Értékelés
Ajánló
A FinePix X-M1 még nem hozta el a Fujifilm rendszerkompaktok belépő szintjét, már ami az árat illeti. Ebből a szemszögből egy tisztes középkategóriás MILC-cel van dolgunk. Azért az olcsóbb kivitel egy X-Pro1 vagy X-E1 után már az első kézbevételkor nyilvánvaló, de valahol csak faragni kellett a gyártási költségeken, illetve a gyártó valószínűleg még az előbbiekből is el szeretne adni. Ezúttal hiányolnunk kell az elektronikus keresőt és az egyedi, de ötletes kezelhetőséget is.
A gép egyik nagy erénye, hogy nem sima „lebutított” vázzal van dolgunk, hanem bizonyos területeken akár a többször emlegetett drágább modellek kihívójával. Abszolút egyenértékű például a képminőségük, ami azért egy fényképezőgépnél nem utolsó szempont. Ezen kívül találunk egy csokorra való fejlesztést is, ahol bizony túllép az elődökön. Ilyen a dönthető, jobb képminőségű LCD, vagy a Wi-Fi és a geotagging lehetőségek.
Ezzel együtt néhány téren örökölte a korábbi modellek hiányosságait is, például az automata élességállítás terén mind beállításokban, mind sebességben láttunk már jobbat is a kategóriában. Nem ártana egy kis fejlődés a videó terén (különösen szolgáltatások tekintetében) is, hiszen a nagy szenzoros gépeknél ez is egy fontos szempont lehet.
A lényeg, hogy némi kényelmi és szolgáltatásbeli kompromisszum árán a neves elődeinél egy kicsit gyorsabb és ugyanolyan végeredményt adó fényképezőgépet kapunk. Az X-széria most már család, melynek az X-M1 csak az egyik olcsóbb, de nem feltétlenül gyengébb tagja.
A Fujifilm FinePix X-M1 gépváz cikkünk készítésének idején 200 000 Ft körüli bruttó áron volt kapható, az XC 16-50mm-es objektívvel megtámogatott kit változat kb. br. 240 000 Ft-tól szerezhető be.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereken kívül a következőket kapjuk:
- NP-W126 lítium-ion akkumulátor
- BC-W126 hálózati töltő
- bajonettvédő kupak
- USB kábel
- vállpánt
A tesztgépet és az objektíveket a Fujifilm hazai képviseletétől kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!
A fájlnévben szereplő RAW szócska az eredetileg RAW-ban készült fotókat jelzi, ezeket Lightroom 5.2 szoftverrel alakítottuk JPEG-é.
A fényképezőgéppel készített JPEG fotókat alapbeállításokkal készítettük.
A fotók Fujinon XC 16-50mm F3,5-5,6 OIS objektívekkel készültek.
Tipp: a megjelenő új ablakban mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek a fenti adatok. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!