Kipróbáltuk: Canon PowerShot G3 teszt

0

Optika II.

Az optika 35 mm-nek megfelelő fókusztávolság esetén kis mértékű, 0,7%-os hordótorzítású. Ez a torzítás kis zoom használata esetén jelentéktelenné csökken. A legnagyobb tele állásban mérhető párnatorzítás sem túl jelentős, 0,3% közeli. Ugyan az optika egyik állásában sem mentes a torzításoktól, összességében mégis egy alacsony torzítású optikáról beszélhetünk.






Torzítások a fókusztávolság függvényében

nagylátószög esetén (f=35 mm*)
hordótorzítás
~0,7%

tele állásban (f=140 mm*)
párnatorzítás
~0,3%

Normál esetben a legkisebb tárgytávolság 50 cm lehet, a makró bekapcsolása után azonban nagylátószög esetén akár 6 cm-re, tele állásban 15 cm-re lévő tárgyak is lefotózhatók. Makró használata esetén a teljes zoomtartomány használható. Nagylátószög esetén minimum 72 mm-es szélességű terület fogható be, ekkor 1,4%-os hordótorzítás nehezíti a helyes leképzést. A legkisebb befogható terület tele állásban érhető el, ilyenkor 55 mm szélességű terület kitölti a teljes képet. A torzítás 0,3%-os, párnatorzítás jellegű. A Canon PowerShot G3 makró képességei tehát közepesek.






Makró képességek

nagylátószög esetén (f=35 mm*)
legkisebb szélesség: 72 mm
hordótorzítás
~1,4%

tele állásban (f=140 mm*)
legkisebb szélesség: 55 mm
párnatorzítás
~0,3%

A fókuszt kézileg is beállíthatjuk, ehhez a gép hátlapján lévő, az optikai keresőtől jobbra eső MF gombot kell megnyomnunk. Ekkor a felvétel menüben beállított értéktől függően (MF Point Zoom) az LCD-n megjelenik a kép 2x-esre nagyított része, ami a kézi fókusz megkönnyítését hivatott szolgálni. Sajnos a megjelenített kép túl pixeles ahhoz, hogy hatékony segítséget nyújtson a kézi élességállításhoz. Ehelyett jobban használható a kijelző jobb oldalán megjelenő skála, ahol az aktuális tárgytávolságot olvashatjuk le. A két elvégzett kézifókusz próba alkalmával először elfogadható mértékben, másodszor sajnos nagyon melléfókuszáltunk. Összességében elmondható, hogy a kézi fókusz inkább csak a fókusz rögzítésére használható (a SET gomb megnyomására az élességállítás az automatika által is elvégeztethető).






Kézi fókuszpróbák kis mélységélesség mellett (F2,2)

fókusz a második spulnira
jelentős túlfókuszálás

fókusz a világoskék spulnira
kis mértékű túlfókuszálás