Kipróbáltuk: Canon EOS-1D Mark II teszt

0

Menürendszer

A gép menürendszere szokásos Canon-os, felül néhány ikonnal, alatta nagyobb területen az egyes beállítási lehetőségek, soronként különböző tónusú kiemeléssel. A jól átlátható menü kezelése csak azért nevezhető furcsának, mert nem négyirányú navigáló gombokat kell nyomogatnunk a menük és menüpontok kiválasztásához, hanem a Menu + vezérlőtárcsa, illetve a Select + vezérlőtárcsa módon. A menü öt részből áll: felvétel menü, lejátszás menü, setup 1 és 2, valamint az egyedi és személyes funkciók beállítása.



felvétel menü



A felvétel menü mindössze egy képernyőnyi, csak olyan beállításokat tartalmaz, amiket viszonylag ritkán kell használnunk. Ez teszi lehetővé, hogy menü nélkül is mindent be tudjunk állítani a géppel. A felvétel menüben a következőket találjuk:

egyéni fehéregyensúly megadása, JPEG minőség kiválasztása (felbontásonként 1-10), paraméterek kiválasztása (tónus, élesítés, kontraszt), színmátrix kiválasztása, felvétel utáni gyorsnézet módja (ki/be/info), felvétel utáni gyorsnézet ideje (2/4/8 mp, vagy tartás), zajszűrés (ki/be), érzékenység kiterjesztése (ki/be).




lejátszás menü

A lejátszás menü kevesebb, mint egy képernyőnyi beállítási lehetőséget tartalmaz, de minden fontos beállítás megtalálható itt, ami a lejátszással kapcsolatos. Így tehát a következők szerepelnek ebben a menüben:

képek törlés elleni védelme (összeset kijelöl a könyvtárból, összeset kivon a könyvtárból, összeset kijelöl a kártyán, összeset kivon a kártyán), képforgatás, összes kép törlése (kivéve védettek), nyomtatásra kijelölés, beégett részek villogtatása (ki/be), használt fókuszpont megjelenítése (ki/be), hisztogram módja (fényerő/RGB).


SetUp 1 menü




A SetUp-ot két részre bontották, az első felében az automatikus kikapcsolás (1/2/4/8/15/30 perc, illetve inaktív), a fájlsorszámozás (automatikus újrakezdés, folyamatos, kézi újrakezdés), a biztonsági másolat készítés (ki/CF-ről SD-re/SD-ről CF-re), az automatikus képforgatás (ki/be), a beállítások elmentése és visszatöltése, illetve a kártyaformázás érhető el.







SetUp 2 menü




A SetUp második felében az LCD fényerejének állítását (5 lépésben), a dátum és idő beállítását, a nyelv kiválasztását (angol, német, francia, holland, dán, finn, olasz, norvég, svéd, spanyol, japán és kínai), a videorendszer magadását (PAL/NTSC), a firmware verziójának megjelenítését, illetve a firmware frissítését, illetve a CMOS tisztítása előtt a tükör felcsapását végezhetjük el.





Az utolsó menüben az egyedi beállítások (Custom Functions) és a személyes beállítások (Personal Functions) adhatók meg. Utóbbinál csak az egyedi beállítások elmentése és visszatöltése érhető el, a többit a géphez adott EOS Viewer Utility segítségével lehet megadni. Az egyedi beállítások közül a teljesség igénye nélkül felsorolunk néhány fontosabbat: használt mattüveg kiválasztása (C.Fn.00), kézi üzemmódnál az egyes vezérlőtárcsák szerepe (C.Fn.05), automatikus exp. sorozat sorrendje (C.Fn.09), fókuszpont kiválasztásának módja (C.Fn.11), tükörfelcsapás (C.Fn.12), AF pontok száma (C.Fn.13), vaku szinkronizáció (C.Fn.15), Ai Servo sebességének beállítása (C.Fn.20). A személyes beállítások közül is csak néhányat sorolunk fel: fénymérési mód tiltása, maximális/minimális rekeszérték ill. zársebesség megadása, sorozat felvétel sebessége, csnedes tükörvisszaállás.


egyedi beállítások

személyes beállítások