Kipróbáltuk: Canon PowerShot S50 teszt

0

Felépítés

A fényképezőgép bekapcsolásához az optikát is védő tolóajtót kell elhúznunk. Ekkor az optika előre mozdul, s a gép felvétel állapotba kerül. Ha csak az elkészült fotókat szeretnénk megnézni, akkor a hátsó panelen lévő elhúzható kapcsolóval kell a gépet bekapcsolnunk.




Az átnézeti keresőt dioptria korrekciós lehetőséggel nem látták el. A kereső nem pontosan az optikai tengely felett található, ez vízszintes irányú parallaxis torzítást is eredményez. Közeli témák esetén a kompozíció pontos beállításához tehát feltétlenül az LCD-t használjuk. A kémlelőnyílás még éppen jó helyen található, orrunk nem akad bele nagyon a gépbe, fejünket kissé ferdén tartva gond nélkül bele tudunk nézni a keresőbe.

Az optikai kereső képe nagylátószög esetén 81%-os, tele állásban 82%-os lefedettségű.

A keresőben látott kép meglehetősen kicsi, mindössze 13 fokos szög alatt látszik. Ez megegyezik azzal a látószöggel, amit egy 55 cm-es TV képernyőjének 1,8 méter távolságból adódó látványa okoz.

A gép hátulján található 1,8″ méretű LCD felbontása 118.000 pixel, felületét sajnos nem vonták be tükröződésmentesítő bevonattal. Ettől függetlenül napfényben is viszonylag jól látható. Az LCD képének lefedettsége mind nagylátószög, mind tele állásban 100%-os.

Az LCD-n felvétel módban a legfontosabb információk jól látható formában jelennek meg, jó részük ikon formában.

A vaku kis méretű, de kategóriájában jó teljesítményű, akár 5 méteres távolságig is jól megvilágítja a témát (ISO 100-ra állítva a gépet, nagylátószögnél). A vaku teljesítményszabályozása jó, csak közeli makrók készítésénél égeti be a képet. Ez azonban korrigálható, hiszen a vakuteljesítmény kézzel módosítható -2 és +2 Fé közötti tartományban.

A állványcsavar helye pontosan az optikai tengely alatt található, ezzel megkönnyítve a pontos panorámák készítését. A fényképezőgépet állványra helyezve sajnos sem a memóriakártya, sem az akkumulátor nem cserélhető.






A csatlakozók a fényképezőgép bal oldalán találhatók, egy gumilap mögött. Ide helyezték az USB és az A/V kimeneteket. A mikrofon és a hangszóró a gép tetején van.

A fényképezőgép fogása lehetne kényelmesebb is, sajnos a fém markolat könnyen csúszóssá válik, ha kezünk megizzad a gép fogása közben. Ez könnyen elő is fordulhat, mert a gép működése során elég jelentősen melegszik is.

Az akkumulátort és a kártyát rejtő fedlapot a gép aljára helyezték. A fedlap kinyitása után az akkumulátor még nem esik ki, azt egy további retesz tartja benne a gépben. Külön adapter-csatlakozó nem található a fényképezőgépen, ám az akkumulátor mellett egy kis vájat vezet ki a külvilágba, így elképzelhető egy akkumulátor-formájú csatlakozó alkalmazása.




Ha kevés fény áll rendelkezésre a fókusz beállításakor, az AF segédfény-forrás biztosítja a megfelelő megvilágítást. Ennek hatótávolsága kb. 1,5-2 m. Az AF segédfény-forrás az optika felett található, amely egyben a vörösszem-effektus csökkentésére is szolgál. Az S50-es a G3-hoz hasonlóan tehát nem vaku-elővillanásokkal csökkenti a vörös szem kialakulásának esélyét, hanem az erős AF segédfényt használja. Ez hatékonyabb megoldás, mint az elővillantás.