Értékelés
Az Olympus PEN E-PL5 tesztje során kiderült, hogy a fejlesztések során nem csak a szolgáltatásokra, de a gyorsabb működésre is hangsúlyt helyeztek. Az E-PL5 sebességére nem lehet panasz, s a teszt során egyszer sem éreztük, hogy lassúcska volna, s felesleges másodpercekkel büntetne választásunkért.
Az érintésérzékeny kijelző könnyebb, vagy éppen kényelmesebb kezelést tesz lehetővé, bár elsősorban fő feladatának a fókuszterület kiválasztását, illetve az expozíciót tekinthetjük, néhány paraméter közvetlen kiválasztására is ad lehetőséget. Ezt persze erősen szokni kell, valójában e nélkül is tökéletesen kezelhető gépet kapunk (én például a teljes teszt alatt talán ha kétszer használtam, egyszer ezek közül véletlenül, a képek lapozásánál, de akkor tetszett ez a lehetőség – igaz, az ujjlenyomatok kevésbé, így inkább visszaszoktam a gombnyomásra).
A videózás tekintetében csak pár kérésünk lehetne, hogy tökéleteset kapjunk. Egyrészt nem lenne rossz, ha szabványos külső sztereó mikrofont is csatlakoztathatnánk (az opcionális gyári kiegészítőn kívül), másrészt a felvétel közbeni paramétermódosítás se lenne hátrányos. Emellett még a művészi szűrők lassú kezelését róhatjuk fel negatívumként.
Sorozatkészítés szempontjából viszont igazán szépen teljesít az E-PL5. Ezek közül a HDR fotózást kell megemlíteni, amely kissé félrevezető, ez ugyanis nem illeszti össze az egyes expozíciókat, így HDR képet közvetlenül nem készíthetünk a géppel (sajnos muszáj ezt ennyiszer kihangsúlyoznunk, mert a sajtóanyagok félrevezetőek).
Nehéz skatulyába helyezni az Olympus PEN Lite E-PL5 vásárlókörét. No nem azért, mert a MILC-ek között nem könnyű, nem kicsi, vagy nem jól kezelhető gépről van szó, éppen ellenkezőleg. A masina annyira komoly tudású, hogy ezek után már csak nüansznyi különbségek adódhatnak a komolyabb Olympus MILC modellek között. Jóllehet, ezek az apró eltérések sok esetben éppen a jobb használhatóságot eredményezik, s lehet egy vásárlás komoly feltétele is. Éppen ezért, hogy könnyebb legyen a választás, ismét megpróbáljuk összefoglalni az E-PL5 pozitív és negatív tulajdonságait (melyekből egy-egy felhasználó saját igényei alapján válik előny, vagy hátrány).
Az Olympus PEN Lite E-PL5 váz árát egyelőre nem ismerjük, ilyet ugyanis még nem találtunk a főbb hazai boltok weboldalain.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
pozitívum | negatívum |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereken kívül a következőket kapjuk:
- bajonettvédő kupak
- BLS-5 Li-ion akku akkumulátor
- BCS-5 külső akkumulátor töltő
- USB- és videó kábel
- nyakpánt
- FL-LM1 kis méretű külső vaku
- nyakpántra helyezhető tok a vakunak
- szoftver CD
A fényképezőgép kipróbálását az Olympus hazai képviselete tette lehetővé. Köszönjük!
Tesztfotók
A tesztfotókat most kivételesen csak a M.Zuiko Digital 75mm f/1.8 objektívvel fotóztuk.
A JPEG fotókat alapbeállításokkal készítettük. A fájlnevekből leolvasható a használt érzékenység, a gyújtótávolság és a rekesz. A megadott gyújtótávolságok fizikai értékek, nem a gép 2x-es fókuszszorzójához korrigáltak!
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!
Tipp: a megjelenő új oldalon mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek az érzékenység, rekeszérték és gyújtótávolság adatai. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).