Kipróbáltuk: Canon EOS-1D Mark II teszt

0

Kezelőszervek

A legtöbb beállítás elvégzéséhez a fényképezőgépre helyezett gombokat kell használnunk, a menüt csak ritkább esetekben kell igénybe vennünk, általában csak a fényképezőgép működési jellemzőinek megváltoztatásához (pl. egyedi funkciók, személyes funkciók beállítása, amiről a menürendszernél számolunk be). A gombokat túlnyomó részt a gép tetejére és hátlapjára helyezték. A kezelőszervek ismertetését a gép felső részével kezdjük:


felső kezelőszervek

(1) MODE gomb: segítségével a fényképezőgép üzemmódját állíthatjuk be: P, Av, M, Tv, Bulb üzemmódokra.

(2) AF gomb: az automatikus élesség állítás módját választhatjuk ki, egyszeri vagy AI Servo követőfókuszra. Ha az AF és MODE gombot együttesen lenyomjuk, a vezérlőtárcsa segítségével az automatikus expozíció sorozatot aktiválhatjuk, ill. állíthatjuk be a lépésközét +- 3 Fé-ig, 1/3 Fé-enként.

(3) Fénymérés és vakuteljesítmény kompenzáció beállítása: a gombot nyomva tartva a szokásos vezérlőtárcsás beállítás a fénymérést választja ki, amely lehet kiértékelő, középre súlyozott átlagolt, részleges (képmező 8,5%-a), vagy szpot (képmező 2,4%-a). A fénymérés AF ponthoz rögzíthető. Ha a gomb nyomva tartása mellett a hátsó tárcsát forgatjuk el, a vakuteljesítmény kompenzációját állíthatjuk be +-3 Fé tartományban, 1/3 Fé lépésekben. Ha a fénymérést kiválasztó gombot az AF gombbal együtt nyomjuk meg, akkor a hagyományos felső vezérlőtárcsával az érzékenység értékét adhatjuk meg, míg a hátsó vezérlőtárcsa az érzékenység sorozat beállítására használható (itt is +- 3 Fé tartományban). Ha a fénymérést kiválasztó gombot a MODE gombbal együtt nyomjuk le, a sorozat módot ill. az önkioldót állíthatjuk be, lassú sorozat, gyors sorozat, 2 vagy 10 mp-es önkioldó, valamint normál képkészítés valamelyikére.

(4) Státusz LCD-k háttér világítását be- ill. kikapcsoló gomb.

(5) Expozíció-kompenzáció: egyszeri megnyomása után a vezérlőtárcsával +- 3 Fé tartományban állíthatjuk be az értékét.

(6) Felső vezérlőtárcsa (a portré markolaton is megtalálható): a legtöbb beállítást ezzel az elforgatható tárcsával végezhetjük, pl. az előbb említett beállításokat is. Kézi (M) módban ezzel a tárcsával akár a rekeszt, akár a zársebességet is állíthatjuk, a két variáció között a menüben válthatunk. Ha ez a felső vezérlőtárcsa a rekeszt állítja, akkor a zársebességet a gép hátlapján lévő tárcsával adhatjuk meg. A zársebesség értékei a következők lehetnek: 30; 25; 20; 15; 13; 10; 8; 6; 5; 4; 3,2; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 0,8; 0,6; 0,5; 0,4; 0,3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1250; 1/1600; 1/2000; 1/2500; 1/3200; 1/4000; 1/5000; 1/6400; 1/8000 mp. Vagyis az értékeket 1/3-ad blendénként választhatjuk ki.

(7) Vakuteljesítmény rögzítése (a portré markolaton is megtalálható).

(8) Exponáló gomb (a portré markolaton is megtalálható).


A váz hátlapjára helyezték el a gombok túlnyomó többségét:


hátsó kezelőszervek

(1) Dioptria korrekciót beállító tárcsa

(2) Kereső redőnyzárának feltolására szolgáló kar

(3) Fehéregyensúly korrekció beállítását kezdeményező gomb: a lenti fehér WB gombbal együtt megnyomva a fehéregyensúly finomhangolását végezhetjük el: kék-bíbor tartományban -9..+9, zöld-borostyánsárga tartományban -9..+9 értékben. A hangolást a felső és hátsó vezérlőtárcsa segítségével végezhetjük el. Ezen kívül egy fókuszpontot regisztrálhatunk, ill. gyorsan visszahívhatjuk (célszerű a legsűrűbben használt fókuszpontot regisztrálni, majd ezután egy vagy két gombnyomással visszahívhatjuk a regisztrált fókuszpontot, a használandó gombokat az egyedi beállítások között megváltoztathatjuk).

(4) * gomb: fénymérést rögzítő gomb. A gomb megnyomásakor a fénymérő által kiszámolt értékek rögzülnek, így a kép újrakomponálásakor sem változik a rögzített érték. A rögzített fénymérésből visszatérni pl. a fókuszpont kiválasztó gombbal lehet.

(5) Fókuszpont kiválasztó gomb: a gomb nyomva tartása mellett a felső és hátsó vezérlőtárcsákkal választhatjuk ki a használni kívánt fókuszpontot.

(6) Ennek a gombnak felvétel állásban nincs funkciója, lejátszás módban a gomb egyszeri megnyomására törlés elleni védelmet adhatunk a képhez, 3 másodperces nyomva tartása esetén pedig a hangmegjegyzés felvétele indul el, ami a gomb nyomvatartásáig, vagy maximum 30 mp-ig tart. A felvétel 8 kHz mintevételezésű, 8 bites kvantálású.

(7) Menu gomb: a menü megjelenítésére szolgál. A menürendszerről a következő oldalon találhatók részletes információk és képek.

(8) SELECT gomb: a menüben az egyes menüpontok közül választhatunk a gomb nyomva tartása és a hátsó vezérlőtárcsa segítségével, ill. lejátszás módban a képek kiválasztására szolgál szintén a hátsó vezérlőtárcsával együtt használva.

(9) DISPLAY gomb: tulajdonképpen a lejátszás gombnak fogható fel, megnyomásával a lejátszás üzemmódba jutunk.

(10) Felvétel állásban a memóriakártyák közül választatunk (CF vagy SD), lejátszás esetén nagyítás funkciót érhetjük el vele, ha ennek nyomva tartása mellett a váz hátlapján , a jobb felső részen található kicsinyítés vagy nagyítás gombokat nyomjuk meg. Nagyított képnél a képen belüli fel-le mozgatásra a hátsó vezérlőtárcsát, jobbra-balra mozgatásra az exponáló gomb előtti vezérlőtárcsát kell forgatnunk.

(11) Törlés gomb: csak lejátszás üzemmódban van funkciója, ilyenkor az aktuális vagy az összes képet törölhetjük vele.

(12) Felbontás kiválasztása: a gomb nyomva tartásával és a hátsó vezérlőtárcsa forgatásával választhatunk felbontást.

(13) WB gomb: a fehéregyensúly kiválasztása a gomb nyomva tartása mellett a hátsó vezérlőtárcsa elforgatásával történik. A következő értékek közül választhatunk: automatikus, napfény, árnyék, felhős, izzó, fénycső, vaku, kézi beszabályozás és színhőmérséklet megadása K fokban (2800-10000 K-ig, 100 K lépésekben az első vezérlőtárcsával). Ha a gombot a DISPLAY gombbal együtt nyomjuk le, fehéregyensúly-sorozat beállítására lesz lehetőségünk.

(14) A hátsó vezérlőtárcsa ki- ill. bekapcsolására szolgál, de az általános beállítások (pl. felbontás, fehéregyensúly, stb.) továbbra is elérhetők a tárcsa segítségével.

(15) Hátsó vezérlőtárcsa: az előbb említettek esetén különböző értékek kiválasztására szolgál, valamely másik gombbal együtt.

(16) Főkapcsoló: a fényképezőgép ki- ill. bekapcsolására használható. Legfelső állásában a fókusz sikeres beállítása esetén hangjelzést is kapunk, középső állásában hangjelzést nem ad a gép.

(17) Kártyafoglalat ajtaját nyitó retesz: a kártyaajtó kinyitásához először a reteszt felfelé ki kell nyitnunk, majd ezt követően tudjuk elfordítani.


Ha a gépvázat szembe fordítjuk, a következő kezelőszervek válnak láthatóvá:


elülső kezelőszervek

(1) Objektív kioldó gomb: a gomb nyomva tartása által válik cserélhetővé az optika.

(2) Mélységélesség ellenőrző gomb: ha benyomjuk, a gép megfelelő objektív esetén beugrasztja a rekeszt, amely a mélységélesség ellenőrzését teszi lehetővé. A gomb használata gyűrűsujjunkkal érhető el a legkényelmesebben, körömmel tudjuk benyomni. A mélységélesség ellenőrzése során a rekeszérték választható marad.