Kipróbáltuk: Canon EOS-50D teszt

0

Különlegességek

Csúcsfény árnyalat elsőbbség – Highlight Priority

Már a Canon EOS-40D-ben is szerepelt a világos tónus prioritás, vagy ahogyan az az EOS-50D magyar menüjében szerepel, a csúcsfény árnyalat elsőbbség. Ennek bekapcsolt állapotában ISO200 és ISO3200 közötti érzékenységet használhatunk. Hatása a Lightroom Recovery (visszaállítás) hatásához hasonló, a kiégés közeli részeket húzza vissza.
Leginkább JPEG-ben láthatunk komoly eltérést a ki- és bekapcsolt állapot között, ilyenkor komoly részleteket képes visszaállítani a gép. RAW formátumnál nincs ilyen jelentős hatása a Highlight Priority módnak, legalábbis a lenti tesztképen a részleteket nem hozta vissza, csupán minimálisan csökkent egy adott csúcsfényű terület világossága. Vélhetően JPEG módban a belső képfeldolgozás is kiegészítő parancsot kap, mint ha Lightroomban felhúznánk a Recovery csúszkát, de ez a RAW formátum kimeneténél természetesen hatástalan.

A képekből jól látszik, hogy a világos tónus prioritás JPEG képeknél igen hatásos, ha nem is mindenható. A módszer tehát továbbra is működik, s ne felejtsük el, hogy a világos tónus prioritásban készült RAW fájlokból is lehet még valamit visszahozni a Lightroomban való konvertálás során (a lenti dobozban a Recovery feliratnál látható Lightroom konvertálás során 35-ös Recovery értéket használtunk).

Csúcsfény árnyalat elsőbbség (Highlight Priority)

Megvilágítás optimalizálás – Auto Lighting Optimizer

Az EOS-450D-ben kerül elsőként bevezetésre a Canon hangzatos szolgáltatása, az automatikus megvilágítás optimalizálás. Az elnevezés alapján gondolhatnánk azt, hogy hasonló módszerről van szó, mint más gyártóknál a sötét területek felvilágosítása. Valóban, valami ilyesmi lehet a cél, legalábbis az interneten fellelhető Canon-os bemutatókból ez látszik.

Bár első tesztképünk valóban komoly alulexponált részeket is tartalmaz, az EOS-50D sajnos nem nagyon akarta megmutatni nekünk, mit is tud e téren. Más gépeknél határozott különbség érezhető a sötét területeknél, s néha még a világos tónusokba is belenyúl a képfeldolgozó, itt azonban szinte változatlanok a képek. Megpróbáltam teljes kézi módban (a leírás szerint ebben az üzemmódban valóban nem működik a megvilágítás optimalizálás), rekesz-előválasztásban, expozíció kompenzációval, illetve nélküle, Program automatika módban, vakuval, vaku nélkül, de különbséget sehol nem láttam.
Azt nem tudhatjuk, hogy ez az adott váz problémája, vagy az összes EOS-50D ilyen-e, de mindenesetre a nálunk járt változat ezt produkálta.
Javasoljuk mind a 4 példa megtekintését, melyből valami logikát kellene leszűrni – nekem nem sikerült.
A második képen jól észrevehető a sötétebb tónusok felvilágosítása, valami ilyesmit tesznek a konkurens cégek gépei is.
A harmadik képet nem értem. Ott a narancs eleve világos, sőt, már-már túlvezérelt a vörös csatorna. Erre tett még rá egy lapáttal a gép, s tette túlexponált hatásúvá az egyébként jó fotót.
A negyedik képen szintén látni, ahogy a sötétebb tónusokat felvilágosítja, bár itt mintha a sárgával nem törődne annyira.

Periférikus világítás korrekció

Szintén az EOS-450D-ben debütált a peremsötétedés korrekció, avagy periférikus világítás korrekció, ahogy a gép magyar menüjében találjuk (angol nyelven: Peripheral Illumination Correction).

Amikor az olvasó lebuktat…
Piotrus szemfüles volt, s észrevette, hogy elnéztem a dolgot. Valóban, a Canon EOS-450D-ben még DiGiC III képfeldolgozó processzor dolgozik, s a peremsötétedés kompenzáció így nem is érhető el belőle. Ez a szolgáltatás a DiGiC 4-ben jelent meg, amely az EOS-50D-ben debütált, majd az EOS-5D Mark II-be is beépítésre került.
Köszönjük a jelzést!

A peremsötétedés, vagy vignettálás főként az EF-S objektíveknél erős, hiszen ezeket APS-C szenzorméretűre tervezték. Az EF optikáknál ilyen hatás kevésbé érvényesül a nagyobb vetített képkör miatt.
Ha valakit zavar a peremsötétedés, remek megoldást kínál számára a periférikus világítás korrekció, persze mindez csak JPEG-nél működik, a RAW fotókra hatástalan (kivéve a RAW-ba ágyazott JPEG-et). Aki RAW-ban fotózik, annak sem kell lemondania erről, mert a géphez mellékelt Digital Photo Professional hasonló szolgáltatást nyújt.
A peremsötétedés korrekció igen hatékonyan működik, ahogy a lenti példa is mutatja.

Periférikus világítás korrekció (Peripheral Illumination Correction)

AF finomhangolás

Sokunk már az EOS-40D-ben várta ezt a szolgáltatást, hiszen a felsőbb 1Ds és 1D kategóriában már megjelentek ekkor olyan modellek, amelyek támogatták az autofókusz finomhangolását. A Canon azonban a 40D-be még nem implementálta ezt a lehetőséget. Ami késik, nem múlik – tartja a mondás, mely igaz is lett. Az EOS-50D az első középkategóriás Canon digitális tükörreflexes, amely lehetővé teszi autofókusz rendszerének finomhangolását.
Összesen 20 objektív adatait képes tárolni a váz, ezeknél ±20 lépésben módosíthatjuk az AF által kiszámolt távolságot.
Lenti példánk 100 mm-es makróobjektívvel készült, kb. 50 cm-es tárgytávolságnál:

AF finomhangolás

Kontraszt

Színtelítettség

Színtelítettség

Élesítés

Élesítés

Színezet eltolás

Színezet eltolás