Kipróbáltuk: Nikon Coolpix P340 teszt

0

Optika

Geometriai torzítás

A kompakt fényképezőgépek tesztjei során mostanában nem szokásunk külön tesztet végezni a torzítás, illetve színi hiba tekintetében. A prémium kompaktok azonban kivételt képeznek ez alól, hiszen ezeket a masinákat az igényesebb vásártók veszik leginkább, így itt egy kicsit fontosabb lehet a jól korrigált objektív. Noha általában a gépek 99%-a hozza a papírformát, meglepetések azért adódhatnak, ahogyan az most is történt.

A Coolpix P340-nel készített torzítás tesztképek nem mutattak komoly görbületeket, sem nagylátószögnél, sem tele állásban. A meglepetés akkor ért minket, amikor a gép által készített RAW képeket beimportáltuk az Adobe Lightroomba. Nagylátószögnél ekkor ugyanis olyan torzítást láttunk, hogy először azt hittük, összekevertük a képeket valamelyik halszemobjektívével. De nem, a tesztkép valóban a Coolpix P340-é.

Mit is jelent mindez? Nagylátószögnél az objektív igen erős torzítást mutat, bőven 4% felettit, ami nagyon látványos. De JPEG képeken ezt nem tapasztaljuk, azaz a gép igen hatékony torzításcsökkentést végez. De akkor RAW-ból nem lehet torzításmentes képet készíteni? Szerencsére erről nincs szó, az Adobe Lightroom is tartalmazza a P340-es profilját, így egyetlen kattintással a gyárihoz hasonló, minimális torzítású képeket is készíthetünk.

Felmerülhet még az a kérdés is, hogy vajon a torzításcsökkentés nem vesz-e vissza jelentősen a látószögből, s ilyenkor is megvan-e a 24 mm-nek megfelelő látószög. Nos, ezzel kapcsolatban pontos mérést nem végeztünk (a DSLR-ekhez kapható objektívek között is akad eltérés az azonos gyújtótávolságú objektívek látószögében), de nagyságrendileg ellenőriztük a látószöget és azt tapasztaltuk, hogy a torzításcsökkentett képek közelítőleg 25 mm-nek megfelelő horizontális látószögűek.
A teljes nagylátószögnél tapasztalható torzítás a lenti képeken túl a tesztfotók között az esti képnél is jelentkezik (itt is úgy konvertáltuk RAW-ból, hogy nem volt bekapcsolva a profil alapú torzítás korrekció a Lightroomban).

Fontos megjegyeznünk, hogy a gyújtótávolság növelésével igen gyorsan megszűnik a torzítás, 50 mm ekv.-nél már szinte alig észlelhető, 120 mm-en pedig gyakorlatilag nincs torzítás.

Geometriai torzítás



0,35% hordótorzítás


4,6% hordótorzítás


0,4% hordótorzítás


nincs torzítás


nincs torzítás


nincs torzítás

Színhiba

A nagy fényerejű objektívek esetén nem meglepő, ha nyitott blendénél színhibát tapasztalunk. A Nikon Coolpix P340 JPEG képei azonban gyanúsan hibamentesek, ebből már sejthető volt, hogy a RAW képeken azért találunk majd színhibát. Sejtésünk beigazolódott, még F5,6 rekesznél is egész jól látható színhiba jelentkezik. A legrosszabb esetet nézve 10×13 cm-es papírképnél 0,5-0,6 mm szélességben, A4-es nyomatnál 1,1-1,2 mm szélességben látszik majd a kékes elszíneződés.
A lenti képek RAW konverziójánál a jobb összehasonlíthatóság érdekében aktiváltuk a profil alapú torzítás-korrekciót.

Makró, közelfényképezés

Makrózni teljes nagylátószögtől egészen 60 mm-es ekvivalens gyújtótávolságig lehet, legalábbis ezt jelzi a gép LCD-jén a zöld sáv. Ennél nagyobb gyújtótávolságnál is használhatunk makró módot, de ez már nem ad jelentős nagyítást. A legjobb leképezési arányt teljes nagylátószögnél kapjuk, ekkor 40 mm széles témával kitölthető a teljes kép. RAW formátumot használva és nem aktivált torzítás korrekcióval ez esetben is igen erős torzítást láthatunk. 60 mm-nek megfelelő gyújtótávolságnál már nincs jelentős torzítás RAW formátumnál és kikapcsolt torzítás korrekció esetén sem, ekkor 58 mm széles téma tölti ki a teljes képet, s a nagyobb munkatávolságnak köszönhetően kisebb rovarok fotózására is ez tűnik alkalmasabbnak. Teljes telében nagyjából 10 cm téma fogható be.


JPEG
24 mm ekv. nagylátószög
1,5 cm munkatávolság,
40 mm széles lefedés

RAW
24 mm ekv. nagylátószög
1,5 cm munkatávolság,
40 mm széles lefedés

JPEG
f=60 mm ekv.
8 cm munkatávolság,
58 mm széles lefedés

RAW
f=60 mm ekv.
8 cm munkatávolság,
58 mm széles lefedés

JPEG
f=120 mm ekv.
26 cm munkatávolság,
93 mm széles lefedés

RAW
f=120 mm ekv.
26 cm munkatávolság,
93 mm széles lefedés