Kipróbáltuk: Nikon Coolpix P6000 teszt

0

Felépítés II.

LCD és kereső

Az apró Coolpix P6000 hátuljából jó darabot kihasít a 2,7” képátlójú TFT LCD kijelző. Felbontása hozzávetőlegesen 230 000 képpont, ami átlagos értéknek mondható. Ettől függetlenül a képe meglehetősen részletes. A kép kontrasztja nagyon jó a hasonló kategóriájú kijelzőkkel összevetve, és a színek is rendben vannak, bár kicsit melegebben adja őket vissza a valóságosnál. Felületét tükröződésmentes bevonattal látták el, hogy napsütésben is látható maradjon a képe, világosságát pedig a menüben 5 fokozatban állíthatjuk.

A monitor széles betekintésű, vagyis laposabb szögekből is elfogadható képminőséget kapunk. Persze extrém kis szögből rápillantva már változhatnak a színek és a világosság, de normál használat mellett nem lehet rá panasz. Sötétben hajlamos némileg belassulni, ami akár zavaró is lehet néha, de ilyenkor jöhet jól az átnézeti kereső. Nem is tudom mikor láttam utoljára ilyen keresőt. Szépen kihalt a digitális fényképezőgépekből. Már csak néhány gyártó, néhány kompakt készülékében, így a P6000-ben találkozhatunk ilyesmivel. Persze ennek is megvannak a maga hátrányai, mert a képe kicsi, közelről már elég zavaróan torzít és pontatlan, de ha a tükröződésmentes bevonat sem segít, vagy túl sötét van, netán stabilabb géptartásra vágyunk az arcunkhoz szorított géptől, vagy egyszerűen csak spórolni szeretnénk az akkuval, tökéletes pótkereső lehet. Az átnézeti keresőben természetesen a zoom aktuális állása is nyomon követhető, de egyéb információkat nem kapunk. Betekintő nyílása jobb oldalán a vaku töltését, valamint az automata élességállítás állapotát és a képek mentését jelző kis piros és zöld LED-ek találhatók.

Felvételi információk

Ha csak az átnézeti keresőt szeretnénk használni, kikapcsolt LCD-vel, a keresőtől jobbra lévő Display gombbal tehetjük ezt meg. Ugyanez a gomb szolgál az LCD információs ablakainak váltására vagy eltüntetésére, illetve a kompozíciós segédrács bekapcsolására is. Felvételi üzemmódban a következő adatok olvashatók le a kijelzőről: felvételi üzemmód, fókusz mód, zoom állás, AF-L/AE-L rögzítés, vakumód, Active D-lighting mód, akku töltöttsége, stabilizátor állapota, torzítás korrekció, nagylátószögű konverter, GPS kapcsolat ikonja, aktív fókuszmező, időzóna, dátum nyomtatás, képméret, hátralévő képek száma/videó hossza, belső memória ikonja, rekeszérték, záridő, képminőség, expozíciós skála, érzékenység, exp. korrekció, vaku korrekció, zajszűrés, Coolpix képeffekt, fehéregyensúly, önkioldó/távvezérlő használata, automata sorozat, sorozatmód.

Lejátszás adatai

Lejátszás módban szintén a Display gombbal kapcsolhatók be és ki a fontosabb információk, illetve ezzel válthatunk hisztogram nézetre, amely az árnyalati eloszlás diagramja mellett egy kis nézőképet és a fontosabb expozíciós adatokat is tartalmazza. A lejátszás módban megjelenő információk: felvétel dátuma, felvétel (videó) hossza, lejátszás hangereje, akku állapota, GPS ikon, képminőség/méret, kép száma, belső memória ikonja, hangjegyzet ikonja, mozgókép lejátszás ikon, naptár nézet ikon, nyomtatás ikon, kis kép mód, D-lighting, Picture Bank ikon, képvédelem ikon, képszám és formátum. A hisztogram ablakban ezen kívül a felvételi üzemmód, záridő, rekeszérték, expozíció korrekció, valamint az érzékenység is leolvasható, illetve láthatjuk az esetlegesen kiégett képterületeket is, amelyeket villogással jelez a gép.

Lejátszott kép nagyítása

A megjelenített képek a négyirányú gomb jobb-bal és fel-le irányaival is lapozhatók. A gombot folyamatosan nyomva tartva gyorslapozást is végezhetünk, 15 kép/mp-es sebességgel. A zoomgyűrű ebben a módban a képek nagyítására, illetve kisképes nézetek bekapcsolására használható. Balra fordítva 4, 9 és 16 nézőképes oldalak jeleníthetők meg, jobbra pedig maximum 10x méretig nagyíthatjuk az aktuális fotót. A nagyítási lépések egyben a fényképek vágására is szolgálnak. A képernyőn megjelenő kivágást a MENU gombbal külön fájlként menthetjük a memóriába.

Élességállítás

A Nikon Coolpix P6000 automata élességállító rendszere a kompaktokhoz hasonlóan kontrasztérzékelős. Azonban nem csak automata fókusszal, de kézi beállítással is használhatjuk a gépet. Az AF beállításai is elég sokrétűek lehetnek. Meghatározhatjuk például a működési üzemmódját:

AF-S: egyszeri autofókusz, melynél az expo gomb lenyomásakor indul az AF rendszer és élességet „találva” egy adott távolságon rögzül. Ha az élesre állított téma, vagy a képkivágás ezután elmozdul a fókusz távolsága akkor is állandó marad. Csak a gomb újból lenyomásával változtathatjuk meg.

AF-F: folyamatos autofókusz, amely úgyszintén az expo gombra aktiválódik, de ha a téma az expozíció előtt elmozdul, vagy mi mozdítjuk el a képkivágást a fókuszt folyamatosan korrigálja a készülék.

Az AF mód működési tartomány szerint is beállítható. Ez normál, makró, vagy végtelen lehet. Normál módban a teljes tartományt kihasználja a gép, ami 0,5 métertől végtelenig terjed. Közelfényképezésen kívül lényegében minden helyzetben használható. Makró állásban már 2 cm-ről is működik az élességállítás, a végtelen mód pedig tájképeknél lehet hasznos beállítás. Ezek e beállítások a le-iránygombbal érhetők el.

Lehetőségeinek ezzel azonban még nincs vége, hiszen mező alapján is választhatunk néhány módot:

  • Arc-prioritás. A rendszer elsősorban emberi arcvonásokat keres a képen és ezekhez állítja az élességet. Egyszerre 12 arcot képes észlelni a képmezőben, mindegyiküket egy-egy sárga kerettel jelölve meg, amely a megfelelő fókusznál zöldre vált. A rendszer jobbára csak szemből képes észlelni az arcokat, így főként csoportképek készítésénél lehet hatásos segítség ez a mód.

  • Automatikus: ez az alap beállítás, melynél a gép önállóan választ egy fókuszmezőt a rendelkezésre álló 9 közül. Ez általában a hozzánk legközelebb eső, kontrasztos témán lesz.
  • Fókuszpont kiválasztása

    Manuális: nem egyenlő a manuális fókusszal, arról később lesz szó. Ez a beállítás annyit tesz, hogy a felhasználó kezébe adja az AF mező kiválasztását. Az iránygombbal a képmező 90 helyén jelölhető ki a kívánt mező. A gép ezután erre a helyre állít élességet automatán. 1:1-es oldalarányú felbontásnál 81 mező választható.

  • Középső. A készülék csak a középső fókuszmezőn állít élességet.

Az iménti AF mező módok beállítását hozzárendelhetjük az Fn gombhoz is, így a gomb nyomva tartásával és a hátsó tárcsa elfordításával tudunk váltani köztük. Gyengébb fénynél a gép elején lévő, narancs színű segédlámpa támogatja az AF munkáját. Ez nagylátószögnél kb. 5,5 méterig, tele állásban pedig 3,2 méterig biztosít hatásos megvilágítást a rendszer számára. A segédfény a menüben kikapcsolható.

Kézi élességállítás

A Coolpix P6000-rel kézi élességállítás is lehetséges. Ehhez először a le iránygombbal ki kell választanunk az MF üzemmódot, majd az LCD mellett lévő MF gombot kell folyamatosan nyomnunk és az előbb említett tárcsát elfordítanunk. A képernyőn kétféle segítséget is kapunk. Jobb oldalt megjelenik egy kis távolságskála, amelyen hozzávetőlegesen ellenőrizhető a beállított fókusztávolság. Sajnos nem igazán részletes. Mindössze a makró állást, az 1 métert és a végtelent mutatja, de viszonyítási alapnak megteszi. Többre megyünk a képernyő közepén megjelenő nagyított képkivágással, ami kb. 2x mértékű. Hátránya viszont, hogy nem valódi nagyítást ad, csupán egy interpolált képet. Nagyobb témák fotózásánál, vagy közeli képeknél jól jön, de ha részletes témára akarunk élességet állítani, már nem sokat segíthet.

Vaku

Kis fényképezőgépeknél nem megszokott a felnyíló vaku, de a Nikon Coolpix P6000 mégis ilyet kapott. Persze nem a megszokott formában, hisz a kis ház nem olyan kialakítású, mint a bridge gépek, vagy DSLR-ek. Egy-két korábbi modellben már láttunk ehhez hasonló, vázból kibukkanó villanót. A P6000-nél egy külön gombbal aktiválhatjuk és kézzel zárhatjuk le. Kinyitott állapotban a fel-iránygombbal elérhető egy menü, melyben kiválaszthatjuk a vaku működési üzemmódját. Ez lehet, automatikus, vörösszem csökkentő, kikapcsolt, derítő (mindig villan), lassú szinkron, vagy hátsó redőnyre szinkronizált. A villanó önkioldó módban és távvezérlővel is használható.

A beépített vaku nagylátószögnél, AUTO érzékenységi beállítással 0,3-6 méter között, tele állásban 0,3-3 méter között biztosít megfelelő fényt. Teljesítménye a menüben +/-2 fényértékkel, 1/3 Fé lépésközökkel eltolható. A villanó feltöltését az átnézeti kereső melletti piros led jelzi, ha folyamatosan világít a vaku villanni fog, ha pedig szakasosan, éppen töltődik. A vaku vezérlését állíthatjuk automatikusra, illetve teljesen ki is kapcsolhatjuk, melyeknek külső vaku használatakor van jelentőségük.

A Coolpix P6000-en külső vakupapucs is található, vagyis külön megvásárolható rendszervakut is használhatunk hozzá. Méretéből adódóan a gyártó a Nikon SB-400-at ajánlja hozzá, de természetesen elboldogul a nagyobb SB-600, SB-800, vagy a legújabb, SB-900 készülékekkel is. Ezekkel teljes értékű i-TTL vezérlésre képes. A menüben beállított teljesítmény kompenzáció a külső vakuegységre is érvényes lesz.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A Coolpix P6000 leggyakrabban használt csatlakozói elég furcsa helyen a markolat jobb oldalán találhatók. Általában a fényképezőgépek bal oldalán szokták elhelyezni, de itt ennél a készüléknél egy GPS antenna kapott helyett, így a kihajtható gumifedéllel védett csatlakozók átkerültek a másik oldalra. Fent egy hálózati tápaljzatot helyeztek el, amelyhez a gép EH-66 típusú tápegysége csatlakoztatható. A tápegység része a csomagnak, hiszen egyben az akkutöltő szerepét is betölti. E csatlakozó alatt egy kombinált USB 2.0 Hi-speed és A/V kimenet található. Ehhez is külön kábeleket kapunk. Az előbbivel számítógéphez, vagy közvetlenül nyomtatóhoz kapcsolódhatunk, az utóbbival pedig NTSC, vagy PAL rendszerű TV készülékhez köthető a gép.

A markolat alján is megbújik egy gumilap, amely alatt egy szabvány LAN aljzat (100BASE-TX) található. A hálózati kapcsolattal elérhetjük például a my Picturetown szervert, ahol saját galériát hozhatunk létre, megosztva másokkal legjobban sikerült fotóinkat. A hálózatot egy külön menüben konfigurálhatjuk és mindössze az a baj vele, hogy az említett szolgáltatás elérésén kívül másra nem használható. A hálózati kábel nem része a csomagnak.

A Nikon Coolpix P6000 kb. 48 MB-nyi belső memóriával rendelkezik a képek és videók tárolására. Memóriakártyát nem kapunk hozzá és ez a tárhely kapacitás meglehetősen szűkös egy 13,5 megapixeles, RAW formátumot is támogató gépnek. Éppen ezért nem árt, ha már a vásárlásakor beszerzünk mellé egy legalább 4 GB-os SD, vagy SDHC memóriakártyát is. A kártyák a már említett, markolat alján található közös akku-memória foglalatba helyezhetők.

Ide illeszthető a géphez mellékelt EN-EL5 lítium-ion akkumulátor is. A 3,7V-os, 1100 mAh kapacitású áramforás egy feltöltésével hozzávetőlegesen 260 fénykép készíthető. A mindössze 30 grammos, lapos kis akku a gépen belül tölthető a készülékhez kapott hálózati tápegység segítségével. A töltés csak kikapcsolt állapotban lehetséges és körülbelül 3 órán keresztül tart. Töltés közben a bekapcsoló gombon, valamint a kereső mellett található ledek villognak. A fényjelzés megszűnésekor befejeződött a töltés. Az akkumulátorhoz vásárolhatunk külön töltőt is (MH-61).