Kipróbáltuk: HP Photosmart Pro B8850 teszt

0

Mérések

Sebesség, minőség, tesztek

A HP Photosmart Pro B8850 nem igazán mozog otthonosan a különböző fekete-fehér és színes dokumentumok nyomtatásában, és nem is ez a leggazdaságosabb megoldás a szöveges nyomtatáshoz. Ha ez a fő szempont bőven megteszi a töredékébe kerülő HP Deskjet D4260 is. Persze ha szükség van rá a B8850-et is befoghatjuk dokumentum nyomtatásra. Sajnos tesztalanyunk minden téren nagyon lassúnak bizonyult, ráadásul minden nyomtatási parancs kiadása után kb. fél percet gondolkodott, mielőtt munkához látott. Hardverütközésre gyanakodtunk, de az újratelepítés és az esetleges zavaró elemek kikapcsolása sem segített gondunkon. Ennél komótosabb nyomtatóval nem találkoztam az idei tesztmezőnyben.

Az egyszínű szöveges nyomtatással kezdtünk, A4 méretben, melyet 86 mp alatt abszolvált. Ez a többi HP printer kb 11-17 mp-es sebességéhez képest bűn lassú. A nyomat minőségével nem volt különösebb gond, bár inkább csak átlagosnak nevezhető. A betűk fedettsége nagyon jó volt, az élek viszont közelebbről kissé „szőrösnek” mutatkoztak. Azt azért hozzá kell tennünk, hogy a teszthez minden modellnél sima másolópapírt használtunk, ami talán egy átlag PC háza táján is a legkönnyebben elérhető hordozó. A HP saját dokumentumpapírt is gyárt, mellyel sokkal jobb eredményt érhetünk el, de ez nem adott volna olyan összehasonlíthatóságot a konkurens modellekkel, mint amit a sima papírok nyújtottak.

Nyomtatott szöveg írásképe

Színes dokumentum részlete

A színes ábrával tűzdelt szövegnél nagyon szép színeket kaptunk. Különösen a kékekkel és a lilával szoktak gondok adódni, de a Pro B8850 egészen jól megoldotta a feladatot, igaz ehhez másfél percre volt szüksége. Az Epson hasonló kaliberű R1900-asa labdába sem rúghatott ezen a téren.

Következett a fotónyomtatás, elsőként 10 x 15 cm-es méretben. Itt viszont – leszámítva a nyomtatás előtti, fél perces idegesítő kattogást és zúgást – szépen hozta a gép a sebességátlagot, alig több mint 2 perces eredményével. A legjobbak közé persze nem került be a nagyobb A4-es HP-kat egy pár másodperccel megverte. Nos igen, a B8850-ös meglehetősen hangos jószágnak bizonyult és sajnos ezt minden nyomtatás előtt féktelen kattogással jelezte is. A kapott végeredmény jónak mondható. Szemcsésség csak kisebb mértékben volt jelen, de a részletek és főleg a kontraszt terén azért többet vártunk egy ilyen komoly, 8 tintás készüléktől. Kissé lágy és a feketék terén szegényes nyomatot kaptunk, bár ezt leszámítva szemre nagyon jónak tűnt az összhatás, A3+ méretben pedig a lágyság sem lesz zavaró.

A 10 x 15 cm-es nyomatot 1200 dpi-vel szkenneltük be (Canon Lide20) a jobb láthatóság érdekében, amely így teljes terjedelmében megtekinthető. Vigyázat, igen nagy fájl!

képkivágás 1200 dpi-s szkenről

teljes kép

A színes fotónyomtatást A4, majd A3 méretben is megismételtük, de a kapott minőség mindkét esetben megegyezett a kisebb képen látottakkal. Sebesség terén sajnos elmaradt a konkurens modellekhez képest, bár A4-ben a HP átlagot azért hozta. Minden esetben a legmagasabb minőségi beállítást választottuk a legjobb HP fotópapírral kombinálva, ami így a készülék leglassabb nyomtatási sebességét, egyben a legjobb minőséget adta. Az A4-es nyomatnál 4 perc 27 mp-re volt szüksége. A3-ban ehhez képest már lassúnak bizonyult, mivel 9 és fél percet kellett várnunk a kész képre.

A Photosmart Pro B8850 nem a hagyományos vízbázisú, hanem pigment-alapú tintákat használ, mely a gyártó ajánlása szerint jobb vízállóságot nyújt. Ez igaz is, hiszen a nyomatok még a kényesebbnek számító HP Premium Plus papírokon sem mosódtak el maguktól a vízbe merítést követően. A nyomat azonban hosszabb vizes kiképzés után felázik és bármiféle behatás következtében leválik a hordozóról. Ezúttal is a HP Advanced Photo papír adott csak tökéletes eredményt. Ennél a papírnál sokkal gyorsabban szárad a tinta és könnyebben beivódik, így víz hatására sem mosódik el. Képminőségre azonban továbbra is a Premium papírszériától várhatjuk a legjobb eredményt.

HP Premium Plus Glossy

HP Advanced Photo

A színtér vizsgálatot a colormanagement.hu végezte:

A színtér mérési teszt nem okozott különösebb meglepetést, eredményei nagyjából az árak alapán elvárható eredményt hozta. Az EPSON 4880 rendelkezett a legnagyobb gamuttal, ezt azonban a bekapcsolt colormanagement jelentősen lekorlátozza (ez lehet hibás beállítás eredménye is), illetve jól mutatja, hogy a nagy színtér kihasználásához a színhelyes nyomtatáshoz megfelelő (proof) szoftverre és beállításokra van szükség.
Kicsit csalódás az A3-as HP nyomtató gamut eredménye, egy ilyen értékű nyomtatótól jobb eredményt vártunk (beállítási hiba?), persze a nagy nyomtatási méret sokmindenért kárpótolhat. A HP PS Express is a mezőny végén ért célba, bár ez árát tekintve érthető is.
A többi nyomtató közel azonosan teljesített, közülük a választás inkább a hozzáadott szolgáltatások és ár/teljesítmény függvénye, és nem a maximális nyomtatható színtér alapján határozható meg.

sRGB:

AdobeRGB:

A nyomtató és a HP Preimum Plus Satin papír színtér profilja innen letölthető.

A következő táblázat értékeinek mérésekor a nyomtatás első mozzanatánál, vagyis a lapbehúzás megkezdésekor indítottuk el az időmérőt, és akkor állítottuk le, mikor a kész nyomat a lapkiadó tálcára esett. A megadott értékek 1-1 lap nyomtatására vonatkoznak és nem tükrözik az egymás utáni több kép nyomtatás lap/perc sebességét.

Sebességek
A4 fekete-fehér dokumentum 86 mp
A4 színes dokumentum 90 mp
10×15 cm fotó 121 mp
A4 fotó 4 perc 27 mp
A3 fotó 9 perc 30 mp

Kiegészítők

A nyomtató dobozában a következőket találjuk:

  • HP Photosmart Pro B8850 nyomtató
  • 8 db HP 38 tintatartály (27 ml) (mattfekete, fotófekete, világosszürke, ciánkék, bíborvörös, sárga, világos cián, világos bíbor)
  • 4 db HP 70 nyomtatófej
  • Hálózati tápegység és kábel
  • Használati és üzembe helyezési útmutatók
  • Szoftver CD (Photosmart Essential, Adobe Photoshop nyomtató plugin)

Értékelés

Mint a bevezetőben is írtam itt csupán nagyszerű és nagyméretű fényképeket vár az ember. Jogosan, hiszen maga a nyomtató is nagyméretű, és az árcédulája sem a kisebbek közül való. A hivatalos bruttó fogyasztói ára jelenleg 143 750 forint, melynél azért egy amatőr kétszer is meggondolja, hogy érdemes-e beruháznia rá.

Itt nincsenek különlegességek, extra szolgáltatások, mint amilyen a beépített kártyaolvasó, vagy az érintőképernyős LCD. Csupán az előbb említett két kritériumnak tud megfelelni a gép. Nos, a nagyszerűség és nagy méret szempontlistájából csupán egyiket pipálhatjuk ki, a hatalmas nyomatokat. A minőségre nem nevezhető nagyszerűnek. Egyáltalán nem rossz, amit a Pro B8850 alkot, de a hűha-faktor inkább az átlag feletti nyomatméretnek szól, mint a képminőségnek, és ebből a szempontból ez a nyomtató idén alulmaradt az Epson R1900-zal szemben, sajnos nem csak képminőség, de sebesség terén is. Ha extra nyomatokra van szükség, különleges, művészi papírokon, jó választás lehet, de egyáltalán nem emelkedik ki az erős mezőnyből.

Ugyanazt tudom írni, mint a Deskjet D4260 esetében. Nincs szó itt gyenge készülékről, a hagyományosan magas HP minőség ennek a típusnak is sajátja, de ha körülnézünk találunk jobbat is.

Pro és kontra
előnyök hátrányok
  • 8 különálló szín
  • A3+ méretű nyomatok
  • Pigment-alapú tinták
  • Vastagabb hordozók is használhatók
  • Photoshop nyomtató plugin
  • Képminősége jó, de többet vártunk tőle
  • Lassú és hangos
  • Nincs hálózati csatlakozás