Kipróbáltuk: Nikon Coolpix L820 teszt

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

A Nikon Coolpix L820 a kompakt gépek között általános, kontraszt érzékelésen alapuló automata élességállító rendszert használ. Abból is a legegyszerűbbet, hisz nem sok beállítási lehetőségünk lesz.

Az élességállítás normál és makró módban használható, mely állások között a ‘le’ iránygombbal válthatunk. Normál módban nagylátószögnél 50 cm és végtelen között képes élességet állítani a gép, tele végállásban viszont 1,5m és végtelen között. Ez mindenképp a képmező közepén történik, és nincs lehetőség más AF pontot beállítani. Egyetlen kivétel az Intelligens portré mód, vagy a Portré és Éjszakai portré témamódok, melyben a gép legfeljebb 12 emberi arcot képes észlelni a képen, és ezekhez mérten állít élességet (is).

A fókusz működési módja állókép módban mindig egyszeri, vagyis a kioldó (expo) gomb félig lenyomásával aktiválódik, és ebben a pozícióban marad az exponálás kezdetéig. Videó módban egyszeri és folyamatos élességállítás is választható.

Gyenge fényviszonyok között néhány méterig autofókusz segédfényt is bekapcsol a készülék, melyet a markolat melletti, vörös fényű négyzetet a tárgyra vetítő LED fény biztosít. Ez a funkció csak néhány méteren belül hatásos és szükség szerint letiltható.

Manuális élességállításra nincs mód az L820-on, ahogy a fénymérés módjai sem változtathatók. A készülék többnyire ‘mátrix’ fénymérést használ a teljes képmezőt alapul véve. Digitális zoomot használva, 2x állásig automatikusan ‘középre súlyozott’, afölött pedig ‘szpot’ mérési módot használ.

A fénymérés automatikus beállításait +/-2 fényérték közötti expozíció korrekcióval bírálhatjuk felül, 1/3 Fé lépésekben.

A záridőt 1 – 1/1500 mp között állítja a gép, gyors sorozat módban viszont akár 1/4000 mp is lehet. Tűzijáték témamódban a záridő mindig 4 mp.

Sorozat fényképezés

Sorozat módokból ezúttal is egy nagyobb csokorra valót kapunk a Nikontól. A gyors CMOS szenzornak köszönhetően Gyors sorozat módban (N), 16 megapixeles maximális felbontásban akár 8 kép/mp sebesség is elérhető, bár ez esetben csak 6 képet képes készíteni egyhuzamban. Ezután meg is áll a sorozat felvétel. Lassú sorozat (A) állásban 2,1 kép/mp a sebesség, de 38 darab 16 megapixeles fotó is elmenthető. A sorozatot ezután is képes folytatni a gép, de sebessége lassulhat.

Kapunk két extra sebes módot is, melyekkel jóval kisebb felbontásban ugyan, de sokkal gyorsabban fényképezhetünk. 60 kép/mp-et érhetünk el 1280 x 960 pixeles felbontásban, valamint 120 kép/mp-et VGA (640 x 480) képméretben. A lassabb mód legfeljebb 25, a gyorsabb 50 képet ment.

A Nikon Coolpix kompaktok régi szolgáltatása az úgynevezett BSS (Best Shot Selector) mód, melyet az optikai stabilizátor elterjedése előtti időben a „szegény ember stabilizátorának” is hívtunk. a fényképezőgép 10 képet készít egymásutánban ugyanarról a témáról, majd kiválasztja a legélesebbet, és csak ezt az egy fotót menti kártyára. Értelemszerűen csak akkor van igazán értelme, ha nem mozgó témát fényképezünk.

Aztán itt a jó öreg Multi Shot 16 mód is, mely 16 db expozíciót jelent 30 kép/mp sebességgel, az elkészült képeket ezután egyetlen 5 megapixeles (2560 x 1920 px) fotón, mozaikszerűen, egymás mellé helyezve menti a gép. Érdekes, de nem feltétlenül nélkülözhetetlen szolgáltatás.

Az előbbi helyett szívesebben láttunk volna automata expozíció sorozatot a gépben, de sajnos ilyesmivel nem szolgál az L820.

Az önkioldó minden esetben 10 mp-es várakozási időt ad, és a bal iránygombbal kapcsolhatjuk be.

Videófelvétel

Még egy fontos terület, ahol nyilvánvaló a CMOS szenzor előnye. Elődje 720 soros maximális videó felbontásán túllépve az L820 már Full HD-ben dolgozik, ami ugye 1920 x 1080 pixelt jelent.
A mozgókép MPEG-4 AVC H.264 tömörítésű és MOV kiterjesztésű, sebessége pedig 30 kocka/mp. Ezt a sebességet négyféle képméretben hozza. Az említett Full HD mellett 1280 x 720, 960 x 540 (iFrame) és 640 x 480 pixelen is. Full HD felbontásban ráadásul kétféle minőséget választhatunk (normál és finom) ugyanúgy mint az állóképek maximális felbontásánál.

1920 x 1080 pixel, 30 kép/mp, MOV, 41 mp, 74 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A normál beállításokon túl lehetőségünk lesz különböző sebességű felvételek készítésére. 1080 soros felvételnél például választhatunk 15 kocka/mp-es rögzítést, melyet normál sebességen játszik le a gép, tehát kétszer gyorsabb videót kapunk. 720 soros felbontásban felére (60 fps), VGA méretben negyedére (120 fps), QVGA módban pedgi nyolcadára (240 fps) lassított felvételt is beállíthatunk.

1920 x 1080 pixel, 30 kép/mp, MOV, 32 mp, 58 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Felvétel közben kihasználhatjuk a teljes optikai zoomtartományt, működik a fénymérés, a stabilizátor és két fokozatban (egyszeri vagy folyamatos) az automata élességállítás is. A zoom ezúttal jóval lassabban változtatható, így halkabb is, mint fotó módban. Nagysebességű videónál viszont nem működik a zoomállítás, csak ha a felvétel előtt belőttük a nekünk tetsző állásra.

1920 x 1080 pixel, 30 kép/mp (gyenge fényben), MOV, 19 mp, 35 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A felvételi módok közül előhívható képeffektusok ugyanúgy használhatók videónál mint állóképnél, így például készíthetünk lágyított képhatású, szépia, kontrasztos monokróm, vagy akár egyetlen színt megtartó mozgóképet is.

A Coolpix L820 a tetején lévő mikrofonpárral sztereó hangot (AAC) képes rögzíteni, mely a mellettük lévő mono hangszórón keresztül is visszajátszható. A videó menüben be- és kikapcsolható szélzaj szűrést is kapunk.

1280 x 720 pixel, 30 kép/mp, MOV, 36 mp, 40 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A videó lejátszás közben bárhol megállítható és képkockánként előre-hátra léptethető. Az oldalsó zoom tológombbal a lejátszás hangerején is változtathatunk.

A fényképezőgép nem ad lehetőséget a mozgóképek darabolására, vagy egyéb szerkesztésére.