Kipróbáltuk: Két képzajmentesítő szoftver teszt

0

Noise Ninja 1.1.2


Noise Ninja 1.1.2


A Noise Ninja kezelése kicsit eltér a NeatImage-től, de használata talán kicsit egyszerűbb, mint az előbb említett programé. A kép betöltése után a Profile fülnél kell megadnunk a szűrési profilt, vagy kiválasztanunk egy létező profilt. Ehhez a programhoz is letölthető jópár fényképezőgéphez előre elkészített profil, de ezt mi magunk is elkészíthetjük, méghozzá külön a színenkénti fényerőre és külön a frekvenciára vonatkozóan. Fényerőre vonatkozóan több kis terület is megadható, de a frekvencia profil sajnos csak egy terület alapján határozható meg. Ez bizonyos esetekben pontatlanabb eredményhez vezethet, ha nem az előre definiált alapprofilt, hanem egy adott érzékenységhez képre vonatkozó profilt akarunk létrehozni.


A második, filter nevű fülnél, ellenőrizhetjük a beállított profil hatékonyságát, illetve itt adhatjuk meg a szűrés paramétereit: az érzékenységet, az erősséget, a kontrasztnövelést, az élesítést, stb. A Remove Noise ikonra kattintva a teljes kép zajmentesíthető.

Miután elvégeztük a kép teljes zajtalanítását, a harmadik, Touch-up nevű fül is elérhető lesz. Itt a Noise Ninja egyedi megoldását találjuk, mégpedig azt, hogy a kész képre vissza tudjuk állítani egy-egy rész eredeti részleteit, természetesen a zajjal együtt. Ez igen hatékony lehet akkor, ha a fotón szükségünk van néhány részletre, még akkor is, ha ott, azon a részen a zaj megmarad. Ez egy igen kellemes tulajdonsága a programnak, amely nagyon jól használható, hiszen a visszaállítás mértéke is szabályozható.


A Noise Ninja tehát egyedi megoldásokat használ, a kezelése más, de a lehetőségek is eltérnek a másik programhoz képest. Ráadásul a Noise Ninja sebessége is sokkal nagyobb, kb. 2,5x gyorsabban végez a zajcsökkentéssel, mint a NeatImage. Sajnos azonban a szoftverben van egy durva programozási hiba is, amelyet reméljük hamarosan kijavítanak. A zajtalanítás során ugyanis elég nagy átmeneti fájlt hoz létre a Noise Ninja, ami még nem volna baj, de mindenképpen a C: meghajtó főkönyvtárába akarja ezt létrehozni. Akinek a C: meghajtón kevés helye van, nem fog tudni nagy képeket zajtalanítani még akkor sem, ha a TEMP könyvtára egy egészen más meghajtón van, amelyen több gigabájtnyi helye van. A Noise Ninja sajnos ilyenkor nem használható addig, amíg a C: meghajtón fel nem szabadítunk mintegy 200-300 MB-nyi helyet.


További probléma, hogy a szoftver demo változata egy négyzetrács-hálót feszít a kész képre, ezzel tulajdonképpen lehetetlenné téve a demo változat élesben történő használatát. Természetesen a kipróbálás így is megoldható, de a NeatImage-dzsel szemben valós zajmentesítésre a demo verzió nem használható.