Értékelés
Ajánló
A Canon ismét kitett magáért, a nemrég bejelentett EOS 5D Mark IV bizony sokáig kedvence lehet a kisebb gépet kedvelő fotóriportereknek, az esküvőfotósoknak, a divatfotósoknak, de a legfrissebb technológiákat szerető haladó amatőr fotósoknak és fotóművészeknek is.
A fejlesztések ismét előre mutatóak, jóllehet, néhányukon azt érezni, hogy még így is van hová lépni. Ilyen a még mindig visszafogott, 30 Mpixeles felbontás, amely bőven A3+ nyomatokhoz is elegendő (300 dpi-vel, 100 dpi-vel pedig akár 1,7 méter széleshez is), de a jelenleg futó full-frame szenzoros gépek között ez ma már visszafogottnak számít (36-54 Mpixel között többféle modell is található más gyártók kínálatában, de a Canonnál is ott az 5Ds a maga 50 Mpixelével).
A videófelvétel is érezhetően fejlődött, ennek leglátványosabb eleme a 4k felbontás, valamint a Dual Pixel CMOS AF által kínált gyors automatikus élességállítás. Más kérdés, hogy a 4k videó (többi gyártó megoldásához hasonlítva is) óriási háttértár és sávszélesség igénye, az erős képkivágás és a fix 4096 pixeles képszélesség miatt eléggé lekorlátozza a használhatóságot. De majd az 5D Mark V-be kapunk UltraHD felbontást is, AVC tömörítéssel, s talán még a LOG is eljöhet.
Fotózás tekintetében szép finomítás az áttervezett, pontosabban az EOS 1Dx Mark II-ből átvett friss fókuszrendszer, amely kicsit nagyobb terület lefedését adja, ugyanakkor érzékenyebbé is tették a korábbihoz képest.
A kezelhetőséget könnyíti az érintésérzékeny LCD, bár köztudott, hogy a profik nagy része nem szívesen nyomkodja és taperolja az LCD-t. Ettől függetlenül a konzervatívabb profiknak is azt ajánljuk, hogy egyszer próbálják ki az ebben rejlő lehetőségeket, előbb-utóbb mindenki ráérez, mennyivel gyorsabb egy-két paraméter megadása a kijelzőn, mint a menükben mászkálva.
Szintén a használhatóságot könnyíti a most már akár 5 lapos saját menü, ahová a legsűrűbben használt beállítások menüpontjait helyezhetük, mint pl. a tükörfelcsapás engedélyezése, ami alapesetben az egyedi beállítások között van eldugva.
A Canon EOS 5D Mark IV-et egy esküvőn is kipróbáltuk. A nagyon jól testre szabható kezelés és a gyors fókusz igazi élménnyé tette a munkát, igaz, a kihajtható LCD nélkül így kicsit nehezebb a fej fölüli fotózás, legalábbis ha az élőképet is szeretnénk látni.
A sok szép után most pedig következzen az ár. Az EOS 5D Mark III-nál azt tapasztalhattuk, hogy eléggé elszállt az árazás az elődmodellel szemben. Az óriási előrelépés miatt azonban ennek ellenére a Canonos esküvőfotósok akkor tömegével cserélték le a nehézkes fókuszrendszerű Mark II-ket Mark III-ra.
Nos, most ugyanannyiba kerül a Mark IV, mint amennyi anno a Mark III induló ára volt, legalábbis az amerikai piacon, dollárban. Európában, illetve itthon már más a helyzet, ugyanis míg a Mark III az induláskor is kicsivel 1 millió Ft alatt volt, a Mark IV váz induló ára 1,3 MFt (a németeknél egyébként 4065 euró a váz, tehát a hazai ár teljesen rendben van). Az az átkozott árfolyam különbség?
Nyilvánvaló, hogy aki munkára használja a gépet (és azt jól csinálja), annak kvázi mindegy, hogy 900e Ft a gép vagy 1,3 millió, hiszen csak néhány hónappal tolja ki a megtérülés idejét. Az újonnan profi full-frame gépet keresők tehát vélhetőleg nem akarnak már 5D Mark III-ba beruházni, kivéve, ha nem érdekli őket a Wi-Fi lehetőség, a nagyobb felbontás, a kicsivel gyorsabb sorozat és a jobb LCD. Mert egyébként valljuk be: fotós munkára mind az 5D Mark III, mind az 5D Mark IV szinte ugyanazt kínálja. Ami plusz az 5D Mark IV-ben van, az főként az egyéb kreatív felhasználásoknál jön jól (lásd távvezérelhetőség, programozható sorozat és B mód, 4k videó rövid klipekhez). Emiatt várható, hogy a Canon EOS 5D Mark III-ak használt piaca nem fog jelentősen meglódulni, cserélni azoknak érdemes, akik százezer feletti expószámot raktak már a masinába és a Mark IV újdonságai közül legalább egyet ki is tudnak használni.
A Canon EOS-5D Mark IV váz bruttó 1,3 millió Ft-ért vásárolható meg. A gépet az új Canon EF 24-105mm f/4 L IS II USM, illetve az EF 24-70mm f/4L IS USM objektívvel együtt is meg lehet majd vásárolni, de ezeknek a kiteknek az árai egyelőre nem ismertek és vélhetőleg csak év vége felé kerülnek piacra.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a szoftver CD-n és a használati útmutatón kívül a következőket kapjuk:
- lítium-ion akkumulátor
- hálózati akkutöltő és kábel
- nyakpánt
- keresőzárő kupak
- szemkagyló
- USB-kábel
- vázsapka
A fényképezőgépet a Canon Hungáriától kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti linkre. A fájlnevekben feltüntettük a használt érzékenységet, a gyújtótávolságot és a rekeszértéket is. A képek alapbeállítások mellett készültek (zajszűrés normál értékű).
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!