Értékelés
Bevallom egy kicsit szkeptikusan álltam ehhez a géphez. Első hallásra csupán az 5D Mark III megapixelben felpumpált változatának tűnik. Sokalltam, parasztvakításnak gondoltam az 50 megapixelt, mely APS-C szenzoros szintre „süllyeszti” a teljes méretű kisfilmes szenzort. Valljuk be, valahol parasztvakítás is az 50 megapixel.
A Canon feledtetni akarta a folyamatos kritikákat, hogy miért jön ki évek óta max. 20-22 megapixeles DSLR-ekkel. A „majd mi megmutatjuk” szemléleten átlépve azonban azt is be kellett látnom, hogy ez a gép jó. Nem csak szemfényvesztés, nem egy felpumpált régi modell. A szenzor mellett fejlesztettek a feldolgozórendszeren, az autofókuszon, a fénymérésen, a videó feldolgozáson, és egy sereg olyan apróságon, ami zavart a korábbi modellben. Tökéletes így sem lett, és akad pár visszalépés is, mint például az ISO tartomány, vagy az akku kapacitás. Nem ártott volna néhány olyan dologban is előrelépni (pl. zár élettartam) amit azért ma már joggal várhatnánk el egy milliós értékű fényképezőgéptől.
Ugyanakkor sikerült egy kellően gyors, még mindig kiváló fókuszrendszerű, nagyon sok téren személyre szabható, és az elődnél jobb képminőségű és felbontású gépet letennie az asztalra. Az 5Ds-t nem volt módom a gyakorlatban is kipróbálni, de az AA-szűrő nélküli 5Ds R modell nagyon szép részletességet, jó dinamikát, kellően alacsony zajszintet produkál egy kisebb felbontású, így előnyben lévő géppel összevetve is.
Persze ha eddig sorozatosan elmondtuk, hogy az ilyen nagy felbontású gépekhez szükség lesz egy-két kiváló minőségű objektívre is, akkor ez az 5Ds modellekre hatványozottan igaz. Ha van a fotóstáskánkban egy jobb fix, az már elég lehet, zoom objektívekből viszont csak az újabb vagy drágább darabokkal használhatjuk ki igazán a képességeit. Mindenesetre ha rendelkezünk ilyenekkel, igen hálás munkagép tud lenni.
A Canon EOS-5Ds R bruttó 1,25 millió Ft-ért vásárolható meg, míg az AA-szűrőt tartalmazó 5Ds 1,2 millióért. Mivel arányaiban nem sokkal drágább az R változat, ezért a felbontás mániákusoknak bőven megéri ezt a modellt választaniuk.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a szoftver CD-n és a használati útmutatón kívül a következőket kapjuk:
- szoftver CD
- használati útmutatók
- lítium-ion akkumulátor
- hálózati akkutöltő és kábel
- nyakpánt
- USB-kábel
- Audio/video kábel
- vázsapka
A fényképezőgépet a Canon Hungáriától kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti linkre. A fájlnevekben feltüntettük a használt érzékenységet, a gyújtótávolságot és a rekeszértéket is.
A képek alapbeállítások mellett készültek, Canon EF 50mm F1,8 II, EF 17-40mm F4L USM, EF 24-105mm F4L IS USM és EF 100-400mm F4,5-5,6L IS II USM objektívekkel. A zajszűrés normál értékű.
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!
Tipp: a megjelenő új oldalon mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek az érzékenység, rekeszérték és gyújtótávolság adatai. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).