Menürendszer
Ha a gépvázról sok funkció vezérelhető, akkor a menüből már-már zavarbaejtően sok. A menü jól felépített és ésszerű, ám ez csak egy hosszasabb ismerkedés után válik nyilvánvalóvá. Elsőre, főleg az egyszerű gépekről (pl. D70s) váltók számra zsúfoltnak tűnhet. Pedig elrendezése hasonlít a kisebb testvérre, de az elérhető beállítások száma sokszorosa a belépő szintű Nikonénak. A legfőbb probléma az, hogy a menüpontokat a legtöbb helyen jól látható és elég méretes betűkkel és ritkábban rövidítésekkel, vagy ikonokkal, oldották meg. Az almenük láncolata mind külön ablakban jelenik meg, ami miatt némi időnek kell eltelnie, hogy hozzászokjunk mit-hol találunk. A menü a gép hátlapjának jobb oldalán látható MENU feliratú gombbal aktiválható és ugyanezzel, vagy az exponáló gomb enyhe lenyomásával kapcsolható ki.
Visszajátszás (Playback) menü
Ide kerültek a képek visszanézésével és utólagos kezelésükkel kapcsolatos funkciók, például a törlés, a diavetítés, vagy a nyomtatásra előkészítés. Nem sok opciót tartalmaz, így ebben a menüben elég könnyű eligazodnunk.
- Delete – az éppen kiválasztott kép, vagy az összes, védelem nélküli kép törölhető a kártyáról.
- Playback Folder – Kiválasztható, hogy melyik memóriakönyvtár képeit jelenítse meg a gép.
- Slide Show – A diavetítés, azaz a képek folyamatos visszajátszása állítható be. A gépet a video kimeneten TV-re kötve lejátszható a memória tartalma. A Frame Interval opciónál beállíthatjuk a képek automata lapozási idejét.
- Hide Image – A kiválasztott képek elrejtésére, vagy az előzőleg rejtettek megtekintésére szolgáló menüpont. A rejtett képek, csak itt tekinthetők meg és a törlés parancs sem érvényes rájuk. Csak a kártya formázásával törölhetők.
- Print Set – A memórián tárolt fotók közvetlen (DPOF/PictBridge) nyomtatásra válogatását, és a kiválogatott képek listáról való törlését végző opció. A NEF (RAW) formátumú képek nem nyomtathatók a gépből.
- Display Mode – Bejelölhetők azok az információk, amelyek a fotó visszajátszásakor jelennek meg a kép mellett. Ezek lehetnek az expozíciós alapadatok, a hisztogram, RGB hisztogram, a beégett részek villogtatása, vagy a fókuszmező megjelenítése.
- Image Review – Be és kikapcsolható a frissen exponált fotó azonnali megjelenítése az LCD-n.
- After Delete – Kiválasztható, hogy egy kép törlése után az előző, vagy a soron következő fotó jelenjen meg az kijelzőn.
- Rotate Tall – A portré állásban elkészített, „magas” fotók fekvő, vagy álló megjelenítését választhatjuk ki.
Felvétel (Shooting) menü
Elsősorban a fotók méretének, minőségének, színterének és színeffektjeinek beállítására használhatók az itt található opciók, melyekből összesen 18 db található. A felvétel menü legfontosabb tulajdonsága, hogy beállításai 4 bankba menthetők. Ezek neve alapesetben A, B, C, D, de természetesen át is nevezhetjük őket.
- Shooting Menu Bank – Itt választható ki, és nevezhető át az elmentett beállításokat tartalmazó bank.
- Menu Reset – A gyári menübeállítások állíthatók vissza egy gombnyomással.
- Folders – Új könyvtárat hozhatunk létre a memóriakártyán, melynek neve (száma) megadható. A menüpont másik funkciója, a kártyán lévő könyvtárak közül kiválasztani azt, amelybe képeinket menteni szeretnénk.
- File Naming – A mentett képek sorszáma elé alapesetben a DSC előtag kerül. Itt saját elnevezést adhatunk a fotóknak, melyek ezentúl ezt az előtagot kapják.
- Optimize Image – Befolyásolható a fotók színezete, illetve feldolgozása. Választhatunk Normal (alap), Softer (lágyabb), Vivid (élénk szín), More Vivid (még élénkebb), Portrait (portré), Custom (egyedi) és Black and White (fekete-fehér) beállítás közül. Utóbbi esetén a keresőben a B/W figyelmeztető ikon látszik. A Custom (egyedi) menüpont alatt a fotók élesítése (7 értékben), tónusa (5 értékben), színmódja (3 értékben), színtelítettsége (4 értékben) és színezete (csatornánként +/- 9 értékek között) állítható be.
- Color Space – Kiválasztható a megfelelő színtér, amely sRGB, vagy AdobeRGB lehet.
- Image Quality – A fájlformátum és minőség adható meg ennél a pontnál. Ami NEF (RAW), JPEG, illetve kombinált NEF+JPEG lehet, Fine, Normal vagy Basic tömörítéssel.
- Image Size – A képfájlok felbontása állítható, 3872×2592, 2896×1944 vagy 1936×1296 méretre.
- JPEG Compression – Beállítható, hogy a tömörített JPEG képek mérete fix, vagy tetszőleges legyen. Fix méretnél pontosabban tudunk számolni a memóriahellyel.
- RAW Compression – Kiválasztható, hogy tömörített, vagy tömörítetlen NEF (RAW) képeket szeretnénk kártyára menteni.
- White Balance – A fehéregyensúly beállítására szolgáló menüpont.
- Long Exp NR – 8 másodperc feletti expozícióknál bekapcsolható a szoftveres zajszűrés.
- High ISO NR – A magas érzékenységgel készült képek szoftveres zajszűrése kapcsolható ki és be. Normál (Normal), alacsony (Low) és magas (High)érték állítható.
- ISO Sensitivity – Az (ISO) érzékenység állítható 1/3 Fé lépésekben.
Image Overlay – Két különálló RAW képet a gépen belül egyesíthetünk egy harmadikká. Az elkészült kép külön mentődik. - Multiple Exposure – Többszörös expozíció. Több (2-10) képet exponálhatunk egy „kockára”.
- Intvl Timer Shooting – Időeltolásos expozíció. A beállított időpontokban automatikusan exponál a gép. Megadható a készítendő fotók száma és a kezdés ideje is.
- Non-CPU Lens Data – Manuális (non-CPU) objektív felhelyezése esetén megadható a gyújtótávolság és a legtágabb rekeszérték.
Custom Settings (Felhasználói beállítások) menü
Kétségtelenül a legbonyolultabb, az expozíciót és a kezelést befolyásoló menü. A fő rész további menücsoportokra oszlik, melyeket külön szekciókban mutatunk be. Ezek a következők:
- a Autofókusz (Autofocus)
- b Fénymérés / Expozíció (Metering / Exposure)
- c Időzítők / AE&AF zár (Timers / AE&AF Lock)
- d Felvétel / Kijelző (Shooting / Display)
- e Képsorozat / Vaku (Bracketing / Flash)
- f Kezelés (Controls)
Ugyanúgy, ahogy a felvételi (Shooting) menüben, itt is 4 bankba menthetők beállításaink. Később a Custom Setting Bank menüpont alatt hívhatók be és nevezhetők át az egyes bankok. A Custom Settings Reset pont alatt a gyári beállítások állíthatók vissza.
a, Autofocus
- a1 (AF-C Mode Priority) – Beállítható, hogy folyamatos fókuszmódban akkor is legyen engedélyezett az expozíció ha a gombot félig lenyomtuk (alapérték), ha nem talált élességet a rendszer, vagy csak abban az esetben, ha van fókusz visszajelzés.
- a2 (AF-S Mode Priority) – Single AF módban alapértéken csak megtalált élesség esetén engedélyezett az expozíció. Ezt kapcsolhatjuk ki és be a menüpont alatt.
- a3 (Focus Area Frame) – 11 normál méretű (Normal) fókuszmező, vagy 7 széles (Wide) mező választható.
- a4 (Group Dynamic AF) – Csoport Dinamikus AF módnál beállítható, hogy milyen módon csoportosítsa a mezőket. Ötmezős (Pattern1) és hárommezős (Pattern2) csoportok választhatók, ezen belül pedig megszabható, hogy a középső mezőt, vagy a legközelebi céltárgynak megfelelő mezőt vegye alapul az élességállító rendszer.
- a5 (Focus Tracking with Lock-On) – Beállítható, hogy a követő fókusz hogy reagáljon a céltárgy hirtelen távolságváltozásaira.
- a6 (AF Activation) – Az AF-ON gomb önmagában, vagy az exponáló gombbal közösen jelölhető ki az AF rendszer aktiválására.
- a7 (AF Area Illumination) – Ki és bekapcsolható az aktív fókuszmező piros visszajelzése a keresőben.
- a8 (Focus Area) – A fókuszmezők közötti váltás módját szabályozza.
- a9 (AF Assist) – Be és kikapcsolható az AF segédfény.
- a10 (AF-ON for MB-D200) – A portrémarkolaton található AF-ON gomb működési opcióit szabhatjuk meg ebben a menüben.
b, Metering/Exposure
- b1 (ISO Auto) – Megadható az automata érzékenység maximális értéke (ISO 200-1600), és a minimális záridő.
- b2 (ISO Step Value) – Az érzékenységek közötti lépésköz szabályozható (1/3, 1/2, 1 Fé)
- b3 (EV Step) – A záridő, rekesz és képsorozatok lépésközei adhatók meg. (1/3, 1/2, 1 Fé)
- b4 (Exp Comp/Fine Tune) – Az expozíció kompenzáció és a expozíció finomhangolás lépésközeinek beállítása (1/3, 1/2, 1 Fé)
- b5 (Easy Exposure Comp.) – Az expozíció kompenzáció könnyebb állíthatósága érdekében kikapcsolható az erre dedikált gomb. Így csak a megfelelő vezérlőtárcsát kell elfordítani ehhez.
- b6 (Center Weighted) – A középre súlyozott átlag fénymérés mérőmezejének nagyságát adhatjuk meg, 6, 8, 10 vagy 13mm-ben.
- b7 (Fine Tune Exposure) – Ezzel az opcióval 1/6 lépésekben +/-1 Fé-vel finomhangolható mindhárom fénymérési mód.
c, Timers/AE&AF Lock
- c1 (AE Lock) – Csak az AE-L/AF-L gomb zárolja az expozíciós értékeket, vagy az expogomb is.
- c2 (AE-L/AF-L) – Az AE-L/AF-L gomb viselkedését szabályzó opció.
- c3 (Auto Meter-Off) – Itt állítható be, hogy a gép milyen hosszan tartsa meg az expozíciós beállításokat (4-6-8-16mp, korlátlan ideig)
- c4 (Self-Timer) – Az önkioldó késleltetési idejének beállítása. 2, 5, 10, 20 mp.
- c5 (Monitor Off) – A monitor automatikus kikapcsolásának ideje: 10mp, 20mp, 1p, 5p, 10p.
d, Shooting/Display
- d1 (Beep) – A működési (csipogó) hang ereje (hangos, halk) és kikapcsolása.
- d2 (Grid Display) – Ki és bekapcsolható a kereső segédrácsa.
- d3 (Viewfinder Warning) – A keresőn megjelenő figyelmeztető ikonok (alacsony akku töltöttség, nincs memokártya, B/W mód) ki és bekapcsolása.
- d4 (CL-Mode Shooting Speed) – A CL sorozatmód sebességét szabályozhatjuk (1-4 kép/mp) e menüpont alatt.
- d5 (Exp. Delay Mode) – Ezt az menüpontot engedélyezve késleltethető az expozíció 0,4 másodperccel. Ily módon a gép berázásából eredő elmosódás csökkenthető (pl. mikroszkópos felvételeknél)
- d6 (File No. Sequence) – A fájlszámozás módja adható meg. Minden formázásnál, és új könyvtárnál újrainduljon, folytatódjon az előző sorszámtól, vagy nullázódjon le.
- d7 (Illumination) – A státuszkijelző háttérvilágításának hosszát befolyásolja.
- d8 (MB-D200 Batteries) – A portrémarkolatban használt elemek/akkuk fajtáját állíthatjuk be (alkáli/Ni-MH/lítium/Ni-Mn).
e, Bracketing/Flash
- e1 (Flash SyncSpeed) – Megadható a leghosszabb vakuszinkron idő. (1/250-1/60, 1/3 lépésekben).
- e2 (Flash Shutter Speed) – A vakuzás közben használható leghosszabb záridő. (1/60-30mp, 1/2 lépésekben).
- e3 (Built-in Flash) – TTL, manuális, stroboszkóp, vagy vezérlő módokba állítható a beépített vaku. Manuális állásban 1/128-ig leosztható a teljesítmény, stroboszkópos villanásoknál szintén eddig gyengíthető a fényerő és ennek függvényében bállítható a villanások száma (2-35), vezérlő (Commander) módban, 3 külső vakucsoport irányítható vezetéknélküli kapcsolattal. A csoportokban lévő külső villanók erőssége és vakumódja ugyanitt szabályozható.
- e4 (Modelling Flash) – Aktiválásával a mélységélesség ellenőrző gombbal bekapcsolható a belső vaku modellfénye.
- e5 (Auto BKT Set) – Az automata sorozat módja állítható be (AE+vaku, csak AE, csak vaku, WB sorozat).
- e6 Manual Mode Bkting) – Ezen opciónál szabályozható, hogy milyen beállítások változzanak, az előző pont alatt kért automata sorozatmódban. (vaku/záridő, vaku/záridő/rekesz, vaku/rekesz, csak vaku).
- e7 (Auto BKT Order) – A képsorozat mérési sorrendjét befolyásolhatjuk. (mért/alá/fölé, alá/mért/fölé).
- e8 (Auto BKT Selection) – A képsorozat módok beállításának, kezelőszerveinek működését szabályozhatjuk itt.
f, Controls
- f1 (Center Button) – A négyirányú választógomb közepének megnyomásával aktiválódó funkció.
- f2 (Multi Selector) – Igény szerint a választógombbal aktiválható a fénymérés és/vagy az AF.
- f3 (Photo Info/Playback) – A vezérlőgomb alapesetben a le-föl irány megnyomására adja a kép információit, a jobb-bal irányra pedig lapoz a fotók között. Ezzel az opcióval felcserélhető a működésük.
- f4 (FUNC. Button) – Az objektívbajonett jobb oldalánál található funkciógombhoz rendelhető egy tulajdonság.
- f5 (Command Dials) – Az első és hátsó vezérlőtárcsa működését befolyásoló opció. Meghatározható a forgatási irány, cserélhető a két tárcsa működése és beállítható a rekeszvezérlés, valamint a menü/visszajátszás szabályozása.
- f6 (Buttons and Dials) – Az alap beállítás szerint a váz különféle funkciógombjainak (MODE, ISO, QUAL, WB stb.) lenyomásával és közben a vezérlőtárcsát elfordításával változtathatók meg a beállítások. Itt megszabhatjuk azt is, hogy a gomb lenyomása után legyenek működtethetők a tárcsák.
- f7 (No memory Card?) – Letilthatjuk, vagy engedélyezhetjük az exponálást, a gépbe helyezett memóriakártya nélkül is.
Setup (Beállítások) menü
A fényképezőgép és szoftvere működését befolyásoló menü, 13 opcióval.
- Format – Memóriakártya formázása.
- LCD Brightness – Az LCD kijelző világossága +/-2 értékek között.
- Mirror Lock-Up – Felnyitható a tükör, hogy a tisztításhoz, portalanításhoz hozzáférhető legyen az érzékelő előtti szűrőüveg.
- Video Mode – NTSC vagy PAL videókimenet állítható.
- World Time – A fényképezőgép belső órája egy időzónához hangolható.
- Language – Kiválaszthatjuk a megfelelő menünyelvet. A nyelvek: német, angol, spanyol, francia, olasz, holland, portugál, orosz, svéd, japán, koreai, tradicionális-, és egyszerűsített kínai.
- Image Comment – Egyszerű szöveges üzenetek mellékelhetők a képekhez.
- Auto Image Rotation – Akkor is az eredeti állásban jelenik meg az LCD-n a fotó, ha a gépet elforgatjuk.
- Recent Settings – Összeválogathatók a Recent Setting menüben megjelenő gyors opciók.
- USB – Beállítható a kívánt USB protokol (Mass Storage, PTP)
- Dust Off Ref Photo – Ezen funkció segítségével referenciafotót készíthetünk a Nikon Capture 4.4 szoftver portalanító eszközéhez. Ehhez teleobjektív ajánlott. A számítógépes szoftver később ezt a referenciaképes hasonlítja össze a többivel és ez alapján vonja ki a képekről a porszemeket.
- Battery Info – Az akkumulátor töltöttségéről (100-0%), a legutóbbi töltéstől készített képek számáról és az akku állapotáról (0–4) kapunk itt információt.
- Firmware Version – A fényképezőgép belső szoftverének verziószáma látható ennél a pontnál.
Recent Settings (Aktuális Beállítások) menü
A beállítások között való könnyebb eligazodás érdekében egy sereg menüpontot egy listába gyűjthetünk és nem kell őket egyenként keresgetnünk. Ez a Recent Settings menü, ahol az előzőleg ismertetett menükből mazsolázhatjuk ki a számunkra legfontosabb pontokat és azokat egy csoportban böngészhetjük és állíthatjuk. Ez a menü csak abban az esetben jelenik meg, ha a Setup beállítások Recent Settings opciójánál aktiváljuk. Ugyanitt válogathatók össze a fontosnak ítélt 14 menüpontot.