Értékelés
A Nikon a két full-frame szenzoros Nikon Z modellje után hozta ki az APS-C szenzoros Z 50-et, amely így egyértelműen a Z 6 és Z 7 alá sorolható. Igen ám, de nem mindegy, hogy mennyire, Az USA-beli Nikon weboldal belépőszintűként aposztrofálja a Z 50-et, míg az európai oldalakon „Enthusiast” címszóval illették, amely viszont a haladó, lelkes amatőröknek szánt gépre utal. Mi is úgy látjuk egyébként, hogy belépőszintnél sokkal többet tud ez a tükör nélküli váz, így mi azt mondanánk, hogy ez egy alsó-középkategóriás modell.
A képminőség tekintetében kiváló tapasztalatokat szereztünk: a D500-éhoz hasonló szenzor nagy érzékenységnél is kedvező képminőséget, alacsony képzajt kínál, ugyanakkor dinamika tartaléka is bőven van. A videózás terén az igényes amatőröket remekül képes kiszolgálni a Z 50, de a Log mentés hiánya, a fejhallgató kimenet elhagyása és a viszonylag alacsony UHD-s képfrissítés miatt a profik már nem feltétlenül járnak jól ezzel a vázzal – pedig önmagában az APS-C szenzor teljesen jól használható lehetne sok feladat esetében.
Az egyéb szolgáltatások terén a Z 50 igazán jól megközelíti a Z 6 és Z 7 vázakat, a legjobban nyilvánvalóan a szenzorstabilizálás hiányzik. Ezt a belépőszinten magyarázhatnánk azzal, hogy, na igen, ez a kategória nem kell ilyet tartalmazzon, ahogy egyébként a szenzortisztításra is ezt írtuk, ha azonban alsó-középkategóriás, illetve haladó amatőr gépként tekintünk rá, ott azért már illenék ezeket a funkciókat is tudni a váznak. A szintén nem elérhető fókuszsorozat annyira nem nagy érvágás, viszont a kezelhetőségben tapasztalható furcsaságok miatt ismét azt mondjuk, hogy amatőröknek sem feltétlenül lesz kényelmes.
A Nikon Z 50 tehát furcsa kombinációja lett a kiváló képminőségnek és a visszafogott szolgáltatásoknak, ahonnan pont a fotózást segítő funkciók maradtak ki (a time-lapse készítés, a slow-motion videó, a gépen belüli RAW szerkesztés pont azok a szolgáltatások, amit egy átlag amatőr a legkevesebbet használ, viszont a stabilizált szenzort, az LCD-n EVF használatakor is váltható fókuszmező, a jól kézreeső gombok minden fotózást segítenének).
Jó hír viszont, hogy a visszafogott szolgáltatáskészlet miatt a gép ára is kedvezőbben alakulhatott. A képességeiben a D5600 és D7500 DSLR-ek közé tehető Z 50 váz ára ugyan nem világbajnok (320 ezer Ft, ami 60 ezerrel magasabb a D7500-énál), dupla kitben viszont meglepően jó áron juthatunk hozzá a Nikon Z 50-hez, Nikkor Z 16-50mm f/3,5-6,3 VR és Nikkor Z DX 50-250mm f/4,5-6,3 VR objektívekkel együtt. E dupla kit ára bruttó 345 ezer Ft!
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:
- EN-EL21 lítium-ion akkumulátor
- MH-32 akkutöltő, hálózati kábellel
- Műanyag bajonettzáró sapka
- Nyakpánt
- USB kábel
A fényképezőgépet az Nikon magyarországi képviseletétől kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztfotók
A fotókat a következő objektívekkel készítettük:
- Nikkor Z DX 16-50mm f/3,5-6,3 VR
- Nikkor Z DX 50-250mm f/4,5-6,3 VR
- Nikkor 85mm f/1,4G AF-S (FTZ adapterrel)
A képek a veszteségmentes elforgatást leszámítva minden tekintetben módosítatlanok.
A RAW végződésű fájlokat RAW-ból, Adobe Lightroom Classic CC-vel (0 luminancia és 25 színzaj szűrés, 1,0 rádiuszú alap élesítés) konvertáltuk, Camera Standard színprofillal (sRGB színtérben).
A RAW szócskát a fájlnevükben nem tartalmazó képek a Z 50 alapbeállításai mellett készültek, a gép saját JPEG motorjának eredményeként.
A fájlnév asztali böngésző esetén már egérmutatóval a képre mutatva is megjelenik.
A modellünk Szabó Nikolett volt, akit a Tamron magyarországi Premierjén fotóztunk.