Kipróbáltuk: Nikon Coolpix P6000 teszt

0

Kezelőszervek

A forma maradt a régi, így a kezelőszervek elhelyezkedésében sem történtek gyökeres változások. A bekapcsoló gomb a markolat külső szélére került, így kicsit kényelmesebben érhetjük el. Az LCD bal oldalán lévő gombsorból kivették a Display gombot és a kijelző fölé tették, valamint a Törlést, ami az iránygomb alá került. Helyettük viszont kapunk egy új My Menu és egy MF (kézi élességállítás) gombot.

Változtak némileg a főtárcsa opciói is. Nincs már Anti-shake (remegésgátló) és High sensitivity (magas érzékenység) mód, ezek a menüben állíthatók. Helyettük ide került a GPS, és a hálózati kapcsolat beállítása, valamint két új User (1-2), azaz felhasználói programhely.

Fent

(1) Felnyíló vaku: a gép vázába süllyesztett, beépített villanó, amely a hátlapon található gombbal nyitható fel és kézzel zárható.
(2) Vakupapucs: az érintkezőket takaró műanyaglap eltávolítása után szabványos, i-TTL Nikon rendszervakuk csatlakoztathatók a készülékhez.
(3) Üzemmód választó tárcsa: a fontosabb felvételi üzemmódok kiválasztására szolgál. A folyamatosan körbeforgatható tárcsán a következő 11 beállítás található:

  • Auto (zöld fényképezőgép ikon): a felhasználó ezzel a beállítással a fényképezőgépre bízhatja az össze expozíciós és egyéb beállítást. A fotós csak a képméretet és minőséget a vakumódot, önkioldót, valamint az autofókusz tartományt szabályozhatja. Elérhető még ezen kívül az expozíció korrekció is.
  • P: programautomatika. A fontosabb expozíciós beállításokat, mint amilyen a rekeszérték és záridő beállítás a készülék végzi, de minden más téren beleszólhatunk a működésébe. A menüben elérhető az összes opció és választhatunk kézi élességállítást is.
    A gép által mért és beállított expozíciós értékeket felülbírálhatjuk és a vezérlőtárcsával eltolhatjuk. Ez a Program-shift (program-eltolás) funkció, melynél egy * jelenik meg a képernyő jobb felső sarkában látható P ikon mellett.
  • S mód: záridő előválasztás. A vezérlőtárcsa elforgatásával 1/3 fényérték lépésenként változtathatjuk a záridőt, azaz az expozíció hosszát. A fényképezőgép a beállított záridőhöz képest határozza meg a szükséges rekeszértéket. Ha olyan záridőt használunk, amelyhez nincs megfelelő záridőpár a gép pirossal jelzi ki a beállítást. A választható záridők: 8; 6; 5; 4; 3; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/2,5; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1250; 1/1600; 1/2000. A záridő beállítása mellett az expozíció korrekcióval módosíthatunk az expozíción.

  • A mód: rekesz előválasztás. Az előző beállítás ellentettje. Ezúttal a rekeszértéket határozhatja meg a fotós és a gép ehhez választ egy megfelelőnek vélt záridőt a fénymérés eredménye alapján. Ezúttal is a vezérlőtárcsa használható a rekeszérték megváltoztatására és ha olyan beállítást választunk, ami túlságosan eltér a gép által javasolttól a készülék pirossal figyelmeztet a hibára. A rekeszértékek szintén 1/3 Fé lépésenként változtathatók, de a beállítható értéket nagyban befolyásolja a gyújtótávolság is. Nagylátószögnél a következők használhatók: F2,7; F2,9; F3,6; F4,1; F4,5; F5,1; F5,7; F6,4; F7,2. Tele állásban az alábbiak választhatók: F5,9; F6,2; F6,9; F7,7. Rekesz előválasztásnál is alkalmazható expozíció korrekció.
  • M mód: teljesen manuális üzemmód, ahol a gép össze beállítását a fotós végezheti, beleértve a rekeszérték és záridő meghatározását is. Mindkét beállítás a vezérlőtárcsával szabályozható és az iránygomb jobb irányával válthatunk közöttük. A beállítható rekeszértékek pontosan megegyeznek a fent felsoroltakkal, a záridő értékek viszont továbbiakkal is kibővülnek, mivel 8 mp-nél hosszabb záridők is használhatók. A plusz záridő fokozatok a következők: 10; 13; 15; 20; 25; 30 mp. 13 mp-es záridő fölött automatikus, hosszú expozíciós zajszűrés is bekapcsol. Expozíció korrekció ebben a módban nem használható.
  • Mozgókép mód: a készülékkel 30, vagy 15 kocka/mp sebességű, 640 x 480 pixeles, illetve 15 kocka/mp sebességű 320 x 240 képpontos mozgókép készíthető felvételenként max. 2 GB fájlmérettel, és hanggal. Az ebben a módban rendelkezésre álló menüben fekete-fehér és szépia felvétel, és időzített videó is beállítható. További részletek a Felépítés II. oldal Videofelvétel pontja alatt
  • SCENE: téma üzemmód. A menüben különböző, szituációfüggő témaprogramok közül választhatunk, melyek az alábbiak: Portré, Tájkép, Sport, Éjszakai portré, Összejövetel/beltéri, Tengerpart/hó, Naplemente, Alkonyat/hajnal, Éjszakai tájkép, Közeli, Múzeum, Tűzijáték, Másolás, Ellenfény, Panoráma segédlet, Hangfelvétel. Ebben az üzemmódban csak a képminőség és képméret szabályozható.
  • GPS: helyzet meghatározó mód. Ebben az üzemmódban kapcsolható be és ki a GPS szolgáltatás. Ezen kívül beállíthatjuk a tárolási időt, valamint frissíthetjük az adatokat, illetve a készülék belső órájának beállítását.
  • my Picturetown mód

    Hálózati mód: itt érhetjük el a Nikon my Picturetown megosztó szolgáltatását, melyre a hálózati kapcsolat konfigurálása után közvetlenül feltölthetjük a gép memóriájában tárolt képeinket.

  • U 1-2 mód: felhasználói beállítások mentési helyei. Mindkét üzemmódban elérhető az összes menüpont, melyek kedvünk szerint megváltoztathatók Mentésük a Fényképezés menüben érhető el, és ugyanitt törölhetők a nem kívánt beállítások.

(4) Zoomgyűrű: felvétel módban ezzel szabályozhatjuk az optikai és digitális zoomot. A zoom mértékét a képernyő tetején látható skála mutatja.
Lejátszás üzemmódban az állóképekbe nagyíthatunk a segítségével, max. 10x méretig. A gyűrűt balra fordítva kis nézőképes oldalakon láthatók a mentett fotók.
(5) Exponáló gomb: félig lenyomott állapotban aktiválódik az automata fókusz és a fénymérés. Teljesen lenyomva indul az expozíció, illetve a mozgókép felvétele.
Lejátszásnál félig lenyomva azonnal visszatérhetünk felvételi módba.
(6) Be- és kikapcsoló gomb. A tetején lévő zöld led jelzi a bekapcsolt állapotot. Készenléti módban a lámpa villog, az akku töltésekor pedig az AF jelző fénnyel együtt felváltva világít a töltés befejezéséig.

Expozíciós értékek beállítása

(7) Vezérlőtárcsa: Lejátszásnál az éppen kijelölt expozíciós beállítás értékeit változtathatjuk meg vele, vagy egy adott funkció beállításai között lépkedhetünk. Ez a tárcsa szolgál az élességállítás kézi szabályozására is.
Visszajátszásnál a képek közötti lapozásra használható.
A menüben az opciók közötti navigációra is alkalmas

Hátul

(1) Fn gomb: funkció gomb, melyre egy tetszőleges szolgáltatást programozhatunk az alábbiak közül: érzékenység, képminőség, képméret, fehéregyensúly, AF mező, Sorozatfelvétel, Torzítás csökkentés, Nagy látószögű konverter, Stabilizátor, GPS, U 1-2 opciók, Expozíció korrekció, Picture Control, Fénymérési mód, Automata sorozat, Vaku teljesítmény, AF mód, Aktív D-lighting beállítása.
(2) My menu: a gombbal a korábban összeválogatott, 6 pontos menünket érhetjük el. Ide kerülhetnek legfontosabbnak tartott beállításaink, amikhez így könnyebben hozzáférünk.
(3) MF gomb: kézi élességállítás. Előzőleg a le iránygombbal választhatjuk ki az MF módot, majd ezt a gombot nyomva tartva és a vezérlőtárcsát elfordítva változtatható az élességállítás távolsága.
(4) Lejátszás gomb: lenyomva lejátszás módba kerülünk, melyben visszanézhetők a mentett képek és videók. A gomb következő lenyomásával visszaválthatunk lejátszás módba, de az exponáló gomb enyhe nyomása is alkalmas erre a feladatra.

(5) MENU: ezzel a gombbal kapcsolható be és ki a menü.
Lejátszás módban egy képet kinagyítva, ezzel a gombbal vághatjuk ki a látott részletet.
(6) Vakunyitó gomb: lenyomva felpattan a beépített vaku, melyet kézzel zárhatunk vissza.
(7) Átnézeti kereső. Szabványos optikai kereső, melyben a képkivágáson kívül a zoomállás is ellenőrizhető. A kereső melletti funkció vörös és zöld led a vaku állapotára és az automata élességállításra figyelmeztet.
(8) DISPLAY: e gombbal válthatunk a képernyőn megjelenő információk között, vagy kapcsolhatjuk ki azokat. Aktiválhatjuk vele a harmadoló segédrácsot, és ki is kapcsolhatjuk az LCD kijelzőt.

(9) Négyirányú navigációs gomb: a menükben és a különböző beállítások között lépkedhetünk a segítségével.
Lejátszásnál a jobb-bal és a fel-le iránygombokkal váltogathatunk a tárolt képek között, kinagyított nézetben pedig a nagyított részlet görgethető velük a képernyőn.

Felvételi módban a négy irány különböző szolgáltatások beállítására használható, melyeket ikonok is jeleznek a gombon:

  • Fel: nyitott vakunál a különböző vakumódok beállítására szolgál.
  • Le: az automata élességállítás módjai, valamint a kézi élességállítás kapcsolható be a segítségével.
  • Bal: 10 és 2 mp-es önkioldó, valamint távvezérlő és időzített távvezérlő módok állítható be.
  • Jobb: az expozíció korrekció aktiválható, M módban pedig váltogathatunk a rekeszérték és a záridő beállítás között.

(10) OK gomb: a menükben beállított opció véglegesíthető a segítségével.
Lejátszásnál a videók indítására szolgál, állóképeknél pedig max. 20 mp-es hangjegyzet vehető fel a képek mellé, ha folyamatosan nyomva tartjuk a felvétel alatt.
(11)Törlés gomb: a kijelzőn megjelenő fotó vagy videó törölhető a segítségével. Ha felvétel módban nyomjuk le automatikusan az utolsónak mentett kép törléséhez ugorhatunk. A végleges törlésre még egyszer rákérdez a gép.