Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix HS10 teszt

0

Élesség, sorozat, videó

Élességállítás

A FinePix HS10-ben minden fókusz szolgáltatás megtalálható, ami az előző csúcsmodellekben, sőt itt a mozgáskövető AF is bevezetésre került, ami egy kicsit megdobja a használhatóságát. Az automata élességállítás egyszeri (AF-S), vagy folyamatos (AF-C) lehet. Ezekhez az LCD mellett lévő AF C-S-M gombbal férhetünk hozzá, és itt található a kézi élességállítás (MF) engedélyezése is. Egyszeri AF módban egyébként az exponáló gomb félig lenyomásakor fixen rögzített fókuszt kapunk, folyamatos módban pedig a kép átkomponálásával, vagy a téma közeledésével-távolodásával együtt változik az élességállítás távolsága.

Az autofókusz területe szerint a következő opciókat állíthatjuk be a fölötte lévő gombbal (AF):

  • Központi: Ilyenkor minden esetben a képmező közepén lévő témára állít élességet a gép. A fókuszmező nem mozdítható el.
  • Multi: Automatikus fókuszpont választás, melynél a gép önállóan választja ki a számára legmegfelelőbb mezőt. Kontrasztkülönbségen alapuló rendszerről lévén szó ez általában valamilyen kontrasztos téma, vagy mintázat.
  • Terület: A fotós maga választhatja ki – a fotó elkészítése előtt – hogy a
    képmező mely pontján szeretne élességet állítani. A fókuszmező jelzőkerete a navigációs iránygombbal léptethető a képernyő 7×7 pontján.
  • Követés: A bevezetőben említett új, mozgáskövető mód, mely a bal iránygomb lenyomásával állít élességet a középső mezőbe eső témára, majd annak elmozdulásakor, vagy a kép átkomponálásakor folyamatos igyekszik lekövetni azt. Annyiban különbözik a folyamatos autofókusztól, hogy ott csak közeledést érzékeli és korrigálja a rendszer, itt viszont a képmezőben való oldalirányú elmozdulást is. Próbáink során meglehetősen gyors volt a téma oldalirányú lekövetése, de elég sokszor elvesztette azt a rendszer és nem volt képes visszatalálni az eredeti fotóalanyra. Az új lehetőség ezt leszámítva is nagy segítség lehet kiszámíthatatlanul mozgó (pl. futkározó gyerek, vagy kisállat), vagy kiszámítható, de hozzánk képest nem csak egy irányban mozgó (pl. közeledő jármű) fotózásánál.

A fényképezési menüben intelligens arcfelismerő élességállítás is engedélyezhető. Ekkor a készülék emberi arcokat keres a képmezőben (max.10-et ismer fel), és a középponthoz legközelebb esőt zöld, a többit fehér fókuszkerettel jelöli. Az esetleges vörösszem effektust minden felismert arc esetében automatikusan javítja a gép. Az arcfelismerést kombinálhatjuk a 10 vagy 2 mp-es időzített önkioldóval is.

Az autofókusz gyorsítására ismét bevethető a Gyors exponálás mód, ez gyakorlatilag egy szűkebb fókusztartományt jelent, melyen belül hamarabb talál élességet a rendszer. Beállításával a normál tartomány nagylátószögnél 0,5m helyett 2m a legközelebbi élesre állítható pont, tele állásban pedig 3m helyett 5 méter a minimális távolság. Gyenge fényviszonyok között automatikus segédfény támogatja az AF-rendszer munkáját. A beállított élességet az AE/AF LOCK gomb segítségével rögzíthetjük, így érvényes marad a következő képre is.

Kézi élességállítás

Kézi élességállításhoz az objektív hátsó részén lévő fókuszgyűrűt használhatjuk. A gyűrű elektronikusan vezérli az élességállítást és bármely irányba folyamatosan körbeforgatható. Megmozdításakor azonnal megjelenik a képernyő közepének 2x nagyítása, ami sajnos újfent csak digitális nagyítás, így az élesség ellenőrzése elég nehézkes rajta. Másik segítségünk a fókusz indikátor, amely arról tájékoztat, hogy a középső jel alá eső téma távolsága mennyiben és milyen irányban tér el az éppen beállítottól.

Az egyik elődnél dicsért AF/MF szolgáltatást ebben a gépben is megtaláljuk. Ennek lényege, hogy kézi élességállításkor is használhatunk autofókuszt, hosszadalmas átkapcsolás nélkül. Mindössze az AE/AF LOCK gombot kell lenyomnunk és nyomva tartanunk, amíg az AF rendszer elvégzi a feladatát.

Sorozat fényképezés

A korábban már említett gyors CMOS valóban érzékelhető sebességtöbbletet hoz, ami főleg a sorozat fényképezésnél, valamint a videónál érhető tetten. A megszokott bő sorozatmód választok némileg szerényebb, de több beállítást tartalmaz és sebessége miatt nincs szükség különösebb trükkökre, mint például nagy sebesség kisebb felbontás árán.

A választható üzemmódok a következők:

  • Top 7 (RAW 6): Miután aktiváltuk ez a sorozat módot a jobb iránygombbal előhívható menüből kiválaszthatjuk a sebességét, ami 10, 7, 5, vagy 3 kép/mp lehet, bármilyen felbontásban, de csak JPEG fájlok esetén. RAW formátumnál „csak” 5 és 3 kép/mp választható. JPEG-ben a készíthető képek száma is kedvezőbb, összesen 7 felvétel, míg RAW-nál 6, kombinált RAW+JPEG beállításban pedig 5 kép készülhet egyhuzamban. Itt nincs a puffer telítődése utáni lassabb rögzítés. A képlimit elérése után megáll a sorozat. Sebesség terén viszont rapszodikusabb eredményeket kaptunk:

Sorozat sebességek
sebesség
(gyári érték)
sebesség
(mértérték)
10 kép/mp 13,7 kép/mp
7 kép/mp 6,7 kép/mp
5 kép/mp 4,9 kép/mp
3 kép/mp 2,9 kép/mp
  • Legjobb felvétel rögzítése: Sebességben és készíthető képek számában ugyanazt kapjuk mint az előző módban, tehát 5-7 fotó készülhet legfeljebb 10 kép/mp sebességgel. Ez a mód azonban nem csak az exponáló gomb lenyomása után, hanem az előtt is képes sorozatkép mentésre, így egy hirtelen felismert fontos pillanatról kisebb eséllyel maradunk le a saját, vagy a gép késlekedése miatt. A jobb navigációs gombbal itt is előhívható egy beállító menü, ahol beállíthatjuk a fent is említett sebességeket, valamint azt, hogy mennyi kép essen a gomb lenyomása előtti, és mennyi az utána következő időszeletre.
  • Zoom sorozat: 3 felvételt készít a gép különböző felbontásokban és képkivágásokkal. Az első kép teljes felbontásban készül az aktuális optikai zoom állásban, a második M képméretben (max. 6 Mpx), 1,4x kivágással, a harmadik pedig S képméretben (max. 3 Mpx) 2x-es képkivágással. Minden egyes kivágás az adott értékű optikai nagyításnak, egyfajta virtuális telekonverternek felel meg, de az Instant zoomtól eltérően itt nincs képminőség romlás, csak felbontás vesztés. A sorozat elkészítése előtt a fel iránygombbal meghatározhatjuk, hogy fekvő (tájkép) vagy portré állásban készüljenek a képek. A kivágások pozícióját és állását téglalapok jelölik majd a kijelzőn.
  • Automata expozíció sorozat: a jól ismert sorozatmód 3 képet készít bármilyen felbontásban, három eltérő expozícióval. Egyet az automatika által mért értékeken, a másik kettőt pedig alá és fölé exponálva. Ennek lépésközeit előzőleg a menüben határozhatjuk meg 1/3, 2/3 és 1 fényértékben.

Videofelvétel

videó beállítások

Végre megtört a jég! A Fujifilm az oly régóta tartó VGA korszaka után végre a csúcsmodellbe is versenyképes videószolgáltatást pakolt, és méghozzá milyet! Nem kevesebbről van itt szó, mint Full HD, vagyis 1920 x 1080 képpontos felbontásról. Emellett 720 soros HS, valamint VGA és QVGA képméretek is választhatók, mind 30 képkocka/mp sebességgel. A hangfelvétel természetesen sztereó, a videók tömörítése pedig a H.264 szabványnak megfelelő, MOV kiterjesztéssel. Hangfelvételt külön is készíthetünk állóképeink mellé jegyzetként, maximum 30 mp hosszan.

Videózás közben persze semmi akadálya a teljes zoomtartomány használatának, mint ahogy a fénymérés és az autofókusz is működik. Bekapcsolható az Instant (digitális) zoom is, de ha előzőleg állókép formátumnak RAW-t választottunk, ez az opció nem használható.

MOV videó
(1920 x 1080 pixel, 17 mp, 36 MB, H.264)

MOV videó
(1280 x 720 pixel, 15 mp, 22 MB, H.264)

A különlegesen nagy felbontás miatt az adatmennyiség meglehetősen méretes, de a jobb hatásfokú tömörítés miatt mégsem annyival. VGA-ban például nagyjából kétszer olyan hosszú videósnitt készíthető ugyanakkora tárhelyre, mint egy évvel ezelőtt. A snittek maximális méretét is duplájára növelték, így legfeljebb 4 GB-ot vehetünk fel egyszerre.

Fájlméretek és tárolható képek száma
Felbontás 46 MB-os belsõ memóriában 8 GB-os kártyán*
1920×1080 (Full HD) 28mp 1ó 18p
1280×720 (HD) 36mp 1ó 41p
640×480 (VGA) 1p 24mp 3ó 55p
320×240 (QVGA) 2p 53mp 8ó 14p
1000fps 38mp (max.30mp) 106p (max.30mp)
480fps 38mp (max.30mp) 106p (max.30mp)
240fps 38mp (max.30mp) 106p (max.30mp)
120fps 38mp (max.30mp) 106p (max.30mp)
60fps 38mp (max.30mp) 106p (max.30mp)


*Max fájlméret: 4 GB

Itt azonban még nincs vége az újdonságok sorának, a fent említett gyors CMOS érzékelőnek hála nagy sebességű mozgóképfelvételre is rávehetjük a gépet. Ez persze kisebb felbontást jelent. 720 soros méretnél max. 60 kocka/mp, VGA-ban már ennek duplája, míg a viszonylag szerény 224 x 64 pixeles méretben akár 1000 képkocka/mp-et is elérhetünk. Nagy sebességű módban persze nincs hangfelvétel és a videók maximált hossza 30 másodperc.

420 kocka/mp, 224 x 168 pixel

1000 kocka/mp, 224 x 64 pixel

Ezúttal nincs külön videó mód a főtárcsán, hiszen a hátsó videofelvételi gombnak köszönhetően bármilyen üzemmódban azonnal elindítható a videózás. Az „azonnal”, csak a korábbihoz képest jelent villámgyors indítást, mivel a gomb lenyomása után 3,5 mp-et kell várnunk a felvétel tényleges megkezdéséig.