Kipróbáltuk: Nikon Coolpix P6000 teszt

0

Mért értékek

Sebesség terén a tavaly megjelent Nikon Coolpic P5000-ről vannak összehasonlító adataink, hiszen azt a gépet sikerült tesztelnünk. Az idei P6000-es modell ehhez képest valamelyest fejlődött. A fejlődés nem túl nagy léptékű, és a teljes mezőnyt figyelembe azért ezek az értékek is inkább átlagosnak, mind gyorsnak mondhatók.

Miután bekapcsoltuk a készüléket 1,4 mp-en belül jelenik meg az élőkép, majd ettől számítva még kb. 1,2 másodpercnek kell eltelnie, hogy az első képet elkészíthessük. A tavalyi modellhez képest ez így is közel 1 másodperccel jobb idő. Szintén javult a kép-kép idő, így két felvétel között 1,9 mp-nek kell eltelnie, ha sűrűn nyomogatjuk az exponáló gombot. A teljes (4x) optikai zoom 0,9 mp alatt érhető el, ami gyors érték, de a viszonylag kis zoomátfogás miatt nem szokatlan. A vaku kb. 6 mp alatt tölt fel.

Ha lejátszás módba váltunk 0,6 mp telik el, míg az első kép megjelenik és átlagban 0,2 mp-enként válthatunk egy-egy felvétel között. A lapozó gombot folyamatosan nyomva tartva itt is elérhető a gyorslapozás mód, ami igen fürge volt már a P5000-nél is, az utód viszont még gyorsabb. 15 kép/mp-cel pörgeti a képeket, vagyis több száz fotó esetén is gyorsan a kívánt helyre ugorhatunk – ha nem pörgetjük túl. Lejátszásnál egyébként 100%-os lefedettségű a kijelző, míg felvételnél a kész kép 97%-a látszik az LCD-n, és 80% az átnézeti keresőben. A lejátszás közbeni képnagyítás bármilyen felbontású kép esetén kb. 2 mp-ig tart.

A zárkésleltetés idő nagyon gyors, 0,08 mp. Ez az exponáló gomb teljes lenyomása és a valódi expozíció kezdete közötti várakozási idő. Nem tévesztendő össze a fénymérés és az automata élességállítás miatt még további (tized)másodpercekkel megtoldott tétlenséggel, mely igen gyakori és általában hosszú a kompakt gépeknél. A P6000 a fókuszsebességet nézve is átlagosan teljesít. Nagylátószögnél 0,5-0,6 mp alatt sikerül élességet találnia, de AF segédfénnyel, gyenge megvilágításnál ez az érték 1 mp-ig is felkúszhat. Tele állásban némileg romlik a teljesítmény. Jó fényben 0,7-0,8 másodpercet, míg kevésbé ideális fényviszonyok között max. 1,4 mp-et mértünk. Makró állásban hasonlóan teljesít a gép, mint nagylátószögnél. Legalábbis ideális megvilágítás esetén. Sötétben már 1,6 mp-ig is felkúszhat a várakozási idő. Ezek a mért értékek (gyenge fénynél) egy kicsit jobbak az elődnél és a konkurenciát tekintve sem nevezhetők egyik irányban sem kirívónak.

A képek memóriakártyára írási ideje is inkább átlagos mint gyors, főleg a 13 megapixel jelentette nagy adatmennyiség miatt. Panasonic Pro High Speed SD kártyával 2,2 MB/mp-et mértünk, míg SanDisk Extreme Ducati Edition SDHC-val csak egy kicsit jobb eredmény született.

Mért értékek
Bekapcsolástól az első felvétel elkészítéséig szükséges
idő
2,6 mp
Bekapcsolástól az élőkép megjelenéséig eltelt idő felvételkor 1,4 mp
Felvételbõl lejátszásba
kapcsolás ideje
0,6 mp
Teljes optikai zoom ideje 0,9 mp
13,5 Mpixel 8 Mpixel 3 Mpixel
Lejátszás mód maximális nagyítás elérésének
ideje
~2 mp ~2 mp ~2 mp
LCD kijelzõ lefedettsége 97% (lejátszásnál: 100%)
Képváltás sebessége lejátszáskor ~0,2 mp
Képváltás max. sebessége lejátszáskor 15 kép/mp
nagylátószög tele makró
Fókuszálás ideje (zárójelben: AF segédfénnyel) 0,5-0,6 mp
(1 mp)
0,7-0,8 mp
(1,4 mp)
0,6 mp
(1,6 mp)
Zárkésleltetési idõ 0,08 mp
Két felvétel között szükséges idő (AF!) 1,9 mp
Vaku feltöltéséhez szükséges idő átlag: 6 mp
Vaku távolsága optikai tengelytől 4,5 cm
Normál 16 képes Vaku
Sorozat sebessége 0,85 kép/mp 1,1 kép/mp
(5 Mpixel, max 16 kép)
0,8 kép/mp
(max. 3 kép)
  Panasonic
Pro High Speed Class6 SD
SanDisk Extreme Ducati Edition SDHC  
Kártyára írás sebessége
(JPEG, 13,5 Mpx)
2,2 MB/mp 2,6 MB/mp  
fine normal basic
JPEG kép minősége 99% 98% 94%
nagylátószög tele
Torzítás (zárójelben a torzítás
csökkentõ mód értékei)
0,8% (0%)
hordótorzítás
nincs torzítás (0%)
Vignettálás (zárójelben a rekeszelt érték) 17,7% (7,8%) 5,7% (6,6%)
Legnagyobb nagyítású makró szélessége 39 mm@f=28 mm ekv.;2 cm munkatávolság (frontlencsétől)
~108 pixel/mm