Kipróbáltuk: Canon PowerShot S50 teszt

0

Optika I.

Az S50-ben ugyanaz az optika dolgozik, amivel már az S30-nál, S40-nél és S45-nél találkoztunk. A fókusztávolság 7,1-21,3 mm közé állítható be, ami kisfilmes formátumra vetítve 35-105 mm-nek adódik. A 3x-os zoomtartományú optika nagylátószög esetén F2,8, tele állásban F4,9 kezdőfényerejű. Ezek az értékek teljesen átlagosak a kompakt kategória 3x-os zoomoptikái között.

Az optika kromatikus aberrációja meglehetősen nagynak tűnik, akár 12-13 pixel szélességű elszíneződéssel is találkozhatunk. A nagy – 5 millió pixeles – felbontást azonban figyelembe kell vennünk. 3 Mpixelre vetítve 9-10 pixel méretű aberrációval számolhatunk.

A tipikus kékes-lilás elszíneződésen kívül még egy színi hibával találkozhatunk, amely elsősorban a színkontúrok határvonala mentén alakul ki. Ilyet láthatunk sárga, kék, vagy vörös kontúrok mentén.

Az alábbi képeken a színi torzulások figyelhetők meg (F2,8 ill. F4,9 rekesznyílás mellett készült fotók):






Aberrációk

Az optika 3x-os zoomátfogásán felül több fokra beállítható, maximum 4x-es digitális zoom használható. Ez összességében 12x-es nagyításnak megfelelő eredményt ad, igaz a minőség jelentős csökkenésével.

A mért értékek alapján az optika hatásfoka 93%, a legnagyobb nagyítás 2,8x-es.

























Optikai- és digitális zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
f=35 mm*
1x

teljes kép

kivágott képrészlet
f=105 mm*
3x

teljes kép

kivágott képrészlet
3x-os optikai és 4x-es digitális zoom

A mélységélessége a kompakt digitális fényképezőgépeknél megszokott módon túlnyomórészt nagy, tele állásban nagy rekesszel elvihető kis tartományba. A nagy mélységélesség elérése nagylátószög esetén nem jelent problémát – sőt, itt inkább a kis mélységélességet nem tudjuk használni -, tele állásban az F8 rekesz néha kevésnek bizonyulhat.






Mélységélesség

F3,5

F8,0

A képek elkészítésékor a fókusztávolság 60 mm-nek megfelelő volt.
Az első spulni az optikától 27 cm-re, az utolsó 54 cm-re volt.