Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-FZ38 teszt

0

Kezelőszervek

Ahogy az előző generáció váltásnál, úgy az FZ38 és elődje között sincs sok különbség kezelés terén. A gombot többsége ugyanaz és ugyanazon helyen találjuk. Egyedül a főtárcsa gazdagodott néhány új beállítással, valamint a friss modellen kapunk egy új videofelvétel indító gombot is.

Programozható kezelőszervünk ismét csak egy van, a le iránynál elérhető Fn gomb, melyhez a menüben különféle funkciók rendelhetők. Mivel a beállítások jó része szintén a menüből kereshető ki, ebben a modellben is megtaláljuk a gyors menüt, melyből a fontosabb opciók néhány lépéssel elérhetők.

Fent

A gép tetejére a következő kezelőszerveket helyezték el:

(1) Sztereo mikrofon
(2) Zoomvezérlő gyűrű: felvételi módban ennek segítségével vezérelhetjük a zoomot. A zoomolás kétsebességű, így a gyűrűt enyhén elfordítva lassabb, ütközésig tolva gyorsabb léptetést kapunk.
Lejátszásnál a képek részletnagyítása is ezzel végezhető. A nagyítás mértéke 2x-es, 4x-es, 8x-os vagy 16x-os lehet. Balra elfordítva 12 és 30 nézőképes oldal, illetve naptár szerinti képcsoportosítás jelenik meg a képernyőn.
(3) Kioldó gomb: az expozíció (valamint fénymérés és AF beállítás) indítását végezhetjük a segítségével. Bár az FZ38-on külön videó felvételi gombot is kapunk, az expo gombbal is indítható a mozgóképfelvétel.
(4) Üzemmód választó tárcsa, a különféle felvételi módok kiválasztásához. Összesen 14 beállítás áll rendelkezésre.
– iA (intelligens auto mód): ebben az üzemmódban a beállítások döntő többségét a gép végzi. Még a témamódok közül is az automatika választ, akár fotó, akár videó módban. A fotósnak egyedül a képméret, a színeffektek és az arcfelismerés terén van némi beleszólása a gép működésébe, de használhatunk expozíció korrekciót, automata vakut, sorozatfelvételt és önkioldót is.
– P mód: programautomatika. Haladó automata mód, melyben az expozíciós beállításokon kívül (rekesz és záridő) mindent szabályozhatunk. Ezek csak közvetve az expozíció korrekció segítségével befolyásolhatók. Videó módban is elérhető.

– A mód: rekesz előválasztás. Félmanuális üzemmód, melynél a fotós szabja a meg a használni kívánt rekeszértéket és a készülék ehhez állítja be a megfelelő záridőt. A rekeszértékek 1/3 Fé lépésekben állíthatók a joystick segítségével. Nagylátószögnél a következők értékeket kapjuk: F2,8; F3,2; F3,6; F4,0; F4,5; F5,0; F5,6; F6,3; F7,1; F8,0. Tele állásban csak az F4,4 feletti értékek érhetők el. A rekesz előválasztás videó módban is használható a fenti értékekkel.
– S mód: záridő előválasztás. Szintén félmanuális mód, ahol a kívánt záridőt határozhatjuk meg és a fényképezőgép ehhez választ egy megfelelő rekeszértéket. A záridő szintén a joystickkel szabályozható, 1/3 Fé lépésenként, a következő értékekben: 8; 6; 5; 4; 3,2; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/2,5; 1/3,2; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1300; 1/1600; 1/2000.
Videó módban is elérhető ez az üzemmód. Ekkor 1/30 és 1/20 000 mp között állítható a záridő.
– M (manuális) mód: a fényképezőgép összes beállítását megváltoztathatjuk, beleértve a rekeszértéket és a záridőt is. A szabályozásuk szintén a joystickkel lehetséges, melyet jobbra, vagy balra tolva válthatunk a beállítani kívánt funkció (rekeszérték, záridő) között. A megfelelő érték a fel és le irányaival állítható. A záridő tartomány ebben a módban kibővül, így beállítható a 10, 13, 15, 20, 25, 30, 40, 50 és 60 másodperces érték is.
Teljes manuális mód videofelvételnél is rendelkezésre áll.
– M-videó: kreatív videó üzemmód, melyben csaknem az összes, állóképnél is használható beállítás elérhető, beleértve a programautomatikát, záridő-, és rekesz-előválasztást, valamint a teljes manuális állást is. A felvétel a kioldó gombbal és a videó gombbal is indítható, illetve leállítható.
– CUST: egyedi (Custom) beállítások mentési helyei. A korábbi modellnél két mentési hely volt a tárcsán három beállításra, itt csak egyet kapunk. A CUST funkció beállításakor megjelenő kis menüben választhatjuk ki a három mentett állás (C1-3) bármelyikét.
A következő opciók menthetők: programmód, képméret, képminőség, videofelvételi mód, videó minőség, oldalarány, intelligens ISO, érzékenység, ISO limit, fehéregyensúly, fénymérési mód, AF mód, Elő-AF, AE/AF rögzítés, AF segédfény, expozíció korrekció, intelligens expozíció, saját szín mód, konverziós előtét, Fn gomb állapota.
– SCN mód: a fényképezőgép ritkábban használatos témamódjainak gyűjteménye, melyek részletezése a következő oldalon olvasható. A DISPLAY gomb segítségével bármely beállításnál rövid szöveges segítséget kérhetünk a képernyőre, amely elmagyarázza az adott témamód lényegét.
– Közeli témamódok: virág; étel; kisméretű fotótémák; kreatív
– Éjszakai portré témamódok: éjszakai portré; éjszakai tájkép; megvilágítások; kreatív
– Sport témamódok: normál; kültér; beltér; kreatív
– Tájkép témamódok: normál; természet; épületek; kreatív
– Portré témamódok: normál; bőrtónus-lágy; kültér; beltér; kreatív
(5) FOCUS gomb: rövid ideig nyomva tartva a beállított AF módtól függően kiválaszthatunk egy tetszőleges fókuszmezőt (45 x 33 pozíció), vagy mezőcsoportot. A DISPLAY gombbal a középső mezőre ugrik a választókeret.
Kézi élességállítás esetén a Focus gombbal aktiválható az automata fókusz.
(6) AF/AF MACRO/MF nyomógomb: normál AF, makró AF, makró AF zoom, valamint kézi élességállítás (MF) között válthatunk e gomb segítségével.
AF makró és AF zoom módokban akár 1 cm-ről is fotózhatunk. Az utóbbinál pedig emellé 3x-os digitális zoom használható.
(7) On/OFF: A készülék be- és kikapcsolására szolgáló tolókapcsoló.

Hátul

(1) Vakunyitó gomb: a gombot lenyomva felpattan a beépített vaku, ezzel együtt aktiválódik a villanó. Kikapcsolásához kézzel kell lezárnunk. A megfelelő vakumód a jobb iránygombbal elérhető menüben állítható be.
(2) Videó gomb: használatával bármely üzemmódban (akár állóképeknél is) elindíthatjuk, illetve megállíthatjuk a videofelvételt. Ugyanerre szolgál az exponáló gomb is, de csak kreatív-videó módban.
(3) AF/AE LOCK: A Felvétel menüben beállítható, hogy a gomb a mért expozíciós értékeket (AE) vagy az autofókusz (AF) beállított távolságát, illetve mindkettőt egyszerre (AF/AE) rögzítse és tartsa meg a következő expozícióig. A gomb az autofókusz és a fénymérés aktiválására is használható.
(4) Felvétel/lejátszás kapcsoló: felső állásban felvételi módban (fotó és videó), alsó pozícióban lejátszás módban használható a gép. Lejátszás módból automatikusan nem kapcsol vissza a készülék, csak a gomb használatával.

a joystickkel aktiválható gyorsmenü

(5) Joystick: Felvételi üzemmódban a rekeszérték és/vagy záridő, valamint az expozíció-kompenzáció és a fókuszpont kiválasztására szolgál. A joysticket lenyomva egy gyorsmenübe (Q.Menu) jutunk, ahol a stabilizátor mód, fénymérési mód, AF mód, fehéregyensúly, érzékenység, intelligens expozíció, képméret, videó minőség valamint LCD üzemmód állítható be.
Lejátszás módban a képek közötti lapozáshoz is használhatjuk. Nagyított képnézetben ugyanúgy lapozhatunk vele a fotók között, így az élesség összehasonlítására is használható.
(6) EVF/LCD: a hátsó LCD és az elektronikus kereső (EVF) közötti átkapcsolásra szolgál. A menüben beállítható, hogy a képek lejátszása mindeképpen az LCD-n történjen, még akkor is, ha keresésre az EVF-et használjuk.
(7) DISPLAY: ezzel a gombbal kapcsolhatók be a felvételi információk és egyéb adatok az LCD/EVF képernyőn.
Felvételi módban négyféle képernyőt kapunk a gomb egy-egy megnyomása után: élőkép fókuszmód és fókuszmező kijelzéssel; élőkép hisztogrammal és segédráccsal; kisebb élőkép, oldalt és alul a felvételi információk státuszkijelzésével; teljes élőkép az összes felvételi információval és élő hisztogrammal.
Lejátszás módban ugyanígy működik. Itt háromféle képernyő között válthatunk: csak az aktuális fotót mutatja, teljes fotó korlátozott felvételi információkkal, teljes fotó az összes felvételi információval (rekeszérték, záridő, hisztogram stb.)
(8) MENU/SET: bármilyen üzemmódban az aktuális menü jeleníthető meg, vagy kapcsolható ezzel a gombbal. Ezekről részletesebben a következő oldalon lesz szó. Egy kiválasztott opció, vagy érték esetén ennek segítségével véglegesíthetjük a beállítást.

(9) Négyirányú vezérlőnyilak: alapvető feladatuk a menüben való navigáció. Lejátszás módban a memóriában tárolt fényképek és videók között lépkedhetünk velük (jobb és bal irány)
Felvételi módban a négy gomb mindegyikének külön funkciója van, amit a rájuk nyomott ikonok is jeleznek. Ezek a következők:
– fel: expozíció-kompenzáció, automatikus expozíció-sorozat, vaku teljesítmény kompenzáció
– le: Fn, vagyis funkciógomb. Alapértéken az expozíció utáni gyors képvisszajátszásra használható, de a menüben egyedi funkciókat is hozzárendelhetünk (érzékenység, fehéregyensúly, fénymérési mód, AF mód, intelligens expozíció)
– balra: önkioldó módok, melyek 2 és 10 mp-es, illetve 3 képig tartó 10-10 mp-es beállítások lehetnek.
– jobbra: vaku üzemmódok (automatikus, automatikus/vörösszem csökkentéssel, derítő vakuzás, lassú szinkron/vörösszem-hatás csökkentéssel).
(10) Sorozat/törlés gomb: felvétel módban az egyképes és a sorozat üzemmód között válthatunk e gombbal.
Lejátszás módban a tárolt fényképek és videók törlésére használható (egy kép törlése, több kép törlése, összes kép törlése).