Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix S8000fd teszt

0

Felépítés II.

Felépítés

Na, ez az a terület, ahol a Fujifilm ultrazoomoknak soha nem kellett szégyenkeznie. A legendás S5000-től kezdve rendkívül tip-top kis masinák kerültek ki a gyárból. A tavaly tesztelt S6500fd például – szerény véleményem szerint – mindmáig a legkényelmesebb fogású kompakt gép a teljes mezőnyben. A FinePix S8000fd persze egy képzeletbeli kategóriával lejjebb található, és igaz ez a kényelmére is, bár panaszra így sincs ok, így is simán az élbolyba tartozik. A markolat elején és hüvelykujji részén található kényelmes, puha gumiborítás például már fél siker és mondhatni Fujifilm védjegy. A markolat kicsit keskeny, de mély, jó fogású. Nagyobb ujjak számára is elegendő a hely.

A gép váza nagyrészt műanyag, néhány fémszínű műanyag betéttel és egy valódi fém gyűrűvel az objektívház körül. Összeszerelési minősége nagyon jó. A gombok és a főtárcsa a mutató-hüvelykujj páros hatókörébe esik, két kivétellel. Az egyik a stabilizátor ki és bekapcsoló gombja, amely a mutatóujjnak túl hátul, a hüvelykujjnak túl magasan van. A másik a kézi élességállítás megoldása, amely a bal alsó +/- gombbal és a zoomgyűrűvel közösen lehetséges és a gép stabil egykezes fogása így lehetetlen. Mindenképpen ellen kell támasztanunk a másik kézzel is, hogy el ne ejtsük a fényképezőgépet. A könnyen járó bekapcsoló gombot viszont a lehető legjobb helyre tették. Véletlenül nem érhetünk hozzá, de ha kell, kényelmes helyen találjuk.

A műanyag állványmenetet, a viszonylag nagyméretű objektív miatt, az optikai középtengelytől 2 cm-re beljebb helyezték el. Emiatt túl közel került az akku/elemfoglalat ajtajához, amit így állványra helyezett gépnél nem nyithatunk, csak ha leszereljük a gyorscseretalpról. Szerencsére akkucserére ritkábban lesz szükség, mint kártyacserére, a memóriakártya ajtaját pedig a markolat jobb szélére helyezték. A kártyát tehát akadálymentesen eltávolíthatjuk. Mindkét fedél műanyagból készült fém zsanérokkal. Nyitásuk és zárásuk könnyű, problémamentes volt.

LCD és kereső

A Fujifilm FinePix S8000fd hátulján egy 2,5” képátlójú poliszilikon TFT LCD kijelző található, mely méréseink szerint inkább 2,52”-os (6,4 cm). Az sem mindennapi, hogy a gyártó „kisebbnek hazudja” a képátló látható méretét. Általában fordítva szokott lenni. A kijelző felbontása a méretének megfelelő, 230 000 pixel, ami kellően részletes képet ad. Fényerejét ±5 lépésben állíthatjuk a fényképezőgép menüjében, de a nyílgomb fel irányával felvétel közben válthatunk nagy fényességű nézetbe. Különösen jól jöhet ez a szolgáltatás mondjuk napfényes időben. Az LCD lefedettsége 97%-os.

Hasonló lefedettségű a gép elektronikus keresője (EVF) is, amelyet a jobbján található EVF/LCD gombbal kapcsolhatunk be, egyben kikapcsolva az LCD kijelzőt. Mérete 0,24”, felbontása pedig 230 000 pixel, ami jó részletességű képet biztosít, olyannyira, hogy több mint 20%-kal jobb felbontást ad, mint a Panasonic konkurens modellje (FZ18).

Az LCD-n és az EVF-en megjelenő információk a DISP gombbal válthatók, vagy tüntethetők el. Lejátszás közben megjeleníthetünk hisztogramot is, ezt azonban a +/- gombbal kell bekapcsolnunk. Úgyszintén megjeleníthető, vagy kikapcsolható a képkomponálást segítő harmadoló rács is.

Az LCD/EVF képernyőkön megjelenő információk, felvételi módban: fényképezési mód, stabilizátor állapot, intelligens arcfelismerés ikonja, vaku használat ikon, makró mód, képméret és tömörítés, hátralévő képek száma, akku töltöttsége, fénymérési mód, fehéregyensúly, gyors exponálás mód, sorozat, érzékenység, színmód, AF mező, AF figyelmeztetés, bemozdulásra figyelmeztetés, világosított LCD, dátum és idő, belső memória ikon, záridő, rekeszérték, expozíciós skála.

Visszajátszás módban ugyanígy megjeleníthetők vagy eltüntethetők az információk, melyek a következők: lejátszás mód ikonja, intelligens arcfelismerés ikon, DPOF nyomtatás, védett kép ikon, hangjegyzet ikon, képek sorszáma, képméret és minőség, belső memória kijelzése, dátum és idő. Ugyanebben a módban egy külön képernyőn szortírozhatók, dátum szerint mappákba rendezhetők a képek és videók.

a felvételi mód információs képernyői

a visszajátszás mód információs képernyői

előnézeti képernyők és nagyítás

A megjelenített képek a zoom gyűrűvel nagyíthatók egészen finoman. Összesen 40 nagyítási lépést számoltam. Ezután a négy iránygombbal léptethető a nagyított képkivágás. A FinePix S8000fd többféle nézőképes megjelenítést is kínál. A zoomgyűrű balra fordításával ezekhez kapcsolhatunk. Első lépésben 4, másodikban 9, a harmadikban pedig 100 képes (10×10) előnézetet kapunk.

A DISP gombon és a zoomgyűrűn kívül a +/- gomb is használható a lejátszott kép információinak megjelenítésére. Ebben az esetben egy külön képernyőn jelenik meg a fotó előnézeti képe (a beégett részek villogtatásával), valamint a fontosabb expozíciós információk, úgy mint: képméret és minőség, érzékenység, záridő, rekeszérték, színmód, vakuállapot, fehéregyensúly, expozíció kompenzáció, a készítés dátuma és időpontja. A bal alsó sarokban egy hisztogram is látható.

Élességállítás

A Fujifilm FinePix S8000fd automatikus és kézi élességállítással is rendelkezik. A kontrasztérzékelésen alapuló, automata fókuszrendszer (AF) kétféle alap módban használható:

Általános: Az exponáló gomb félig lenyomásával aktiválódik az élességállítás, és a kép átkomponálásával is a beállított távolság lesz érvényes. A fényképezőgép a beállított AF mező alatti területen határozza meg az élességet. A beállított fókuszmező háromféle lehet:

  • Középpontos: a képmező közepén lévő objektumra fókuszál a gép.
  • Multi: a képmező bármely (előre meghatározott mátrix szerinti) pontján határozza meg az élességet a rendszer. Többnyire a géphez legközelebb eső, kontrasztos témán.
  • Terület: egy 7×7 mezős mátrixon a fotós állítja be a fókuszmező kívánt helyét. A beállítás a négyirányú vezérlógombbal lehetséges.

Folyamatos: A fényképezőgép folyamatosan állítja az élességet a középső fókuszmező alá eső képterületen (csak középpontos lehet). A képet átkomponálva, vagy a fókuszmező alatt témát elmozdítva az élességállítás is igazodik a változáshoz.

Az S8000fd nevének utolsó két kis betűje az arcfelismerő (Face Detection) szolgáltatásra utal. A váz tetején lévő gombbal egyszerűen be és kikapcsolhatjuk a funkciót. Az arcérzékelés nem csak az élességállításra, de az archoz igazított expozícióra is kihat. Az AF rendszer automatikusan ismeri fel az emberi arcvonásokat és egy zöld kerettel jelzi a detektált arco(ka)t. Próbáink során főleg a szemből fényképezett fotóalanynál kaptunk pontos eredményt, esetleg az enyhe szögben oldalra fordított arcokat is felismerte. A lehajtott fejű és a profilból fotózott alanyoknál sajnos nem volt szerencsénk vele. Az fd-rendszer nem túl gyors elmozdulás esetén a teljes képmezőn leköveti a befogott arcot.

A fókusz távolsága normál módban, nagylátószögnél 70 cm és végtelen közé eshet, tele állásban pedig 1,5 m és végtelen a használható tartomány. Választhatunk kétféle makró módot is. Sima makró módban 10-80 cm-között használhatjuk a gépet és a teljes tartományban elérhető az optikai zoom is. Szuper makró módban 1-10 között lehetséges az élességállítás, de a zoom nem használható.

A FinePix S8000fd fókuszrendszerét gyengébb megvilágításnál a markolat és az objektív között elhelyezett narancs színű segédfény lámpa támogatja. Hatótávolsága nagyjából 5-6 méter.

kézi élességállítás (MF)

Választhatunk manuális élességállítást is, bár a használata sajnos sok kompromisszummal jár. Először is, nincs a gépen külön MF gomb, amivel bekapcsolhatnánk, így a menüben kell kotorásznunk, az aktiválásához. Másodszor a +/- gombbal és a zoomgyűrűvel közösen állítható, ami elég kényelmetlen kombó. Harmadszor, nincs semmilyen távolságskála és a képközép nagyítása sem kapcsolható be, amelyekkel egy fokkal könnyebb lenne az élesség megállapítása. A LCD képe elég részletes, de azért nem annyira, hogy pontosan megítélhessük az élességet. Ebben elvileg segítséget nyújtana a képernyő közepén megjelenő két, fehér félkörív, melyek sárgára váltanak, ha a gép pontosnak látja a fókuszt. A gyakorlatban azonban nem minden esetben villantak fel.

Vaku

A Fujifilm FinePix S8000fd-n egy felnyitható, beépített vakut találunk, amely nyitott állapotban az optika középtengelyétől 6 cm-re kerül. A vaku automata, derítő, és lassú szinkron állásokban, valamint ezek vörösszem elővillanással kombinált módjaiban használható. Hatótávolsága normál módban (auto érzékenységnél) 0,5-8 m, makró fókuszállásnál 0,3-3 méter. A vaku a jobbján lévő külön gombbal nyitható fel, egyben ez az állapot jelenti a bekapcsolt módot is. Sajnos a gép még automata felvételi módokban sem dönt helyettünk a használatáról, a bekapcsolást minden esetben a fotósra bízza. Haladó fényképészeknek ez bizonyára előny, de a kezdők számára jól jött volna a segítség.

A fókuszhoz igazított teljesítmény is jól mutatja a Fujifilm törekvését gépei beépített villanóját illetően. Már az elődök is számos beállítással büszkélkedhettek, és megtaláljuk ezeket a FinePix S8000fd-n is. A gép nem csak a felnyíló vakuval és a bármely beállítás mellé használható vörösszem csökkentő elővillanással „harcol” a piros szemek ellen, de aktiválhatunk szoftveres eltávolítást is, amely még a fotó elkészülte után, de még mentése előtt észleli a problémát és eltávolítja a vörössé vált tekintetet. A vaku nagyon jó hatásfokú, egyenletes megvilágítást biztosít nagyobb beltereken is (természetesen bizonyos határig) és intelligensen együttműködik a géppel. Figyelembe veszi a téma hátterét is, és úgy állítja be az expozíciót, valamint a villanás erősségét, hogy a képmezőben található összes objektum kellően megvilágított legyen. Teljesítményét ±2/3 Fé között szabályozhatjuk, 5 lépésben.

A bizonytalanok számára egy külön vakumód kapott helyet a főtárcsán, amit a Fujifilm már számos fényképezőgépében alkalmazott. A naturális+vaku mód két képet készít ugyanarról a témáról. Egyet vaku nélkül, egyet pedig vele. A felhasználó pedig később is ráér eldönteni, hogy az adott szituációban melyik adta jobb eredményt.

A Fujifilm FinePix S8000fd-hez nem csatlakoztatható külső vaku.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A készülék össze csatlakozója bal oldalán lévő, ezüstszínű gumilap felhajtásával, és elfordításával érhető el. Két aljzatot találunk itt. A felső egy 5V-os hálózati tápcsatlakozóhely, melyhez külön szerezhetjük be a hálózati adaptert (AC-5VX). Az alsó egy A/V + USB 2.0 Full-speed, kombinált kimenet, mini-B szabványú USB csatlakozóval. Az audió/videó és az USB kapcsolathoz is egy-egy kábelt találunk a gép dobozában.

Az S8000fd 4 db alkáli elemről, vagy NiMH ceruzaakkuról (AA méret) üzemeltethető. Az akkuk/elemek a markolat alatti foglalatba illeszthetők. A gyártó által elvégzett mérések szerint (CIPA standard) egy garnitúra alkáli elemmel, szobahőmérsékleten, kb. 350 kép készíthető. 2500 mAh-es NiMH akkumulátorokkal egy kicsit jobb a helyzet. Így egy töltéssel akár 500 fotó is készülhet. Saját méréseinkhez ennél kicsit gyengébb, 2100 mAh-es akkukat használtunk. A képek száma, helyzettől függően kb. 380-400 volt, ami jó eredmény. Hidegebb időben, vagy a vaku használatával a kapacitás erősen csökkenhet.

Még egy-két apróság az akku témához. Nagy bánatomra ebben a gépben sincs folyamatos töltöttség visszajelzés. Csupán az erősen merült állapotot jelzi, na meg azt, hogy „Köszönjük, hogy minket választott. Mára ennyit fotózott.”. Nem tudom, hogy ez valami új, trend és csak én vagyok ilyen maradi? Az utóbbi időben általam tesztelt gépek jó részénél ugyanez volt a helyzet. A másik probléma, hogy lemerült akkunál nincs minden esetben energiája az objektív behúzására. Ha „terepen” vagyunk elég kényelmetlen így elcsomagolni a gépet, főleg, hogy a lencsevédő kupak nem helyezhető fel a kitolt objektívre.

A FinePix S8000fd-ben beépített memóriát találunk, ami dupla akkora (kb. 58 MB), mint az S5700 modellben volt. Ha bővíteni szeretnénk – márpedig erre előbb-utóbb sor kerül, egy kombinált kártyafoglalatot találunk rajta, melybe SD és SDHC memóriákat, valamint a Fujifilm „házi” szabványának számító xD kártyákat tehetjük. Utóbbiból legfeljebb 2 GB-osat támogat a készülék. A menüben beállítható a belső memóriában tárolt képek/videók kártyára másolása, és természetesen visszafelé is másolhatunk.