Kipróbáltuk: Panasonic DMC-FZ7 teszt

0

Felépítés II.

Ergonómia

Az FZ7 markolata hasonlóan kicsire sikeredett, mint az elődé, itt sincs túlzottan sok helyünk, a kisujjunk mindenképpen lekerül a markolatról. A kis tömegnek köszönhetően azonban nem nevezhetjük kényelmetlen fogásúnak, a biztos fogást a hátlapon létrehozott kiemelkedés is segíti.

A fényképezőgép bekapcsolását a hátlapon található tolókapcsolóval kezdeményezhetjük, ezután az objektív előre tolódik, feltéve, hogy az objektívsapkát nem felejtettük el levenni a gép elejéről. Ez esetben 5 rövid csipogással jelzi a gép, hogy a sapkát vegyük le. Ha a gyári adaptert használjuk, és arra helyezzük az objektív sapkát, akkor ilyen problémába nem ütközünk. A teljes bekapcsolási folyamat mindössze 2,5 mp-ig tart, amely a legtöbb kompakt 3x-os optikájú gépnél is átlagos sebességű lenne, itt viszont a nagy zoomátfogás miatt jó értéknek számít.

Vaku

A vakut nyomógombbal nyithatjuk fel, mely kinyitott állapotában az optikai tengelytől kb. 5,7 cm-re emelkedik ki, ez jobb, mint az elődé, de vörös szemekkel így is viszonylag sűrűn találkozhatunk. Bár a magasabbra helyezett vaku fényét a szűrőadapter már nem zavarja, nagylátószögnél a napellenzővel kis mértékű árnyékolásra itt is számítanunk kell. 70 mm felett viszont már a napellenző sem takar. A magasabbra felpattanó vakuval tehát a Panasonic két legyet ütött egy csapásra.
A vaku üzemmódjai között automatikus, automatikus vörösszem-hatás csökkentéssel, derítés, lassú szinkron vörösszem-hatás csökkentéssel módokat találunk. A vakut csak akkor használhatjuk, ha kézzel felnyitjuk (sajnos még a nagyon egyszerű Simple módban is a fotósnak kellene felnyitnia a vakut, amelyre azonban a fényképezőgép nem figyelmeztet – maximum a berázás jellel). A vaku feltöltése a Li alapú energiaellátás miatt kellően gyors, max. 2,8 mp alatt képes üzemkészre töltődni, amely igen szép érték.
A gépre külső vakut nem helyezhetünk, sem vakupapucs, sem szinkronkimenettel nem látták el az FZ7-et.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

A felvételeket SecureDigital kártyára menthetjük el. A gyár 16 MB kapacitásút mellékel a fényképezőgéphez, amely persze csak a kipróbáláshoz elég, de használhatunk akár 1 GB-ost is.

Az állványcsavar az optikai tengelytől 1,5 cm-rel került távolabb, anyaga fém. Mivel az állványmenet az akkumulátor- és kártyanyílás fedlapjához igen közel van, így állványra helyezett gépnél sajnos ezek egyike sem cserélhető.

Az energiaellátást az új CGA-S006E típusjelű, 7,2 V-os, 710 mAh kapacitású Li-ion akkumulátor biztosítja. A teljesen kimerült akkumulátort a külső töltővel ez esetben is 1 óra 50 perc alatt tölthetjük fel teljesen, amely a nagyobb LCD ellenére hosszabb, kereken 3 órás üzemidőt tesz lehetővé.
Az akkumulátort alul tudjuk behelyezni, a kártyafoglalatnak és az akkumulátornak egy közös műanyag fedlapja van, amelyet a letörés ellen fémmel erősítettek meg. Ha a fedlapot kinyitjuk, az akkumulátort a kieséstől még egy retesz védi.

A csatlakozók a fényképezőgép bal oldalán egy ajtó mögött találhatók. Itt helyezték el az adapter bemenetet és a kombinált USB és A/V kimenetet.
A mikrofon a gép elejére került, az AF segédfény mellé.