Értékelés
Az OM Digital Solutions alapítása óta az első bejelentett fényképezőgép az Olympus PEN E-P7. A cikkben többször is leírtuk, de itt is jelezzük, hogy maga a fejlesztés még az Olympus égisze alatt kezdődött, nagy eséllyel még 2020 elején, vagy még egy picit korábban, hiszen a Covid-19 járvány miatt a fejlesztések is lelassulhattak.
A PEN E-P7 alsó-középkategóriás tükör nélküli fényképezőgép, amely a 2019-es PEN E-PL10 fölé sorolható. Ezt könnyű igazolni a nagyobb, 20 Mpixeles felbontásával, ezen felül azonban csak néhány kisebb eltérést találni a két gép között (a különbségekről az első oldalon írtunk).
Emiatt aztán nehéz is pontosan körbehatárolni azokat a felhasználókat, akiknek a PEN E-PL10 kevés lenne, de az E-P7 viszont elegendő, hiszen ha csak pusztán a felbontást nézzük, akkor mindkettő alkalmas amatőr célokra.
Ami igazi előnye lehet az E-P7-nek, az az E-PL10-nél is kisebb tömeg (könnyebben hordható magunkkal a mindennapokban), a könnyebb (dupla vezérlőtárcsás) kezelés, valamint a gyártó által is hangoztatott Color/Mono váltókapcsolóval elérhető színprofilok, amely azonnal létrehozható művészi megjelenésű képek készítésére is alkalmas.
Természetesen mindenkinek más és más elvárásai vannak egy fényképezőgéppel kapcsolatban, így nem lehet mindenkire kiterjedő módon előnyökről és megkötésekről beszélni, ami miatt egyértelmű, hogy az ár/érték arány kifejezésnek sincs általánosságban értelme, csak és kizárólag egy-egy egyénre szabva.
A gép nem rendelkezik elektronikus keresővel, de ez nem mindenkinek hiányzik. Aki megszokta az okostelefonnal való fotózást, azok javarészének eszébe se jut, hogy elektronikus keresővel kellene fotózni (sőt, ismerek néhány profi munkákat végző fotóst, aki a MILC gépével terepen is a felhajtható LCD-t használja, nem az elektronikus keresőt).
Az Olmypus PEN E-P7-tel tehát leginkább azok járnak jól, akik egy kis méretű, kis tömegű, könnyen hordozható mindennapos használatra, vagy éppen utazásokhoz rendszeresített, jó képminőséget kínáló (de objektívjeinél is visszafogott tömegű -> full-frame kizárva) fényképezőgépet keresnek. A szolgáltatások között különböző extrákat, más gyártók gépeinél nem megtalálható funkciókat is találunk, amelyek az egyszerű fotózást és a kevesebb szükséges utómunkát szolgálják. Ide sorolhatjuk a HDR fotózást, a panoráma készítést, a fókusz sorozatot, a hosszú expozíciós Live módokat, de a különböző színprofilok használatát és a perspektíva/dőlés korrekciót is. Igaz, ezek a funkciók többnyire megkötésekkel használhatók, mint hogy a HDR-nél sincs mód expozíció eltérést vagy képszámot megadni, a panoráma illesztés sem túl precíz, de a fókuszsorozat is fixen 8 képet készít csupán kisebb vagy nagyobb fókuszeltérésekkel, de a képeket nem illeszti össze.
Mindezek mellett – vagy ellenére – az Olympus PEN E-P7 a jelenlegi, apró MILC gépek piacán jó képességűnek számít, a fotózás kellemes vele, persze nem célszerű nehéz objektívet választani hozzá. A kitben kínált 14-42mm-es „pancake” zoom igazán apró és igen könnyű (440 gramm a gép és az objektív együtt), de még egy M.Zuiko Digital ED 12-200mm f/3,5-6,3 objektívvel is jól kézben tartható marad a gép, ezzel pedig igen széles (kisfilmes 24-400mm ekv.) gyújtótávolság tartomány fedhető le és a gép+objektív együttes tömege így sem haladja meg a 800 grammor.
Az Olympus PEN E-P7 napokon belül kapható lesz, a váz ára bruttó 290 ezer Ft, az M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3,5-5,6 EZ objektívet tartalmazó kitért pedig 325 ezer Ft-ot kell fizetnünk (az objektív ára külön megvásárolva 140 ezer Ft).
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:
- BLS 50 li-ion akkumulátor
- hálózati adapter
- bajonett sapka
- nyakpánt
- USB kábel
- kezelési útmutató és szoftver CD
A fényképezőgépet az Olympus magyarországi képviseletétől kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztfotók
A fotókat a következő objektívekkel készítettük:
- Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25mm f/4 PRO
- Olympus M.Zuiko Digital ED 12-40mm f/2,8 PRO (25mm felett)
A képek a veszteségmentes elforgatást leszámítva minden tekintetben módosítatlanok.
A RAW_LR végződésű fájlokat RAW-ból, Adobe Lightroom Classic CC-vel (2021. júniusi frissítés, V10.3) alapbeállítások mellett (0 luminancia és 25 színzaj szűrés, alap élesítés), de kikapcsolt szoftveres torzítás korrekcióval konvertáltuk, ezúttal Adobe Standard színprofillal, mert ez állt közelebb a gép saját JPEG-éhez (sRGB színtérben).
A tesztfotók itt érhetők el:
Fontos megemlíteni, hogy mivel a szenzor és a képfeldolgozó processzor is azonos az Olympus OM-D E-M10 Mark IV-gyel, így a vele készült tesztfotók a PEN E-P7-re vonatkozóan is relevánsak:
Olympus OM-D E-M10 Mark III tesztfotók