Kipróbáltuk: Nikon D5500 teszt

0

Különlegességek

HDR

A Fényképezés menü külön pontja alatt találjuk a HDR szolgáltatást, mely két eltérő záridejű képből rak össze egy harmadik, nagyobb dinamikaátfogásút. A két eredeti expozíciót nem menti el a gép, csak a végeredmény kerül a kártyára. A HDR funkció mindig csak egy kép erejéig aktív, elkészülte után kikapcsol, tehát ha több fotót szeretnénk ilyen módon készíteni, mindegyik előtt aktiválnunk kell.

Kikapcsolt állása mellett választhatunk automatikus expozíció szabályozást és négy eltérő erősségű, fix értéket: Low (gyenge), Normal, High (erős), Extra High (extra erős). Ezek pontos expozíciós lépésközeit nem adja meg a gyártó.

Időeltolásos (time-lapse) sorozat

Nem új szolgáltatás, hiszen már az elődben is volt. Újdonság viszont, hogy a 999 képes maximumot 9999-re növelték, így sokkal hosszabb sorozatok készülhetnek. A time-lapse indulhat azonnal, vagy 24 órán belül időzítve, és a képek közötti várakozási idő is legfeljebb ekkora lehet. Az aktiválható expozíciós simítás lehetőséggel az egymás után készült, esetlegesen eltérő világosságú képeket hozhatjuk egy szintre.

A time-lapse szolgáltatás hiányossága, hogy a gép nem fűzi össze nekünk a kész képeket, ehhez külön kell szoftvert találnunk. A dolog előnye viszont, hogy ha bírjuk memóriakártyával akár 24 megapixeles képeket is lőhetünk, melyek szinte tetszés szerint utómunkázhatók, vághatók és akár 4K vagy nagyobb felbontású time-lapse videót készíthetünk belőlük.

1920 x 1080 pixel, 10 kép/mp, Time-lapse, 81MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Wi-Fi

A D5500 sorozatában először kapta meg a beépített Wi-Fi funkciót, így többek között a mobil eszközökkel való csatlakozás is megoldott. Ehhez mobilunkon szükség lesz a Nikon Wireless Mobil Utility nevű szoftverre, ami még mindig elég fapados kivitelű a hasonló alkalmazásokhoz képest.

Mindössze két lehetőséget kínál. Egyrészt megnézhetjük és áttölthetjük vele a mobilra a gép kártyáján (esetleg magán a mobilon) tárolt fotókat, másrészt távvezérelhetjük a fényképezőgépet.

Képkészítésnél a D5500-on automatikusan aktiválódik az élőkép funkció, vagyis felcsapódik a tükör és nyílik a zár. Az élőképet a mobil képernyőjén látjuk, meglehetősen nagy ablakban, kissé lassú frissítési sebességgel, de megfelelő minőségben. Beállítási lehetőségünk alig van, így szinte mindent a fényképezőgépen kell állítanunk. A mobil szoftverben, csak az azonnali képáttöltés, az élőkép ki és bekapcsolása, valamint 2 mp-es önkioldó kapcsolható. Az élőkép bármely pontját megérintve kiválasztható a fókuszpont helye is. Ezen felül csak egy exponáló gombot kapunk, melyet megérintve vezeték nélkül készíthetünk állóképet. A kész kép előnézete megjelenik az élőkép mellett. Érdekes módon a szoftvert álló képernyő mellett használva néhány a fontosabb beállításról visszajelzést is kapunk, de ezek nem befolyásolhatók a mobil képernyőjén. Fektetett képállásnál mindez eltűnik és csak a nagy élőkép, valamint az expo gomb marad.

A videofelvétel indítása nem lehetséges Wi-Fi segítségével. A kapcsolat aktiválása meglepően gyors és egyszerű volt, és próbáink során a megbízhatósággal sem volt gond. Ha a bekapcsolt fényképezőgépből kivesszük a memóriakártyát a Wi-Fi kapcsolat megszakad, és le is tiltja a rendszer. Újra aktiválnunk kell a menüben.

Vignettálás csökkentése

A képsarkokban, főleg nagylátószögű és nagy fényerejű, tág rekesszel használt objektívek esetén jelentkezik ez a hiba. A kép sarkai szélei sötétebbek a közepénél. Ennek csökkentésére három fokozatú, szoftveres korrekciós lehetőséget vezettek be, melyet Alacsony, Normál és Magas értéken használhatunk, de szükség esetén ki is kapcsolhatunk.

Tesztünk során egy Nikkor 35mm F1,8 objektívvel próbáltuk ki teljes blendenyíláson. Kikapcsolt állapotban meglehetősen nagy, 23%-os sötétedést tapasztaltunk a képközéphez képest. Ez a vignettálás csökkentés erősítésével kb. 2-3 %-os lépésekben javult, de korántsem tűnt el teljesen. A legerősebb korrekciós fokozatban 16%-os sötétedést mértünk.

Vignettálás csökkentése

Automatikus torzításvezérlés

Hasonló automatikus optikai korrekció, mely az objektív geometriai torzítását (donga- és párnatorzítás) javítja. Ezúttal nincsenek fokozataink, csak ki- és bekapcsolt (auto) állás.

Szenvedő alanyunk most is a Nikkor 35mm-es objektív volt, mely 2,5 méterről kikapcsolt korrekcióval kb. 0,9%-os dongatorzítást produkált. Bekapcsolt szoftveres csökkentés mellett a kép csak 0,1%-os torzulást mutat, ami kiváló eredmény.

Automatikus torzításvezérlés