Különlegességek
RAW S
A Nikon ebben a profi gépben vezette be először a kisebb felbontású RAW (S) kép készítésének lehetőségét. Ezt a NEF (RAW) Settings menüpont alatt választhatjuk ki. A legnagyobb RAW S 4,0 megapixeles, ha FX formátumot állítottunk. Természetesen, ha más képkivágás került beállításra, a RAW S mérete is más, mégpedig az alábbi:
- 1,2x: 2048 x 1360 (2,8 M)
- DX(1,5x): 1600 x 1064 (1,7 M)
- 5:4: 2048 x 1640 (3,4 M)
Minderre azonban csak akkor lesz lehetőség, ha normál NEF formátumot választottunk az Image Quality menüpont alatt, vagyis NEF+JPEG kombinált formátumban nem állítható be ez a funkció. Érdekes módon azonban, ha NEF állásban kiválasztjuk a RAW S lehetőséget és visszakapcsolunk NEF+JPEG-re, a normál felbontású JPEG mellé kisebb RAW képet lő a gép. A kis felbontású RAW fájl mindig 12-bites.
Az alábbi táblázatban összehasonlítottuk a normál (RAW L), a csökkentett felbontású (RAW S), valamint egy 4 megapixelre utólag, szoftveresen kicsinyített (RAW L soft) felvétel képminőségét.
Normál és kis RAW
Ethernet csatlakozó és opcionális Wi-Fi
A TIFF formátumhoz hasonlóan a kábeles LAN aljzathoz is ragaszkodik a Nikon. A D4s Ethernet csatlakozója azonban nem a múlt évezredből itt ragadt csökevény, hanem új fejlesztés, hiszen a korábbi aljzatot (100 Base T) jóval gyorsabb 1000 Base T-re cserélte a gyártó. Az Ethernet csatlakozás mindenképp előny, hiszen nincs mindenütt elérhető Wi-Fi hálózat, vonalas net viszont egy fokkal jobb eséllyel. Ráadásul a Wi-Fi adapter (WT-4, WT-5) ezúttal is csak opcionálisan megvásárolható, nem beépített szolgáltatása a gépnek. Alap üzemmódjai a következők:
- FTP upload – A memóriában tárolt, vagy frissen elkészült fotók és videók azonnali feltöltése FTP szerverre.
- Image transfer – A kijelölt fotók azonnali feltöltése csatlakoztatott számítógépre.
- Camera Control – a fényképezőgép vezérlése számítógépes szoftverrel (külön kapható: Camera Control Pro).
- Http server – fotók készítése, vagy megtekintése egy távvezérlő távoli számítógép, vagy mobiltelefon segítségével.
AF és fénymérés finomhangolás
A Setup menü egyik hasznos szolgáltatása az automata élességállító rendszer finomhangolásának lehetősége, melyre abban az esetben kerülhet sor, ha a csatlakoztatott objektív(ek) autofókuszát pontatlannak találjuk.
Engedélyezése után kétféle lehetőségünk lesz. Egyrészt beállíthatunk általános (Default) fókusz hangolást, mely bekapcsolása után minden egyes csatlakoztatott objektívre érvényes lesz. Ez esetben +/- 20 lépésben hozhatjuk előre, vagy tolhatjuk hátra a fókuszpontot. Az egyes lépések hatása, mértékegysége nem ismert, így a hangolásra beállítótáblát/ábrát javaslunk.
A másik lehetőség, hogy csak az adott objektív élességállítását korrigáljuk hasonlóan +/-20 lépésben. A gép 20 optika hangolási adatait képes megjegyezni, melyek a List Saved Values pont alatt rendszerezhetők, törölhetők.
Másik nem mindennapos funkció a fénymérési rendszer finomhangolása, ha úgy érezzük, hogy a gép minden esetben konzekvensen félreméri az expozíciós értékeket. A Fine Tune Optimal Exposure menüpont alatt mindhárom fénymérési módhoz külön hangolási érték állítható, mely +/-1 fényérték tartományon belül lehet, 1/6 Fé lépésközökkel.
Interval Timer és Time-lapse sorozat
Két hasonló, de egy fontos tulajdonságukban mégis eltérő sorozat módról van szó. Az Interval Timer a hagyományos időeltolásos sorozat módot jelenti. Vagyis a beállított időközönként a gép egy-egy felvételt készít. A beállítható időköz ezúttal akár 1 mp, de akár 1 nap is lehet, másodperc lépésközökkel beállítva. Ezen kívül megadhatjuk az ismétlések számát (max. 9999), sőt minden egyes ismétlésre 1-9 kép eshet, így összesen 89991 fotó is készülhet, ha bírjuk memóriával, és türelemmel. Az időeltolásos felvételt indíthatjuk azonnal, de akár egy hétre előre, óra és perc pontossággal is beidőzíthetjük.
A D4s új lehetősége az úgynevezett Exposure Smooting, melyet engedélyezve P, S és A módokban az első kocka expozíciós értékeihez igazodik a többi is.
A Time-lapse sorozat majdnem ugyanezt nyújtja, annyi különbséggel, hogy egy kicsit kevesebb beállítást kapunk és a kész képeket azonnal videóvá fűzi a gép. Ebben a módban tehát nem érhető el bármelyik képfelbontás, mint az előzőben, a videó mérete és képpont száma a Movie menüben beállított mozgókép mérettel lesz megegyező (max. 1080/60p). A videó mellé hangot nem rögzít a készülék. Ezúttal az időközt és a felvétel teljes idejét (maximum 7 óra 59 perc) állíthatjuk be, a gép pedig a képfrissítési sebesség alapján kijelzi a videó várható hosszát. Új opcióként itt is megjelenik az Exposure Smoothing, mely az első képkocka expozíciós beállításaival készíti el a többit is (kivéve M módban).
Az Interval Timer és a Time-lapse mód nem kombinálható egymással.
Gombvilágítás
Bár a D4 újdonsága volt, itt is érdemes megemlíteni ezt a hasznos és „elegáns” szolgáltatást, melyért nagyon hálásak lesznek a gyakorta gyenge fényviszonyok közt fényképezők. A folyadékkristályos kijelzők háttérvilágítását aktiválva a teljes bal oldali és alsó gombsor jelzései – beleértve a bal felső tárcsa (BKT, vaku, fénymérés) gombjait – fehér háttérvilágítást kapnak. A világítás nem érinti az AF-ON, a lejátszás és a törlés gombot, valamint a gép jobb tetején lévő kezelőszerveket.