Kipróbáltuk: Nikon Coolpix P6000 teszt

0

Felépítés I.

Ergonómia

Ez egy nagyon igényesen összerakott kis készülék. Masszív fém ház, amely a kis méret ellenére még éppen kényelmes, és tekintélyt parancsoló „tömeget” is ad a gépnek. Műanyag, olcsó érzésnek nyomát nem tapasztalja a használó ha kézbe veszi a gépet. Egyedül talán a kis méret jelenthet problémát. Hiába rendkívül jól összerakott a fényképezőgép, ha elég kényelmetlen. A markolatot és a hüvelykujji részt ugyan kényelmes, csúszásgátló gumiborítással látták el, ami emellett még „dizájnos” is, de sajnos az apró váz és ez a szögletes forma nem kedveznek a kényelmes fogásnak. A markolat kicsi, csakúgy mint a gombok és tárcsák. Ezen a készüléken jóformán még a külső vakupapucs is kicsit ormótlannak hat. Nem is beszélve bármilyen külső vakuról.

A gombokról egyébként még annyit, hogy rendkívül precízek. Egyik sem lötyögős, a tárcsák is mind határozottan, de nem túl keményen fordulnak. Nagyon jó ötlet volt az elődökben is használt értékbeállító tárcsa alkalmazása, amivel könnyebb a rekesz, vagy záridő, illetve egyéb expozíciós beállítás módosítása. Szintén komoly segítség lehet a funkció gomb (Fn) használata, amihez egyedi szolgáltatásokat rendelhetünk. Az előbb említett tárcsával együtt így csaknem olyan könnyen állíthatunk egy kívánt funkciót, mint a DSLR gépek esetében. Hasonló a kézi élességállítás szabályozása is, amely szintén egy külön gombra és a tárcsára hárul.

Műanyag alkatrészt alig találunk a Nikon Coolpix P6000-en. Az egyik ilyen a markolat alján nyíló akku+memóriakártya foglalat fedele. A hasonlóan kis fényképezőgépeknél ez többnyire gyenge minőségű és gyengén rögzített műanyag. A P6000-ben is műanyagból készült a kis ajtó, de ügyeltek rá, hogy minél stabilabb legyen. A fém merevítésnek és zsanérnak köszönhetően jóval több igénybevételt bír majd ki társainál.

A fém állványmenetet pontosan a gép súlypontjában, annak közepén helyezték el, ez kb. 2,5 cm-re található az optikai középtengely vonalától, közvetlenül az említett kártyafedél mellett. Állványtalpra erősítve a gépet így nem nyithatjuk majd az akku-kártya ajtót. Ha gyors cserére lesz szükség ez bizony némi kényelmetlenséggel jár majd.

Képérzékelő

A gépbe egy 1/1,7”-es CCD képérzékelő került, melyen 13,95 millió érzékelőhely található, valódi képalkotásra pedig 13,5 milliót hasznosít. A nem mindennapi, 13,5 megapixeles felbontás legfeljebb 4224 x 3168 pixeles képméretet jelent, de ezen kívül még hétféle kisebb felbontás választható, ha ragaszkodunk a hagyományos 4:3-os oldalarányhoz. Amennyiben ettől eltérő oldalarányt szeretnénk beállítani, rendelkezésre áll egy 3:2-es, egy 16:9-es, sőt egy 1:1 arányú felbontás is, 3168 x 31687 pixellel. A legnagyobb képméret, 300 dpi-s nyomtatási felbontásban kb. 36 x 27 cm-es papírképhez elegendő.

Az érzékenység egész tág határok között állítható. Napjainkban már nem ritka, hogy egy kompaktban is megtaláljuk az ISO6400-es beállítást és erre a trendre bizony a P6000 is felült. Az érzékenységet ISO64 és 6400 között állíthatjuk, mégpedig a következő értékekre: ISO64/ 100 / 200/ 400 / 800 / 1600 / 2000 / 3200 / 6400. Az utolsó két állás persze itt is korlátozott mértékben használható. Csak JPEG formátumot választhatunk és a felbontás maximum 3 megapixel lehet.

Az ISO értékek beállítását bízhatjuk az automatikára is, amelyhez három opciót kapunk. Sima AUTO állásban a gép ISO64 és 800 között állapítja meg a szükséges érzékenységet. AUTO magas érzékenység módban ugyanezt a tartományt használja egy fokozattal tovább merészkedve (ISO1600). Végül Fix tartományú AUTO állásban a felhasználó döntheti el, hogy ISO64-től 100, 200, vagy 400 állásig szabályozza magát a gép.

Optika

A Coolpix P6000-be egy 4x optikai zoomátfogású Nikkor objektív került, melynek fizikai gyújtótávolsága 6-24 mm. Ez kisfilmes értékre átszámítva 28-112 mm-nek megfelelő látószöget ad. Teljesen kényelmes és a legtöbb helyzetben bőven elég ez az átfogás, hiszen a felmerülő fotószituációk jó része ebbe a tartományba esik majd. Az objektív egyébként 9 lencsetagot számlál 7 csoportba rendezve és ezek között két ED lencsét is találunk, melyek remélhetőleg komoly szerepet játszanak majd az optikai hibák csökkentésében. Ebből a szempontból is pazar kis objektívvel van dolgunk. Ami esetleg kifogásolnivaló lehet, az a tele állás fényereje. Az ekvivalens 112 mm-hez kicsit soknak tűnik az 1:2,7-5,9 fényerő vége, de hát a kis méret, ugyebár.

Az optika teleszkópos, és kikapcsolt állapotban teljesen a vázba húzódik, néhány műanyag lamellával védve. Bekapcsolás után a dupla tubus, meglehetősen gyorsan, kb. 3 cm-re nyúlik ki a gép házából. Zoomoláskor a hossza kb. 3 mm-rel növekszik. Érdekes, és elég zavaró, hogy a gyújtótávolság növelésével (zoomoláskor) elég hangosan sivít az mozgató motor, míg ellenkező irányban alig hallani. A zoomolás fokozatmentes, egy sebességű, bár a fürgesége miatt elég nehéz finom lépésekben állítani. A zoomgyűrűt elmozdítva hamar a két végállásban találjuk magunkat.

Az objektívház körüli fémgyűrű lecsavarható, helyére pedig a Nikon UR-E21 sorszámú adaptergyűrűjét illeszthetjük. Az adapter külön vásárolható meg, és további gyári kiegészítők helyezhetők rá. Ilyen a WC-E76 típusú nagylátószögű konverter, amellyel ekvivalens látószögünk 21-84 mm-nek lesz megfelelő, vagyis még nagyobb látószöget kapunk. A konverter szintén külön megvásárolható.

Sorozat fényképezés

A készülék menüjén belül többféle sorozatmód választható:

  • Normál: Ez a Coolpix P6000 alap sorozat módja, amelynél akár maximális felbontás mellett is fényképezhetünk. A gyártó adatlapja sebességként kb. 0,9 kép/mp-et említ, Normál tömörítésnél, ami nagyjából megegyezik az általunk mérttel. Ugyanebben a beállításban 0,85 kép/mp-et mértünk, míg Fine tömörítésnél csak kicsit lassult a gép, 0,81 kép/mp-re. A készíthető képek száma Normál tömörítésnél 12, Fine beállításban 7 db volt. Basic állásban, maximális felbontás mellett 21 kép készíthető egyhuzamban. A gép mentségére szolgál, hogy ezt a teljesítményt 13,5 megapixelen hozza, de ezt beleszámítva sem mondható jó sorozat -képességűnek.

  • BSS: A Nikon Coolpixeknél már régóta használt szolgáltatás, amely 10 felvételt készít egymás után és csak a legélesebb képet menti a kártyára. Éppen ezért nem valódi sorozat mód, inkább csak amolyan „szegény ember stabilizátora”. A valódi, optikai stabilizátorok mellett a jelentősége elég csekély, mivel nem tudhatjuk, hogy a 10 kép készülte alatti kb. 9 másodperc alatt melyik pillanat kerül végül a memóriába.
  • Vakus sorozat: A normál sorozathoz hasonló sebességet produkál a gép, de minden képnél vakut is használ. A képek számát itt a vakuban lévő töltés limitálja, így maximum 3 kép készíthető. Próbánk során volt, hogy ebből csak két képnél villant a beépített vaku.
  • 16 képes: Szintén jól ismert beállítás a Nikon Coolpixek körében. A fényképezőgép 16 db kisebb képet készít egyhuzamban, majd ezeket egyetlen nagyobb képre helyezi, mozaikszerűen. A P6000-esnél sajnos a nagyobb kép is csak 5 megapixelt jelent, ami a maximális felbontáshoz képest elég csekély. A gyári mérések szerint a sebesség nem sokkal jobb a normál sorozaténál (1,1 kép/mp). Saját méréseink is pontosan ennyit mutattak, így nem érzem nagy jelentőségét ennek a módnak, hacsak nem eleve ilyen mozaikkép készítése a célunk.
  • Időzített sorozat

    Időzített felvétel: Ez sem valódi sorozatfelvételi mód, legalábbis nem a gyorsabb fajtából, hiszen a gép sorozatban készít képeket a beállított időközökkel. Az időközök 30 mp, 1, 5, 10, 30 és 60 perc lehetnek. A készítendő képek számát nem állíthatjuk, ha meguntuk a felvételt az exponáló gomb újbóli lenyomásával állíthatjuk meg a sorozatot. Egyébként legfeljebb 1800 db kép készíthető. A készülék minden kép után standby állásba kerül, így kevesebb energiát emészt fel egy hosszabb sorozat. A képek egyenként kerülnek mentésre, de később valamely szerkesztő szoftverrel akár „felgyorsított” mozgóképpé is összefűzhetők.

Sorozatok készítésére, csak JPEG fájlformátumnál van lehetőségünk. RAW-ban a gép nem engedélyezi a beállításukat, kivéve az Időzített felvétel módot.

A Coolpix P6000-el automata expozíció sorozat is készíthető, amely szintén a menüben, a Sorozatfelvétel opció alatt állítható be. Itt kikapcsolt, valamint +/-0,3, +/-0,7 és +/-1,0 fényérték különbségek adhatók meg. A készített képek száma a szokásos, három lesz.

Videofelvétel

AVI videó (8450 Kbps)
640×480, 30 fps; 0:16 mp;~17 MByte

Bár sok más téren korát megelőző képességekkel rendelkezik a Nikon Coolpix P6000, de a videofelvétel nem tartozik ezek közé. A videó rögzítés maximális felbontása 640 x 480 pixel, ami manapság még átlagosnak mondható, de a kompaktok, és most már a DSLR-ek között is, egyre-másra repkednek a HD felbontások, így lassan kezd „cikivé” válni. Persze mondhatnánk, hogy ez egy komoly kompakt, amely nem a mozgókép felvétellel, hanem egyéb tulajdonságaival próbál aratni. Így van.

A 640 x 480-as felbontás 30 kocka/mp-es sebességű lehet, de választhatunk fele ilyen sebességűt is. Ezen kívül 320 x 240 képpontos és 15 kocka/mp-es videó beállítás választható. Természetesen minden esetben mono hangfelvétel is készül a videóhoz. Van itt aztán fekete-fehér és szépia színmód, mindkettő 320 x 240 pixellel és 15 kocka/mp-cel, és beállíthatunk a sorozatoknál már említett Időzített felvételt is. Így nem kell utólag összefűznünk a 30 mp, 1, 5, 10, 30 és 60 percenként készült képeket, hisze ezeket 30 kocka/mp sebességű mozgóképként menti a gép. A felbontás 640 x 480 képpontos lesz, de értelemszerűen hangfelvétel nélkül. A képkockák száma ezúttal is legfeljebb 1800 lehet. Időzített felvételnél vaku is használható. A videók maximális méretének leginkább kártyánk kapacitása szab majd gátat, de fájlméretük egyenként nem haladhatja meg a 2 GB-ot.

időzített AVI videó
640×480, 30 fps; 0:01 mp;~2 MByte

Felvétel közben működik az automata élességállítás, akár Egyszeri, akár Folyamatos beállítást választva, és beállíthatunk makró, vagy végtelen AF állást is. Az optikai zoom csak a felvétel előtt állítható be, közben nem változtatható. Digitális zoomból viszont legfeljebb 2x átfogást használhatunk. Természetesen a videózás közben a fénymérés is működőképes, sőt az expozíció korrekcióval is számolhatunk, és az optikai stabilizátor hatása is érezhető.

A felvételek AVI formátumban kerülnek mentésre és MJPEG tömörítéssel készülnek. A legjobb minőségben kb. 1,1 MB helyet foglal másodpercenként a mozgókép, míg a legkisebb felbontásban kevesebb mint 0,3 MB/mp a tárhely igénye.

Hangfelvétel nem csak a mozgóképhez, de állóképek mellé utólag is készíthető. Csak az OK gombot kell folyamatosan nyomva tartanunk a fotók lejátszásakor és kezdődhet is a felvétel, melynek hossza legfeljebb 20 mp lehet.