Kipróbáltuk: Nikon D5100 teszt

0

Élességállítás, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

A fényképezőgépben ugyanaz a Nikon Multi-CAM 1000 AF-rendszer működik, mint a D5000-ben. A fáziseltérésen alapuló élességállítás 11 fókuszpontot kezel – középen keresztszenzorral – melyek között a hátsó navigációs nyílgombokkal lépkedhetünk. A rendszer -1 – +19 fényérték között működik (ISO100 érzékenységen).

A 11 fókuszmező az alábbi módokat nyújtja:

  • Egypontos AF: a beállított fókuszpontra eső témán állít élességet a gép.Ez a 11-ből bármelyik pont lehet.
  • Dinamikus mező AF: a fotós 1 pontot választhat, melyet fő fókuszmezőként vesz alapul a készülék, de a téma enyhe elmozdulásával a szomszédos pontokra válthat.
  • Auto AF: A fényképezőgép önállóan választja ki a megfelelő fókuszponto(ka)t.
  • 3D-követő AF: bármely fókuszpont kiválasztható, de a téma elmozdulásakor a rendszer „leköveti” a fotóalanyt. Mind a 11 ponton használható.

Az AF rendszer az exponáló gomb félig lenyomásával, vagy a hátsó AF-L/AE-L gombbal hozható működésbe. Utóbbi a menüben programozható, így külön élességállításra és/vagy a fénymérési adatok rögzítésére is használható.

Működési módjait tekintve az AF rendszer a következő üzemmódokban használható:



  • AF-S: egyszeri automata élességállítás, mely az exponáló gomb félig lenyomásával vagy az AF-L gombbal aktiválható és a beállított távolságon marad.
  • AF-C: folyamatos automata élességállítás, amely a gomb nyomva tartásának idején a kép átkomponálásával folyamatosan változik.
  • AF-A: a fényképezőgép a helyzetnek megfelelően dönt a fenti két mód használata között.

Újdonság az AF-C prioritás mód, melynél megszabhatjuk, hogy folyamatos élességállítás közben bármikor készítsen képet a gép, vagy csak abban az esetben engedélyezze, ha a sikeres az élesre állítás.

Ha gyenge fénynél vagyunk kénytelenek fényképezni és automata élességállítást használunk magától működésbe lép a 0,5-3 méter között hatásos AF-segédfény. A lámpa a gép menüjében kikapcsolható.

Kézi élességállításnál a keresőre, élőkép módban pedig a kijelző képnagyítására kell hagyatkoznunk. A gép a kereső státuszsorának bal oldalán manuális módban is visszajelzi az élességet. Ha régebbi, csak kézi élességállítással használható objektívvel dolgozunk engedélyezhetünk Rangefinder (távmérő) funkciót. Ennek segítségével a státussor expozíciós skáláján folyamatos visszajelzést kapunk élességről.

A fénymérés a következő módokban használható:



  • 3D színes mátrix II: a teljes képmezőt figyelembe veszi a rendszer a fénymérés során.
  • Középre-súlyozott: szintén a teljes képmezőt veszi figyelembe a rendszer különös tekintettel a kép középső 8 mm-es területét.
  • Szpot: csak a képmező 2,5%-os közepét (3,5mm-es területet) veszi alapul.

3D mátrix, vagy középre-súlyozott üzemmódban 0-20 fényérték között használható a fénymérés, míg szpot beállításnál 2-20 Fé tartományban működőképes.

A gép által meghatározott expozíciós értékek +/-5 Fé tartományon belül, 1/3 Fé lépésenként felülbírálhatók.

Sorozat fényképezés

Sorozat sebességek
sebesség
(gyári érték)
készíthetõ képek száma
(gyári érték)
JPEG 4 kép/mp 100
RAW 4 kép/mp 16
RAW + JPEG 4 kép/mp 10

A D5100 néhány automatikus sorozatra (BKT) is képes, pont ugyanolyanokra, mint a korábbi modell. Ilyen az expozíció-, fehéregyensúly- és dinamika korrekció-sorozat. Aktiválásuk viszonylag egyszerű, hiszen a státuszképernyőn elérhetők, de hármuk közül már a Custom menü egy eldugott pontja alatt választhatunk.

Az automata expozíció sorozat három képet készít, 1/3 és 2,0 fényérték közötti lépésekben. A fehéregyensúly sorozat szintén ilyen hosszú, 1-1 fokozattal eltolva, bár arról nincs pontos adat, hogy ez mekkora lépést jelent. Az eredeti WB beállítás mellett egy borostyán és egy kék tartomány felé eltolt képet kapunk. Az előzővel ellentétben ez a beállítás RAW formátum esetén nem használható. A dinamika korrekció-sorozat két képet készít, ki- és bekapcsolt Active D-Lighting mellett. A második kép mindig a beállított D-Lighting értéknek megfelelő, ha pedig kikapcsoltuk Auto állásban készül.

Az önkioldó normál, vagy kábeles módban is használható. A Custom menüben megszabhatjuk a késleltetés hosszát (2,5,10, 20 mp), sőt a készíthető képek számát is (1-9 fotó). Az önkioldó mellett választhatunk időszakos expozíciót is, melynél legfeljebb 1 napos időközönként, akár 999 fénykép is készülhet.

A sorozat és önkioldó módok menüjében állítható be a korábbi modellben megismert Quiet shutter release, vagyis a csendes zárkioldás, mely különválasztja a tükör és a zárszerkezet dupla kattanását. Az exponáló gomb lenyomásával ugyanúgy felcsapódik a tükör és nyílik a zár, mint normál esetben, a gomb nyomva tartásával azonban a tükör felcsapva marad és csak elengedve kerül vissza alaphelyzetébe.

Videofelvétel

A Nikon D5100 sokat fejlődött videó terén, többek között a gyorsabb élőképes autofókusznak köszönhetően, mely így már tényleg használható. A videó természetesen most is csak az élőkép mód aktiválását követően indítható, de ezúttal egy külön gombbal.

Azért a felbontásnövekedést sem szabad elfelejtenünk, hiszen Full HD, 1920 x 1080 pixeles videók felvételére képes a gép. Ezen felül 1280 x 720 és 640 x 424 képpontos mozik készíthetők, minden esetben MOV formátumban H.264 tömörítéssel. Az előddel ellentétben itt kétféle tömörítési fokot (High Quality, Normal) is megadhatunk, bármely felbontásban, sőt a két HD méretben még a képfrissítési sebesség is megváltoztatható. Ez 24 vagy 25 kocka/mp lehet, NTSC módban 30 kocka/mp. Egy videosnitt legfeljebb 4 GB-os lehet, ami nagyjából 20 percnyi adagokat jelent.

A videók hangja mono, de a gépre egy sztereó mikrofon bemenet is került, ha valaki ezzel szeretné kiegészíteni. Újdonság, hogy a beépített mikrofon már nem csak ki-, és bekapcsolható, de jelszintje három fokozatban állítható is. Egyetlen hátránya, hogy rendkívül érzékeny, így csendesebb helyzetekben minden kis nesz rajta lesz a felvételen.

Felvétel közben működik a fénymérés, autofókusz, és akár menet közben is bekapcsolhatunk kompozíciós segédrácsot, vagy eltolhatjuk az AF mező keretét. A fehéregyensúlyt, és az érzékenységet előtte állíthatjuk, bár utóbbit, a képernyőn megjelenő érték ellenére automatikusan szabályozza a gép. Különféle színeffektusok is használhatók – szintén előre beállítva – bár ilyen esetben sokkal rövidebbek (Miniature effeknél pl. max. 3 perc) lehetnek a mozgóképek, a frissítési sebesség pedig „élvezhetetlen” szintre (kb. 2 képkocka/mp) esik vissza.

A különböző frekvenciával vibráló fényforrásokhoz egy új szolgáltatást, Flicker Reductiont kapunk, mely 50 és 60 Hz-re állítható.

A D5100-ból kivették a Stop-motion movie lehetőséget, mellyel állókép sorozatokat fűzhettünk össze mozgófilmé. Helyette viszont megjelent a sokkal hasznosabb videószerkesztés funkció. Ennek segítségével a gépen belül vághatjuk meg videóinkat, vagy egy tetszőleges képkockát állóképként memóriakártyára menthetünk.