tartozékból a gyártó több típust is piacra dobott. Első, 2001-ben debütált változatát még monrokróm kijelzős telefonokhoz szánta. Ennek a modellnek átnézős keresője volt, és legfeljebb 352×288 pixeles felbontású képeket tudott rögzíteni, viszont a monokróm kijelzős készülékeken a kész fotók visszanézésére nem volt lehetőség, csupán továbbküldésüket lehetett megoldani a vonal- vagy csomagkapcsolt adatátvitelen keresztül. Később, a T68-as megjelenésével egyidőben egy módosított változat is megjelent a CommuniCamből, ez már csak színes kijelzős Sony Ericsson készülékekkel kompatibilis, s a telefonok LCD-jét használja keresőként. Ez az eszköz már 640×480 pixel felbontású képeket is tud készíteni, és saját belső memóriájának kapacitása – 800 kilobájt – is nagyobb a korábbi típusnál.

2002 nyarán mutatkozott be a CommuniCam eddigi legfejlettebb változata: az MCA-25 típusjelzést viselő tartozék-fényképező szintén 640×480 pixeles fotókat tud készíteni, valamint digitális zoommal és átnézős keresővel is felszerelték (a felhasználó telefonja kijelzőjét is használhatja a fotózáshoz), és a tulajdonos különböző effekteket (színek, keretek) is alkalmazhat az elkészült fotókon.





A Sony Ericsson színes kijelzős mobiljának első komoly kihívója a Nokia 7650-es jelű mobiltelefonja volt, amely 2002 nyarán debütált a magyar piacon. A T68-nál egy nagyságrenddel nagyobb méretű és tömegű okostelefonon a fő mobilgyártók által támogatott Symbian operációs rendszer fut, és Symbian és Java alkalmazások egyaránt telepíthetőek rá. A felső árkategóriás 7650-es modell 176×208 pixel felbontású, 4096 színárnyalat megjelenítésére alkalmas kijelzővel rendelkezik. Ezen az LCD-n már nagyobb mértékű minőségromlás nélkül is megjeleníthetők digitális fotók. A 7650-es integrált digitális fényképezőgépe legfeljebb 640×480 pixel felbontású képeket tud készíteni, amelyeket a telefon 3,6 megabájt kapacitású, azonban nem bővíthető memóriájába lehet elmenteni. Ezt a hibát orvosolta a gyártó a néhány új funkciót tartalmazó,s a 7650-estől radikálisan eltérő, fiatalosabb külsejű 3650-es mobiljában, amelynek memóriáját MMC kártyákkal lehet kibővíteni. A Nokia 3650-es 2003-ban jelent meg a hazai boltok polcain, és egy külön program segítségével rövidebb videoanyagok rögzítésére is képes. Érdemes kiemelni, hogy a Nokia 7650 optikája használaton kívül a karcolástól védett helyen van – mivel a kijelző alól előhúzható billentyűzet becsukásakor ez is lefedésbe kerül. Újabb, Pop-port nevű csatlakozóval szerelt telefonjaihoz egyébként a Nokia is árusít egy VGA felbontású fotók készítésére alkalmas fényképező-headsetet.