Irix 11mm f/4 (Blackstone) – teszt

0

Képminőség

Színhiba

A színhiba tesztünknél ezúttal is úgy kellett döntsünk, hogy csak az egyik képsarkot vizsgáljuk tesztábránkkal, hiszen ennek mérete nem teszi lehetővé a teljes képméret lefedését olyan távolságból, ami reális képet adhat. Így hát a képterület egyik sarkába helyeztük a tesztábránkat és feltételezzük, hogy nem lehet nagy eltérés a többi sarokban sem. Így (kicsit csalva is a fotózási szöggel) közelítőleg hasonló távolságra került a képsarki részlet, mint a kép közepi, azaz mindkét részt élesen lehetett leképezni. Ennek köszönhetően ebből több derül ki, mint ha nagyon közelről fotóztunk volna, teljes képkockát kitöltő, de a képközép és képsarok távolságában jelentős különbséget adó módon.A lényeg természetesen az, hogy nyitott blendénél sem találkozunk erős kromatikus aberrációval, s mivel rekeszeléssel ez a csekély színhiba nem igen csökkenthető, így gyaníthatóan ezt inkább a szenzor előtti mikrolencsék okozzák.

Színhiba (laterális)

Geometriai torzítás

Nem tehettünk mást a geometriai torzítás vizsgálatánál sem, mint hogy kihagyjuk a méretes, A/2-es tesztábránkat és helyette jóval nagyobb tárgytávolságban tesztelünk. Ehhez pedig egy egyenes vonalakat tartalmazó épületbelsőt választottunk, amin ugyan pontos mérésekbe nem bocsátkoznánk, de arra teljesen megfelelőnek tartjuk, hogy ellenőrizhető legyen: nagy, vagy kicsi torzítással kell számolnunk.A tesztkép alapján kijelenthetjük, hogy a geometriai torzítás igazán kicsi, annak ellenére, hogy igen nagy látószögű objektívről van szó. Ráadásul az enyhe torzítás is inkább csak a kép széleinél jelentkezik, azaz jól korrigált objektív az Irix 11 mm-ese.

Geometriai torzítás

Peremsötétedés

Bár nem nevezhetjük kifejezetten nagy fényerejűnek az Irix 11 mm f/4 objektívét, az igen nagy látószög miatt elképzelhető erős vignettálás, ráadásul az előző Irix objektívnél is az igen erős peremsötétedés volt az egyik legkomolyabb probléma, ami miatt az asztrofotózásra való alkalmassága is csak kompromisszummal volt elfogadható. A 11 mm f/4 esetében is erős vignettálással találkoztunk nyitott blendén, mint a 14 mm f/2,4-nél, sőt, egy hajszállal annál is erősebbel. A teljesen nyitott F4-es blendén jelentkező 54%-nyi peremsötétedés egy blendével szűkebb rekesz esetében is még 40% körüli, és F8-nál sem csökken jelentősen 40% alá.
Emiatt kijelenthetjük, hogy a vignettálás az Irix 11mm f/4 objektívénél szinte rekesztől függően mindig erőteljes, a nyitott blendés 50% feletti peremsötétedés miatt az asztrofotózásra csak korlátozottan alkalmas (vagy szoftveres korrekciót végzünk, vagy elfogadjuk, hogy a képek sarkában jóval kevesebb csillag lesz látható).

Peremsötétedés


54%

41%

36%

38%

Képminőség

A Irix 11mm f/4 objektív nyitott blendén is jó rajzolatú képközépen, bár a jó nagyítású LiveView mód ellenére sem mindig sikerül tökéletes élességet találni. Ha azonban ügyesek vagyunk, akkor remek részletgazdagságú kép készíthető. Igaz, nyitott blende esetén a képsarkok a kóma miatt erősen gyengébb élességűek, illetve a peremsötétedés is igen jelentős.
Rekeszeléssel a kóma minimálisra csökkenthető, sőt F8-nál gyakorlatilag eltüntethető. A vignettálás a fenti próbák alapján is látszik, hogy mindig jelen lesz, így a homogenitás sosem lesz tökéletes. Ezen kívül kisebb problémát okozhat, hogy a rekeszvezérlés nem pontos, így előfordulhat, hogy egy-egy blendét szűkítve nem 1 Fé-nyit kell növelni a záridőn, hogy azonos expozíciót kapjunk. Ezt próbafelvételekkel küszöbölhetjük ki. A kromatikus aberráció egyes tesztfotóinkon is tetten érhető, méghozzá nem csak a laterális, de az axiális is (lásd 17-19. tesztfotóknál a bal felső sarokban látható függöny széle és a mellette lévő oszlop élénél).

Értékelés

Az általunk tapasztaltak alapján kijelenthetjük, hogy az Irix 11mm f/4 remek objektív amatőröknek, ha a cél szuper nagy látószögű tájképek készítése. Bár a torzítás kicsi, de az erős peremsötétedés miatt épületfotókra csak kis kompromisszummal ajánlható (szoftveres korrekcióra lesz szükség), illetve ugyanez miatt az asztrofotózás, asztrotájkép készítés sem lesz a legkönnyebb.

Mindezeket természetesen bőségesen ellensúlyozhat egy kedvező árcédula, amely ez esetben úgy gondolom meg is van.
11 mm-es gyújtótávolság környékén nem nagyon találunk olyan full-frame szenzort is kirajzoló objektívet, amely 500 ezer Ft alatti árú. A Canon EF 11-24mm f/4L USM bruttó 1 millió Ft-ba kerül (és ennek is 50% körüli vignettálása van), ennél azért sokkal kedvezőbb árú, 585 ezer Ft-os a Nikkor 14-24mm f/2.8G ED AF-S, amely ugyan jóval gyengébb látószöget kínál, de a Nikon ennél nagyobb látószögű rektilineáris objektívet nem kínál. A Sigmától a 12-24mm f/4 DG HSM Art jöhet szóba, mint alternatíva, ennek ára 530 ezer Ft, míg ilyen látószöggel nem kínál full-frame géphez objektívet.

Most pedig jöjjön a manuális élességállítású Irix 11mm f/4 ára, amely az általunk kipróbált Blackstone változatnál 300 ezer Ft, míg az olcsóbb Firefly modellért 220 ezer Ft-ot kérnek.

Biztos vagyok benne, hogy aki a millós kategóriában keresgél, annak nem kerül a lehetséges objektívek listájára az Irix modellje, de azok az amatőr fotósok, akik nem rettennek vissza a kézi élességállítástól, mert főképp statikus témát fotóznak, számukra a 220 ezer Ft-os ár simán be kell, hogy vállalható legyen egy ilyen látószögért cserébe. Aki pedig nagyobb fényerőre vágyik, annak vagy a látószögből, vagy az alacsony árból kell engednie.

Az Irix 11mm f/4 Canon EF, Nikon F és Pentax K bajonettel vásárolható meg.

Irix 11mm f/4 tesztfotók