AF, sorozat, videó
Fókusz
A fókuszmező mérete többféle is lehet, bár igazság szerint négy féle méret közül választhatunk: széles nagy (téglalap), széles közepes (nagy négyzet), kis területű, tűfok méretű, ezen kívül teljes képmezős autonatikus is választható, illetve folyamatos autofókusz módnál dinamikus, több mezős is. Arc- és állatfelismerés, valamint szemfókusz és témakövetés is elérhető, de ezek csak akkor, ha széles fókuszmezőt használunk. A témakövetés folyamatos fókusszal és használható.
A Z 30 APS-C szenzorán 209 fázis-különbség érzékelő fókuszterület található, amely a képmező 83%-át fedi le. Ahogyan azt már a Z 50 modellnél is tapasztalatuk, az élességállítás sebessége kellően gyors, amennyiben a fázis-különbség érzékelő pixelekre olyan témarészlet esik, ahol működni tudnak. Ha nem, akkor jön a kontraszt alapú élességállítás, amely azonban érezhetően visszafogottabb sebességű, bár nem elviselhetetlenül lassú. Jó ha tudjuk, hogy tűfok fókuszmezőnél minden esetben kontraszt alapú az élességállítás! A tűfok és a dinamikus fókuszmező mód videófelvételnél nem elérhető.
Az autofókusz egyszeri, folyamatos, vagy flexibilis lehet, utóbbi automatikusan igyekszik felismerni, ha a téma elmozdult és követni kell azt. A hagyományos követő fókuszhoz azonban nem feltétel az AF-F mód használata.
Az autofókusz érzékenységét a Nikon -4,5 Fé-ben adta meg (f/1,8 fényerejű objektív használata mellett, vagyis f/1,4 fényerejű objektívnél -5,2 Fé érhető el, amely átlagos érték), amely olyan megvilágításban történő fókuszálást jelent, ahol a helyes expozíciót ISO100 érzékenységnél és f/2,8 rekesszel 2 perces záridő adja! Ez egyébként a low light AF-re vonatkozik, amely minden esetben kontraszt alapú élességállítást jelent és a jó megvilágítású módhoz képest jelentősen lassabb. De ez azt jelenti, hogy a Z 30-cal tényleg nagyon sötétben is tudunk fókuszálni, annak ellenére, hogy nincs AF segédfény!
Low light AF nélkül a fókuszérzékenység -3 Fé lesz (f/1,4 objektívvel -3,7 Fé).
Az érintésérzékeny LCD-nek köszönhetően a fókuszmező könnyedén áthelyezhető a kijelző megérintésével. Ezen kívül a nyolc irányú navigáló gombok használhatók, ami viszont kissé lassú megoldás, ha nagy területen kell átmozgatnunk a fókuszpontot.
Kézi élességállításnál a fókuszmező alatti rész kb. 10×-es mértékben nagyítható ki, ami kiváló részleteket mutat ahhoz, hogy élességet állítsunk. A kézifókusz a képmező bármely részén végezhető, akár a képsarokban is, azaz itt a képmező 100%-a rendelkezésünkre áll.
Sorozat
Sorozatból többféle sebesség is elérhető, hiszen a lassabb sorozatfelvételhez választhatunk 1 és 4 kép/mp közötti értéket is. A nagy sebességű sorozatkészítésnél 5 kép/mp vagy 11 kép/mp sebességgel dolgozik a gép. A sorozat sebességet minimum 18-19 képig tartja a Z 30, gyors UHS-I-es kártyával 30 kép körül lassul be a 11 kép/mp-es sorozatfelvétel a puffer telítődése következtében. Természetesen ha a puffer telítődik, a sorozat nem áll le, csupán a kártya írási sebességének függvényében belassul.
Különleges sorozatok között automatikus expozíció sorozatot, fehéregyensúly-sorozatot és aktív D-Lighting (dinamika korrekció) sorozatot és fókusz sorozatot is találunk, ezen kívül van lehetőség időzített felvételkészítésre is. A fókuszsorozat esetén megadható a készítendő képek száma, valamint az eltolás mértéke. A képekből a gép nem készít összefűzött, nagy mélységélességű képet, azt nekünk kell megtenni, ha ilyenre vágyunk.
Automatikus expozíció sorozat 3, 5, 7 vagy 9 kép hosszban, 0,3-3 Fé lépésközökkel és akár önkioldóval is készülhet.
Időzített felvételkészítésnél pontosan megadhatjuk a start időpontját és a képek közötti időt is, másodperc pontossággal. Választható itt néma fényképezés (elektronikus zár) és expozíció símítás is.
Talán a különleges sorozatokhoz sorolhatjuk a HDR módot is, hiszen arra is van lehetőség, hogy a forrás képeket is lementse a gép.
Az önkioldó beállításoknál ezúttal is 2, 5, 10 és 20 mp-es késleltetés állítható be, de van lehetőség a zár lefuttatása utáni expozíció késleltetésre is 0,2, 0,5, 1, 2 vagy 3 mp időtartamban.
Elektronikus zár
A fényképezőgép lehetőséget kínál a redőnyzár részleges (csak első redőny), vagy teljes kiváltására elektronikus zárral.
Az még könnyen érthető, hogy mechanikus zárnál a maximális zársebesség 1/4000 mp, hiszen belépőszintű modellről van szó. Az azonban nehezen magyarázható, hogy teljes elektronikus zár esetében miért nem érhetünk el ennél nagyobb zársebességet, ami általában akár 1/16000 mp-et is kínálni szokott. Itt azonban elektronikus zárnál is 1/4000 mp a legrövidebb záridő. Az érzékenység maximuma teljes elektronikus zár használata esetén maximum ISO51200.
Előnye a teljes elektronikus zárnak a teljes csendes működés, valamint ilyenkor a rezonanciáktól sem kell tartanunk.
Apróbb hátránya a teljes elektronikus zárnak az, hogy ilyen esetben nincs vaku használati lehetőség, valamint a gördülő szenzorkiolvasás miatt jelentkezhet a jello effektus. Ennek mértéke persze a kiolvasási sebességtől függ, de ezt is megnéztük, illetve le is mértük.
Mechanikus és elektronikus (gördülő) zár (1/1000 mp)
A teljes szenzor kiolvasási sebességét 100 Hz-es mérőfénnyel vizsgáltuk, amelynek során ugyanazokat az értékeket kaptuk, mint a Z fc esetében:
- fotózás során 24 ms (full-frame-re vonatkoztatva 36,7 ms lenne)
- Full HD 120 kép/mp videó: 6,8 ms
- Full HD 30 kép/mp videó: 6,8 ms
- 4k UltraHD 30 kép/mp videó: 20,5 ms (közelítőleg egyezik a teljes szenzort használó fotózásnál mért 24 ms 16:9 cropjával)
Az APS-C szenzoros gépek között a 24 ms-os kiolvasási idő átlagos értéknek számít, abszolút értékét nézve pedig lehetővé teszi, hogy a gyorsan mozgó témák is csak kis mértékben okozzanak jello-effektust (erre példaként a fenti fotók állnak, ahol a gyors ventilátor lapátjai csak enyhén nyúltak meg).
Kiolvasási sebesség elektronikus zár használata mellett
Videófelvétel
Mint digitális tartalomgyártó eszköznek, a Nikon Z 30-nak tudnia kell az akár Ultra HD felbontású, azaz 3840×2160 pixeles videófelvételt. Ezt támogatja is, igaz, sokkal többet nem, hiszen sem 6k felbontással nem büszkélkedhet (ami kiváló alapot adhatna hyperlapse szerű elektronikus stabilizálásra), sem 4k-ban nem tud 30 kép/mp fölé menni képfrissítésben (ami a slow-motion alapja lehetne). De a Log mentés sem tartozik a gép képességei közé, azaz nem egy videóguru gépről van szó, tényleg alapvetően csak a legegyszerűbb funkciókat támogatja, ami elég egy videobloggernek, vagy kevésbé befutott youtubernek.
Ami viszont az átlag fölé emeli, az a 125 perces felvételi limitje.
Nézzük tehát a gép főbb tulajdonságait, amelyek a videófelvétel terén érhetők el:
A Nikon Z 30 főbb videós képességei:
- Ultra HD videórögzítés (24, 25 és 29,97 kép/mp) max. 125 perci, max. 140 Mbit/s sávszélesség, 8 bit kvantálás, H.264 tömörítés, 4:2:0 színmintavételezés; 1,5 Mbit/s 48 kHz, 16 bites PCM hanggal
- Full HD videórögzítés (24, 25, 29,97, 50, 59,98, 100 és 120 kép/mp) max 125 perc ideig, választható High (magas, 50 és 60 kép/mp-nél 56 Mbps, 30 kép/mp és alatta 28 Mbps) vagy Normal (50 és 60 kép/mp-nél 28 Mbps, 30 kép/mp és alatta 14 Mbps) minőségben
- Slow-motion felvétel FullHD felbontásban 24p, 25p és 30p képváltással, 100 vagy 120 kép/mp forrásból, hang nélkül, egyszeri fókusszal
- arc-, és állatfelismerés, szemfókusz (állatok esetében is) videófelvétel során, követő fókusz
- átfókuszálás lehetősége felvétel közben (fókuszmező áthelyezés)
- time code rögzítés
- sztereo beépített mikrofon, szélzajcsökkentéssel, emberi hangra szűkíthető spektrummal
- mikrofon bemenet
- mikrofon érzékenység kézzel is beállítható
- kivezérlés jelző megjelenítése a kijelzőn
- zebra minta használata
- üzemmódtól (A, S, M) függően rekesz, zársebesség, érzékenység módosítása felvétel közben az LCD érintésével
Az APS-C méretű képkockához képest Ultra HD és Full HD felbontásban egyaránt egy nagyon minimális képkivágás történik (akkor is, ha nincs bekapcsolva elektronikus képstabilizálás). Sőt, a 100 és 120 kép/mp-es nagy képfrissítésű Full HD videónál sincs jelentős képkivágás. A képminőség alapvetően nem rossz, de az Ultra HD videó részletessége szokás szerint elmarad az azonos felbontású fotóétól, emelett pedig elég erős antialias hatás látható a ferde élek mentén. A FullHD felvétel pedig sorkihagyással dolgozik, ami miatt a leskálázott 4kUltraHD képkockához képest is sokkal gyengébb a részletgazdagság.
Fotó és video képkockák
Az érzékenység videófelvételek esetén maximum ISO25600 lehet.
A lenti dobozban a különböző felbontású és képfrissítésű felvételek, valamint a különböző érzékenységű 4k UltraHD videók képminősége tekinthető meg (az egyes képekre kattintva a teljes képkocka új ablakban nyílva megnézhető).
Jól látható, hogy a nagy képfrissítési sebességű Full HD slow-motion felvételek képminősége azonos a normál képfrissítésű Full HD felvételekével, azaz minden esetben történik sorkihagyás. Ez csak abból a szempontból nem nyerő, mert így a 30 és 60 kép/mp-es FulHD videók sem rendelkeznek túl sok részlettel. Az is látható, hogy a 4k UltraHD-ből FullHD-re méretezett kép mennyivel részletgazdagabb.
Ebből következik, hogy ha 30 kép/mp-es FullHD felvétellel megelégszünk, akkor ha a képminőség és részletgazdagság fontos, jobban járunk, ha 4k UltraHD 30kép/mp-es felvételt készítünk és azt utólag számítógéppel FullHD-re konvertáljuk.
Videofelvételek képminősége
A videofelvétel az exponáló gomb mögötti külön gombbal indítható, de ezt megelőzően a gépet a hátsó karral át kell állítani videó módba.
A felvétel ugyanabban a módban veszi kezdetét, amelyet a fotózáshoz beállítottunk, és közben jórészt ugyanazok a beállítások használhatók, de ettől van lehetőség eltérni, amelyet a menüben tudunk a videó módhoz rendelni. Érzékenységet csak manuális módban választhatunk, P, S és A módokban automatikus érzékenységet használ a gép (de megadható az érzékenység maximuma).
Videó rögzítés alatt működik a fénymérés és az autofókusz is, illetve át is helyezhetjük a felvétel közben a fókuszmezőt. Az átfókuszálás gyorsan megy végbe, s hiába van lehetőség a menüben lassabb fókuszálás választására, ez a videófelvételre nincs hatással.
Felvétel közben módosítható az expozíció kompenzáció, illetve rekesz-előválasztás és manuális módban a rekeszérték is, zársebesség-előválasztás és manuális módban a zársebesség is. Igazán jó lehetőség, hogy az említett módosítható paraméterek közvetlenül az LCD érintésével állíthatók, így pl. anélkül változtathatunk rekeszt videorögzítés közben, hogy az elülső tárcsa hangja csúnyán belehallatszana a felvételbe. A rekesz módosításakor ráadásul nem hirtelen ugrik be a blende a következő értékre, hanem szép finom az átmenet. Mivel az expozíció kompenzáció külön tárcsán található, így ennek módosítása csak a tárcsa elforgatásával lehetséges (hanghatás!).
Mivel elsősorban vloggereknek, tartalomgyártóknak készült a Nikon Z 30, így egy ilyen jellegű próbafelvételt is készítettünk. Mivel a szenzor és a képfeldolgozó processzor is azonos, így a Z fc-vel készült videók is relevánsak a Z 30-hoz.
A Nikon Z 30 esetében is releváns korábbi videóink a Z fc-től: