Értékelés
Tesztünk során bebizonyosodott, hogy az Olympus E-520-nak semmilyen hátránya nincs az E-420-szal szemben, csak előnyei. Aki az E-420 és E-520 között tipródik, ezek alapján nyilván az E-520-at választaná, hiszen többet tud és kényelmesebb. Az ár azonban fontos tényező lehet, hiszen nem mindenkinek ér 40-50e Ft-ot a stabilizátor és a finomabb markolat. Az 50e Ft végülis még nem egy ökör ára, de ha úgy fogalmazunk, hogy az E-420 árához képest +50%, máris más a leányzó fekvése. Persze nem csak ennyivel tud többet az E-520.
Ezt a békát tehát le kell nyelnie annak, aki gyengébb fényben, vagy méretesebb, nehezebb objektívekkel, esetleg külső vakuval szeretne dolgozni. Aki csak hobbiból fényképezget, annak elégséges lehet az E-420 is, de amatőr fotósoknak már az E-520 a jobb választás.
Az Olympus E-520 továbbra is a kicsiny és könnyű tükörreflexesek közé tartozik. Ebből kifolyólag persze főként azoknak lehet ajánlani, akik szeretik a kompakt méreteket, a kis tömeget. Az E-520 egy ultrakompakt gépet ugyan nem helyettesít – legalábbis méreteiben – de az biztos, hogy egy hosszabb kirándulás, városnézés, vagy éppen túrázás alkalmával sem fogja túlzottan húzni a nyakunkat, már persze ha az objektívünk sem súlyos egyéniség.
A 10 Mpixeles felbontás igen nagy, akár méteres nagyításokhoz is elegendő. A képzaj nem zavaró, még ISO1600 is egész jól használható, az APS-C szenzoros gépek képzajához képest csak minimálisan teljesít gyengébben a FourThirds rendszer ezen tagja.
Ami a különlegességeket illeti: a szenzorstabilizálás ugyan nem mindenható, de mindenképpen jótékony hatású, ha az expozíciós időnk túl nagy lenne a kézből fotózáshoz. Az ultrahangos szenzortisztítás hatékonysága igen jó, a LiveView kézi élességállításkor nagyon kényelmes (bár erős nagyításoknál még stabil állvánnyal is lehet problémánk: a berezgés miatt nehezen látjuk a képet), a kontraszt alapú élességállítás LiveView módban inkább csak tükörkímélő lehetőség, de jobb, ha ebben a módban is inkább a fáziskülönbség elvén működő autofókuszt választjuk. A státuszkijelzés és ugyanezen képernyőn történő beállítás lehet szokatlan, de egy idő után mindenképpen rá fogunk jönni: valójában egy igen ötletes és kényelmes megoldás.
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereken kívül a következőket kapjuk:
- bajonettvédő kupak
- BLM-1 Li-ion akku akkumulátor
- BCM-2 külső akkumulátor töltő
- USB- és videó kábel
- nyakpánt
- keresőzáró műanyag kupak
A fényképezőgép megvásárolható kit kiszerelésben is, ez esetben Zuiko Digital 14-42mm/F3,5-5,6 ED objektívet, duplakit esetén az előző mellé a Zuiko Digital ED 40-150mm/F3,5-4,5 objektíveket kapjuk vázhoz.
A váz ára bruttó 138e Ft. A kit 161e Ft-ba, a duplakit 184e Ft-ba kerül. Az E-520 plusz szolgáltatásaiért tehát jelenleg bruttó 40e Ft-ot kell fizetni.
A fényképezőgép kipróbálását az Olympus Magyarország tette lehetővé. Köszönjük!
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson az egyes képekre, a képekről expozíciós adatok is leolvashatók. A fotók új ablakban nyílnak meg.
A tesztfotók az Zuiko Digital ED 14-35mm f/2.0 SWD objektívvel készültek.
A megadott gyújtótávolságok fizikai értékek, nem a gép 2x-es fókuszszorzójához korrigáltak!
A JPEG alapú tesztfotók készítése során a zajszűrés kikapcsolt állapotán (nem a hotpixel kivonás!) kívül minden alapértéken volt.
A RAW-ból konvertált képeket a fájlnevekben RAW szócskával jelöltük. Ezek a képek 0 paraméterű élesítésűek, szintén 0 paraméterű a zajszűrésük, s az Olympus Masterben kerültek átkonvertálásra.
A RAW-LR szócskát tartalmazó képeket a Camera RAW 4.5 bétával alakítottuk át DNG formátumúvá, melyeket az Adobe Lightroom 1.4.1-gyel konvertáltuk JPEG-gé alapértelmezett értékekkel (élesítés: 1 pixel radius, 25 amount, 25 detail, 0 masking; zajszűrés: 0 luminance, 25 color).
Mivel az E-420 és E-520 képi tulajdonságai azonosak, határozottan javasolt az Olympus E-420 galériájának megtekintése is (az E-420-szal Zuiko Digital ED 14-42mm f/3,5-5,6 és Zuiko Digital 50-200mm f/2,8-3,5 objektíveket használtunk).
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!