Értékelés
Ajánló
A Canon EOS M annak idején egy kis csalódást okozott, főképp a lassúcska, olcsó kompakt gépek sebességét idéző autofókusz rendszere miatt. A mérnökök azonban összeszedték magukat és olyan fejlesztést sikerült véghez vinniük, amely teljesen jól használható, gyors AF rendszer építését tette lehetővé. A Canon EOS M3 így már felveszi a versenyt korunk legfejlettebb MILC-eivel is, s noha léteznek az M3-nál gyorsabb AF-fel rendelkező MILC-ek, gyakorlatilag semmi szégyenkezni valója nincs a Canonnak emiatt, hiszen így is remekül használható, gyors és pontos AF-et hoztak létre, amely tesztünk során nem is okozott csalódást.
Azt persze nem állíthatjuk, hogy a japán gyártó hiánytalanul tudta pótolni mindazt, ami az EOS M-ből hiányzott, így még most is akadnak olyan funkciók, amelyek néha jól jönnének, vagy szolgáltatások, amelyeken még lehetne finomítani. Ilyen hiányzó funkció pl. a napjainkban igen elterjedt, automatikus összeillesztést kínáló panoráma funkció, amely néhány konkurens gépben megtalálható. Szintén hiányolhatjuk az időzített sorozatkészítést és time-lapse videó gépen belüli összeilleszesztését is, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy ez csak a fotósok egy igen kis hányadát érinti, így csak egy igen szűk rétegnek fog hátrányként jelentkezni.
A szolgáltatások területén az automatikus expozíció sorozatot kell kiemelnünk, amelyet mindenképpen gatyába kellene ráznia a Canonnak, ez ugyanis sokak által használt lehetőség, de a lassúsága miatt (1,5 kép/mp) néha a 3 kép alatt is lemaradhatunk a kellő pillanatról.
A teszt során bebizonyosodott számunkra, hogy a Canonnak esze ágában sincs veszni hagyni a MILC kategóriában való jó szereplést és igyekeznek a lehető legtöbbet kihozni a jelenlegi helyzetükből. Azt azonban nekik is látniuk kell, hogy a jól sikerült EOS M3 piacra kerülését követően nem dőlhetnek hátra karosszékükben, hiszen szükséges lesz még egy felső-közép kategóriás MILC modellel is megjelenni, amely beépített EVF-et is kínálna, s teljes elektronikus zárral és esetleg nagy képfrissítési sebességű videóval is kényeztethetné a felhasználókat.
Amit még mindenképpen fejleszteniük kell, az pedig az objektív kínálat, amely jelenleg az összes MILC család közül az egyik legszerényebb (nála már csak a Samsung 1″-os szenzoros NX-M szériájában van kevesebb, de a Samsung az NX szériájában egyébként jóval több, s prémium objektíveket kínál). Az alap kitobjektíven és a hobbi nagylátószögű valamint telezoomon kívül a 22mm-es f/2-es fix még kevésnek tűnik, feltétlenül szükség lenne egy 60 mm-es f/2,8-as makró objektívre, s egy portré zoom sem volna hátrány f/2,8 fényerővel.
A Canon EOS M3-at most nem csak azoknak ajánljuk, akik Canon DSLR géppel és objektívekkel rendelkeznek, s szeretnének egy kisebb, könnyebben hordozható, de flexibilisen használható fényképezőgépet, hanem azoknak is, akik rendelkeznek az EOS M modellel, s problémásnak érzik annak fókuszsebességét. Erre a gépre ugyanis érdemes továbblépni, mert valóban gyors AF rendszert kapott, ami az EOS M után minden bizonnyal felüdülés lesz.
A Canon EOS M3 fényképezőgép EF-M 18-55mm f/3,5-5,6 IS STM objektívvel bruttó 235 ezer Ft-ért vásárolható meg. Az EOS M-ről frissíteni kívánóknak viszont rossz hír, hogy egyelőre nem találtunk EOS M3-ból csak vázat.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a szoftvereket tartalmazó CD-n és a használati utasításon kívül a következőket kapjuk:
- EF-M 18-55mm f/2,5-5,6 IS STM objektív
- lítium-ion akkumulátor (LP-E17)
- hálózati akkutöltő és kábel (LC-E17)
- nyakpánt
- USB-kábel
- vázsapka
A fényképezőgépet az Canon Hungáriától kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztképeink
Tesztünkhöz a Canon EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM, valamint az EF-EOS M adapteren keresztül a Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM
objektíveket használtuk.
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti linkre. A fényképek elnevezésében jelöltük a fizikai gyújtótávolságot, az érzékenységet és a rekeszértéket is. A 100 mm-es gyújtütávolsággal készült fotók az EF 100mm f/2,8 Macro objektívvel készültek.
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!