Különlegességek
Stabilizálás
Az Olympus az OM-D E-M5-ben vezette be az „öt tengelyes” szenzorstabilizálást. Az öt tengely valójában három, méghozzá a filmsíkkal párhuzamosan a vízszintes és a függőleges elmozdulás és elfordulás (ezt számolja az Olympus 2-2-nek), valamint a filmsíkra merőlegesen az elfordulás. Ezek közül az elfordulás számít újdonságnak, no de azért nem világújdonságnak, hiszen elsőként a Pentax jelent meg ilyen fényképezőgéppel, méghozzá a Pentax K-7-tel. Az akkori tesztek 2 Fé előnyt hoztak a Pentax K-7 javára. Kíváncsiak voltunk hát, hogy vajon az Olympus OM-D E-M5 esetében lesz-e nagyobb előny.
További újdonság, hogy a PEN modellekkel szemben az E-M5 a keresőképet is képes stabilizálni, ezt a menüben lehet ki, illetve bekapcsolni.
Az Olympus OM-D E-M5-ben is 3 féle stabilizálási mód használható:
- IS1 módban mindkét irányban stabilizál
- IS2 módban csak függőleges irányban stabilizál (vízszintes svenkelés)
- IS3 módban csak vízszintes irányban stabilizál (függőleges svenkelés)
A stabilizátor teszt a 12-50 mm-es objektív végállásában, vagyis 50 mm-en készült, záridőnként 10-10 képet készítve ki- illetve bekapcsolt stabilizátorral. A képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás (szellemkép), azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális életlenedés még belefért.
Az így kapott számokból egyfajta értékelését képezhetjük a stabilizátornak, persze ez igen szubjektív, hiszen maga a válogatás is az.
A teszt alapján kijelenthetjük, hogy a stabilizátor kiváló teljesítménnyel működik. 100%-os berázásmentességet elvárva kereken 4 Fé előnyt hoz. A stabilizátorok között eddig ez a legjobb érték! A hatékonyság hosszabb záridőknél is megmarad, hiszen 50%-os berázásmentesség esetén stabilizátor nélkül 1/30 mp-et, stabilizátorral 1/2,5 mp-et használhatunk.
Jó lett volna kipróbálni, hogy teleobjektívvel mit tud a rendszer, hiszen az E-P2 tesztje során fény derült arra, hogy 300mm-en már alig tudott valamit az E-P2 szenzorstabilizátora. De ilyen objektívet nem kaptunk.
e-Portrait
Ez a lehetőség nem csak témamódban, de kész képek utólagos feldolgozásakor is rendelkezésre áll. A fő cél a bőr lágyítása, bár korábbi próbáink tapasztalata, hogy néha a hajba is belekap az algoritmus.
Peremsötétedés korrekció
Az egyedi funkciók között találjuk a peremsötétedés korrekciót, amely a sarkok sötétedését hivatott javítani. Az angol menüben ezt Shading Comp. néven találjuk, míg a magyar fordítás itt a kissé félreérthető árnyék kompenzáció.
A kezelési útmutató szerint a gép ezen funkció bekapcsolt állapotban a sarkokat automatikusan kilvilágosítja, csökkentve ezáltal a peremsötétedést.
Az Olympus E-P3 képei:
Gradációs görbe módosítás
Már korábbi PEN modellekben is megtalálható volt ez a funkció, bár kicsit eldugva. Most azonban már a jelzése is megtalálható az egyik gombon.
A gradációs görbe alsó és felső részét külön tudjuk módosítani Az Fn2 gomb megnyomása után ±7 lépésben.
Ez persze gyakorlatilag a kontraszt még precízebb beállítását jelenti, aki szereti a telt képeket, könnyen megtalálhatja a neki tetsző beállítást.
Az Olympus E-P3 képei:
Művészi szűrők
Az E-M5 művészi szűrői az E-P3-hoz képest egy új lehetőséggel bővült, név szerint a vonalak (Key Line) típussal. Bár a művészi szűrőkkel már korábbi PEN cikkeinkben már megismerkedhettünk, most újra elővesszük egyfajta gyors ismétlésként. Érdemes azt is tudni, hogy a szűrőket valamelyest finomhangolhatjuk is, némelyeknél megadhatjuk a szűrés erősségét I és II érték közül (Pop Art, Halv. és világos szín, szemcsés film, Pin Hole, vonalak), valamint további effekt is illeszthető a képre: lágy fókusz, vignett effekt, keret, fehér szegély, csillagszűrő hatás.
Art módokban van lehetőség az expozíció kompenzáció beállítására, sőt, a rekesz módosítására is, de a fehéregyensúly csak automatikus lehet. Ha kézi fehér-egyensúllyal szeretnénk art módot használni, akkor program automata, vagy valamely félmanuális módban is fotózhatunk. Emellett választhatjuk a művészi szűrő automatikus sorozatot is, amely előre beállított, vagy az összes művészi szűrővel elkészíti képünket.
A lenti képek teljes felbontású változatait újratömörítettük a kisebb fájlméretek érdekében (eredetileg 10-13 MB-os fájlok voltak). Más változtatás nem történt.
Művészi (Art) Módok
Vörösszem korrekció
Lehetőségünk van a kész képeken vörösszem korrekciót végezni. Ezt képenként külön kell elvégezni, lejátszás módból. Fotózás utáni automatikus korrekció még nem kérhető.
3D fotózás
A témamódok közül választható ki. Ekkor a gép az első expozíció után eltolást kér, közben a kijelzőn feltünteti az illesztés megkönnyítéséhez az előző kép áttetsző változatát. A második kép után a gép létrehozza a térhatású .MPO fájlt, mely 1920×1080 pixel felbontású.
Árnyék kompenzáció
Az Olympus E-M5-be is bekerült az árnyék kompenzáció, mely még mindig csak utólag végezhető el.
Az árnyék kompenzáció során a kis dinamikaátfogás hibáját próbálják kompenzálni úgy, hogy a sötétebb részeket kivilágosítják. Ez persze csak egy kis játék a gradációs görbével, de aki nem járatos a képfeldolgozásban, annak segítség lehet ez is.
Tudnunk kell, hogy az árnyék kompenzáció csak a JPEG képekre kérhető, így a zaj ennek hatására mindenképpen erősödik.