Kipróbáltuk: Nikon D5100 teszt

0

Felépítés

Ergonómia

A DSLR világban még nemigen éltünk meg dizájn-forradalmat, de e szegmens kedvelői talán nem is ezt keresik a jellemzően fekete egyenruhás fényképezőgépek között. Az extrém külsőre és tobzódó színekre ott a kompakt kínálat, meg a Pentax tükrösei, így a Nikon D5100 sem hoz gyökeres változásokat a külsőt tekintve.

Van azért különbség az előző modellhez képest, például a gép magasságában. Az D5000 a nyitható LCD alsó zsanérja miatt magasabb vázat kapott, itt viszont oldalra nyitható a kijelző, így csökkenteni tudtak a méreten. Egy kicsit lekerekítettebb lett a váz és változtattak a markolat kialakításán is, mely így kissé alacsonyabb és vékonyabb, de jobban a tenyérbe simul, mint elődje. Felső része jobban előre ugrik, még stabilabb fogást nyújtva, melyet tovább növel a valódi gumi borítás is, ellentétben a D5000 műanyag borításával. Az előző modellek jellegzetes, magasított bekapcsoló/exponáló gombja is a múlté. Most áramvonalasabb kialakítást kapott, ahogy a többi gomb is. Változott ezen kívül a gumi szemkagyló is, mely szélesebb lett, a fölötte lévő dioptriakorrekciós tológomb helyett pedig egy kis kerék került a gépre.

Új kezelőszerveket is kapunk, melyek tényleg hiánypótlóak a korábbi megoldáshoz viszonyítva. A főtárcsa alá egy kézre – jobban mondva mutatóujjra – eső élőkép mód bekapcsoló kar (LV) került, az exponál gomb mellé pedig egy szintén kényelmesen elérhető videofelvétel indító gomb. Korábban mindkét funkciót egy gombbal oldotta meg a gyártó, ami nem volt túl szerencsés és kényelmes.

A fém állványmenet a többi DSLR-hez hasonlóan az optikai középtengellyel párhuzamosan került a gép aljára. A markolat alján nyíló akkumulátor foglalat ajtót állványtalpra erősített gépnél is nyithatjuk, és kényelmesebb lett a kihajtható LCD használata is, mivel az előd lefelé nyíló kijelzője méretesebb állványtalpaknál korlátozottan volt mozgatható.

Objektív

A D5100 objektív kompatibilitása megegyezik elődjével. A Nikon saját, F-bajonettjét használja, melyen az összes AF-S és AF-I Nikkor optika kompromisszumok nélkül használható, a többi F-csatlakozós objektív pedig az alábbi korlátozásokkal:

  • G és D jelű AF Nikkor objektívek: nincs AF
  • Egyéb AF Nikkor objektívek: nincs AF és 3D mátrix fénymérés
  • Manuális objektívek: nincs fénymérés és AF.

Ezen a készüléken sincs vázba épített fókuszmeghajtás, ezért a Nikon AF motor nélküli objektívjeinél nincs AF. Szerencsére ez ma már nem okoz nagy gondot, mert az AF-S szériában elég szép a választék és a külső gyártók kínálatából is válogathatunk.

A képérzékelő mérete miatt (DX formátum) minden felhelyezett objektívnél ~1,52x-os gyújtótávolság szorzóval kell számolnunk a kisfilmesnek megfelelő látószög kiszámolásához.

Képérzékelő

Egy 23,6 x 15,6 mm-es CMOS képérzékelő került a gépbe, mely főbb tulajdonságait tekintve megegyezik a D7000-ben lévővel, annak kissé továbbfejlesztett párja. Teljes felbontása 16,9 megapixel, melyből 16,2 millió pixelt fordít valódi képalkotásra. Ez maximálisan 4928 x 3264 pixeles képméretet jelent, JPEG vagy RAW (NEF) formátumban. A gép menüjében további két, kisebb JPEG felbontás, és háromféle tömörítés választható (Fine, Normal és Basic). A kétféle képformátum együtt is használható (+NEF), bármilyen JPEG tömörítéssel.

A szenzor 14 bites A/D konvertert kapott. Megújult a feldolgozórendszer is, mely a D7000-ben alkalmazott EXPEED 2 rendszer. Az új szenzor és feldolgozóegység szélesebb érzékenységi tartományt jelent. Alapesetben ISO100 és 6400 között állíthatjuk, akár 1/3 lépésközökben, de kiterjesztett módban elérhető az ISO12600 (Hi 1) és egész fényértéknyi lépésben az ISO25600 (Hi 2) érték is.

Az érzékelő tisztítása a D5000-ben megismert rendszeren alapul. Egyrészt a tükörakna és a zár/szenzor körüli területet különleges, portaszító bevonat védi, másrészt a Nikon saját fejlesztésű levegőáramlásos rendszere is gátolja a porszemcsék lerakódását. Ha mégis koszolódna az érzékelő a szenzor előtti réteg vibrációjával működő, automatikus tisztítás is rendelkezésünkre áll, mely bekapcsolásnál, kikapcsolásnál aktiválódik, vagy tetszőleges időpontban indítható.

Ha ez sem segít portérképező referenciafotó is készíthető, mely később a géphez mellékelt Capture NX szoftverben tekinthető meg, illetve a tükör felcsapásával manuálisan is megtisztítható a szenzor.

LCD és kereső

A Nikon D5000 egyik legnagyobb újítása a kihajtható LCD volt, de a lefelé nyitható képernyő nem minden esetben volt kényelmes megoldás. A D5100 oldalsó zsanért kapott, így sokkal szabadabban mozgatható a képernyő, 180 fokot nyitva és előre billentve, valamint 90 fokban hátrahajtva. A kijelzőt ezen kívül is igyekeztek jól láthatóvá tenni, hiszen 170 fokos betekintési szögből sem változik a világossága és a színhelyessége. Mérete nagyobb az elődnél (3”), felbontása pedig szinte összehasonlíthatatlanul jobb (921 000 képpont). A kiváló felbontásnak köszönhetően részletes és persze színhelyes státusz kijelzést, lejátszást vagy élőképet kapunk, melyhez 100%-os lefedettség párosul. Az LCD fényereje +/-3 fokozatban szabályozható.

A képernyő információi felvétel módban a fölötte lévő I, valamint az Info gombbal kapcsolhatók. Felvételi módban folyamatos státuszkijelzést kapunk a legfontosabb fényképezési adatokról. A képernyő szintén a Nikon eddigi modelljeiben megszokott elrendezést követi. Az említett I gombbal aktív státuszkijelzésre válthatunk, melyben 14 felvételi adat értéke meg is változtatható. Ilyen például a képminőség és méret, a fehéregyensúly, érzékenység, fókuszmód, fénymérés, vagy a sorozatok. Az aktív státuszkijelzés nagyon fontos a gép kezelésénél, hiszen külön funkciógombok híján sok beállítás csak itt, vagy a menüben érhető el.

Lejátszás módban a fel és le iránygombokkal váltogathatók a képernyőn megjelenő képinformációk, ha előzőleg engedélyeztük őket a menüben. Ennek megfelelően a kiégett részek villogtatása , színcsatornánkénti, vagy világossági hisztogram, illetve részletes adatkijelzés lapozható a képernyőn. A képeket 8 lépésben nagyíthatjuk, ellenkező irányban pedig 4, 9 és 72 nézőképes, vagy naptár oldalt választhatunk.

Aktív státusz képernyő

A kereső indormációi

A D5100 pentatükrös optikai keresőt kapott, mely 0,78x-os nagyítású, és 95% lefedettségű. Ez megegyezik a D5000-ben használt kereső képméretével, ami egy képzeletbeli 1x nagyítású, 100% lefedettségű, kisfilmes (fullframe) kereső területének 49,4%-át adná. A kereső élességét –1,7 – +1 m-1 között szabályozhatjuk.

A mattüvegen megjelenő információk közül most kimaradt az akku és memóriakártya állapotot mutató ikon, valamint a kompozíciós segédrács, és más az AF pontok megjelenítése is. A kereső státuszsora megegyezik a korábbi modellével.

Live view (élőkép)

Ahogy az Ergonómia részben említettem, a D5100 egy új LiveView bekapcsoló kart kapott, melyet akár anélkül is könnyen elérhetünk, hogy levennénk szemünket a keresőről.

Némileg ésszerűbbé tették a gép élőképes funkcióinak kezelését, mint például az itt elérhető AF-módok, vagy a kompozíciós segédrács elérését. Előbbi az aktív státuszképernyőn, utóbbi egyszerűen az INFO gombbal érhető el. Ezzel kapcsolhatjuk be az alap felvételi adatok mellett megjelenő részletes információkat, illetve a videofelvétel 16:9 határjelzőit is.

Az élőképen megjelenő információkat az INFO gombbal válthatjuk, a fontosabb beállítások elérése pedig az I-gombbal lehetséges anélkül, hogy ki kéne lépnünk a LiveView módból. A menüt is ennek kikapcsolása nélkül látogathatjuk meg, a tükör mindvégig felcsapva marad.

Élőkép módban a készülék kontraszt érzékelős AF-t használ. A korábbi modellekben ez rendkívül lassú volt, a D5100-nél azonban jelentős javulás érezhető a sebesség terén. Az AF mezőt jelző keret a nyílgombokkal görgethető a képmezőben, az OK gombot lenyomva pedig azonnal a középső lesz aktív. Mérete normál vagy széles (Wide) lehet, és mindkét beállításban 127 x 80 pozíció választható. Ezen kívül arcfelismerő módot is választhatunk, mely legfeljebb 35 emberi arcot képes detektálni. Végül ebben a modellben is adott a témakövető (Subject-tracking) AF mód, mely a korábbi típustól eltérően most az OK gombbal aktiválható és kapcsolható ki. Nem túl gyorsan mozgó témák folyamatos fókuszban tartására használható.

Választhatunk kézi élességállítást is, melyhez a képnagyító gomb segítségével, öt lépésben max. 10×-es képernyő nagyítást állíthatunk.

A Scene, vagyis témamód beállítást, valamint az új Effects menüt is használhatjuk élőkép módban. Ilyenkor a beállított témamód, vagy effektus hatása láthatóvá válik a kijelzőn.

Ha a gépet véletlenül LiveView módban hagytuk automatikusan kikapcsol. Az utolsó 30 mp-et a kijelzőn megjelenő visszaszámlálóval jelzi.

Vaku

A fényképezőgép belső vakuja kb. 8 cm-re nyílik az optikai középtengelyhez viszonyítva. Kioldásához és egyben bekapcsolásához a készülék bal oldalán lévő, elektronikus vezérlésű gombot használhatjuk, mely egyben a vakumódok állítására is szolgál. Ezek között megtalálható a vörösszem csökkentő elővillanás, a lassú szinkron, valamint a hátsó redőnyre szinkronizált villanás. Ha a vaku nem segít a vörösszemen, utólag szoftveres korrekciót is bekapcsolhatunk.

A villanó ugyanúgy 12-es kulcsszámú, mint az elődben, a legrövidebb beállítható szinkronidő pedig 1/200 mp.

Használhatjuk TTL és manuális módban is. TTL esetén -3 – +1 Fé között korrigálható a teljesítmény, manuális módban pedig legfeljebb 1/32-ig leosztható.

A D5100-en nincs szinkronkimenet, a megszokott vakupapucs viszont ott figyel a gép tetején. A Nikon i-TTL vakuzás kihasználásához az SB-900, SB-800, SB-700, SB-600 és SB-400 külső vakuk ajánlottak.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A készülék csatlakozóit a megszokott helyen, a bal oldalon találjuk. Az előre hajtható gumilap mögött elsőként a külön megvásárolható GPS adapter (GP-1) bemenetét találjuk, alatta pedig egy újdonság, a sztereó mikrofon bemenete kapott helyet. A Nikon az ME-1 mikrofont kínálja a géphez. A következő sorban a kombinált A/V valamint USB csatlakozóhely fogad, melyhez a hagyományos televíziókhoz csatlakoztatható videó- és USB kábelt is mellékelnek. Alatta egy HDMI (mini-C) kimenet található. Ennek kimeneti felbontása 480p, 576p, 720p és 1080i lehet. Új funkció, hogy a HDMI-CEC kompatibilis készülékekkel távvezérelhető a képek és videók visszajátszása.

A D5100 egy új akkumulátort (EN-EL14) kapott, mely névlegesen egy hajszálnyival gyengébb kapacitású a korábbinál. Az 1030 mAh-es áramforás kb. 1,5 óra alatt tölthető fel a mellékelt hálózati töltővel (MH-24), de a gép kedvezőbb fogyasztása miatt közel 30%-kal több kép (~660 db) készülhet.

A markolat oldalán nyíló kártyafoglalatban SD, SDHC, és ebben a modellben már a legnagyobb kapacitású SDXC memóriák is használhatók.