Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-FZ45 teszt

0

Felépítés

Ergonómia

Miközben az FZ100 elődjéhez képest kisebb és könnyebb lett az FZ45 nagyobb és nehezebb. A különbség nem számottevő, de azért a kb. 80 grammos többlet és a testesebb méret érezhető a fogáson. A csúcskategória és az FZ45 által képviselt másodvonal így ebben is közeledett egymáshoz, olyannyira, hogy nem sok különbséget éreztem az FZ100 után egy héttel kézbe véve. Mintha ugyanazt a gépet fognám. Ebben nyilván az is közrejátszott, hogy maradt az évek óta használt szögletes FZ-forma, a kezelőszervek többsége ugyanaz és ugyanott található, és a két gép kivitele is nagyon hasonló. Az FZ45 markolata például ugyanúgy gumiborítást kapott mint a nagytestvér. A vékony, de kellően mély markolat érzetre is nagyon hasonló a nagyobb modellhez. A kényelmes és biztos fogást egy kis bemélyedés segíti. A hüvelykujj részén most is csak egy bőrszerű műanyag támasz kapott helyet, de a rajta fekvő vezérlőtárcsa komoly géphez illő.

A gombok kicsik, de a minőségükkel és elérhetőségükkel semmi probléma, mint ahogy a gép összeszerelési minőségével sem. Strapabíró, pontos illesztésű műanyagvázat vehetünk kézbe, porfújt, enyhén érdes felületűt. Azt a jó öreg körömkoptató kivitelt, mint a DSLR-ek esetében. Fémalkatrész csak néhány került a gépre. A legnagyobb az objektívház elülső gyűrűje, mely egyben a gép jellegzetes díszéül is szolgál.

A fényképezőgép alján fém állványmenetet helyeztek el, mely a jobb szélhez a markolat alján nyíló akku és memória ajtóhoz van közel. Olyannyira, hogy állványtalpra erősítve az ajtó már nem nyitható, így állványon elég körülményes bármelyikük gyors cseréje.

Optika

A tavalyi FZ38-hoz képest egy teljesen új objektívet üdvözölhetünk az idei utódban, de, hogy a 18x-os helyett kapott 24x-es zoomátfogás előre-, vagy visszalépés-e, azt mindenki ítélje meg maga. Mindenesetre nagyobb látószöget, a tele végen pedig jobb nagyítást kapunk a kisfilmes értéken 25-600 mm-nek megfelelő gyújtótávolság tartományban. A Leica DC Vario-Elmarit optika a 4,5-108 mm-es fizikai gyújtótávolsággal, és F2,8-5,2 fényerővel rendelkezik.

Aki jól figyelt az elmúlt FZ100 tesztben bizonyára felfedezte már, hogy ez ugyanaz az objektív, mint az egyel nagyobb modellben. 14 lencsetagjából most is 2 aszférikus, és az elődhöz képest egyel több, azaz 3 ED lencsetag. A gép bekapcsolt állapotában 2,2 cm-re tolódik ki az optika egyetlen, vaskos tubusa. Tele állásban ez akár 6 cm-es plusz hossz is lehet. A tubus elejének külső peremén egy napellenző bajonett kapott helyet, melyhez mellékelik is a szükséges műanyag napellenzőt. Belül 52 mm-es átmérőjű szűrőmenet fogad. Ide szó szerint csak szűrők illeszthetők, hiszen a mozgó és hosszú tubus nem olyan erős, hogy nagyobb konvertereket elviseljen. Ha kiegészítő tele, vagy makró konvertereket szeretnénk használni egy külön adaptert kell megvásárolnunk, mely az objektívház fémgyűrűjének belsejébe csatlakozik. A csatlakoztatott konverter típusa a menüben beállítható.

Az optikai zoom a szokott módon, az exponáló gomb körüli kis fémgyűrűvel szabályozható, két sebességben. Óvatosabban húzva lassabb, erősebben elfordítva gyorsabb motoros zoomolást kapunk. Ebben az esetben kb. 2,7 mp alatt végigpörgethető a teljes zoomtartomány.

Ha a menüben előzőleg engedélyeztük digitális zoom is használható, legfeljebb 4x-es értékig. Kisebb felbontásokat választva rendelkezésre áll a Panasonic gépekben alap szolgáltatásnak számító EZ (extra optikai zoom) lehetőség is, mely az optikai zoom eredeti nagyítását megtartva inkább a kép széleiből vág. 3 megapixeles, vagy kisebb felbontásban ez egy 50,6x optikai zoomnak megfelelő nagyítással egyenértékű.

Optikai és digitális zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
f=25 mm ekv. (1x)

teljes kép

kivágott képrészlet
f=600 mm ekv. (24x)

teljes kép

kivágott képrészlet
24x-os optikai és 4x-es digitális zoom

A Panasonic nemrég bevezetett szolgáltatása az iZoom, az FZ45-ben is megtalálható, mely szoftveres képjavítás révén 32x-es átfogást kínál. Részleteiről a Különlegességek részben ejtünk majd szót.

Képérzékelő

A képérzékelő is más mint az elődben és elsőre gyanúsan hasonló az FZ100-hoz. De csak hasonló, hiszen itt egy 1/2,33” méretű 14,5 megapixeles CCD lapka teljesít szolgálatot, MOS helyett. Az egyezőséget inkább a fizikai felbontás adja, mely 14,1 millió képpont. Ez 4320 x 3240 pixeles maximális képméretet jelent, mely persze csak a megszokott 4:3 oldalarányt választva érhető el. Mellette rendelkezésünkre áll még a 3:2 és 16:9-es, újdonságként pedig az 1:1-es oldalarány is, mindben vagy 5-5 választható felbontásban. Ezeknél az extra oldalarányoknál a gép a fotó vágásával éri el a kívánt arányt.

Formátumként a csatornánként 8-bites, tömörített JPEG, és 12-bites, utólag feldolgozható RAW (RW2) választható. JPEG-ben Finom és Standard tömörítési fokozatban dolgozhatunk. Extraként most is választható a kombinált RAW+JPEG beállítás – melynél két képet ment a gép – de ezúttal már bármely tömörítési fokozatú JPEG-gel kombinálva.

Fájlméretek és tárolható képek száma
Felbontás, tömörítés méret* 40 MB-os belsõ memóriában* 8 GB-os kártyán*
4320 x 3240 RAW 18 800KB 1 470
4320 x 3240 (4:3) Fine 5 700 KB 7 1370
4320 x 3240 Standard 3 900 KB 10 2020
4320 x 2880 (3:2) Fine 5 400 KB 7 1490
4320 x 2880 Standard 3 600 KB 11 2210
4320 x 2432 (16:9) Fine 4 800 KB 8 1650
4320 x 2432 Standard 3 200 KB 13 2500
3232 x 3232 (1:1) Fine 4 300 KB 9 1840
3232 x 3232 Standard 2 900 KB 14 2690

*JPEG esetén a tényleges fájlméret, illetve a kártyán tárolhatófotók száma erőteljesen függ a használt érzékenységtől, illetve a fotózott témától!

A feldolgozórendszer is megújult. Az FZ38 Venus Engine HD rendszere után most ennek második generációs változata a Venus Engine HD II állt csatasorba. A szenzor érzékenységét ISO80 és 1600 között szabályozhatjuk, akár manuálisan, akár a gép automatikájára bízva. A manuális lépésköz 1 fényérték lehet. Automata beállítás esetén megadható az érzékenység maximuma is. Az i-ISO, vagyis intelligens érzékenység mód szintén automata beállítást jelent. Itt a gép a témától függően próbálja meghatározni a szükséges érzékenységet. Statikus témánál alacsonyabb értéket használ, míg mozgónál magasabbat, hogy az így kapott rövid záridővel könnyebben megörökíthető legyen a mozdulat. A gép témamódjai között megtaláljuk a Magas Érzékenység beállítást is, mely ISO1600-6400 között önállóan határozza meg az ISO értéket, a felbontás viszont 3 megapixelben korlátozott.

LCD és kereső

A Panasonic Lumix DMC-FZ45 egy átlósan 3” méretű (7,62 cm) TFT LCD kijelzőt kapott. A monitor 3:2 oldalarányú, tehát így kapjuk a legnagyobb látható keresőméretet, saját méréseink szerint 7,45 mm-t (~2,9”). A kijelző lefedettsége 100%, felbontása pedig 230 000 képpont. Méretben tehát előrelép az új modell az FZ38-hoz képest, felbontásban viszont nem. A kapott képminőség így átlagos. A kijelző ugyan nagy betekintési szögű, de színhűsége, kontrasztja, dinamikaátfogása nem éri el mondjuk az FZ100 461 ezer képpontos LCD-jét. Gyengébb fényviszonyok között lassabb a képfrissítése, erős napsütésben pedig viszonylag nehezen látható. Ez ellen a korábbi típusokban is meglévő világosság felerősítéssel (Power LCD) védekezhetünk. A kijelző fényereje ezen felül 7 fokozatban szabályozható, de beállíthatunk automata világosság vezérlést is.

A hátsó LCD kijelző természetesen keresőként is használható, hiszen az élőképen kívül minden lényeges felvételi információ megjelenik rajta. Ugyanazok, melyek az elektronikus kijelzőn is. Az adatok között a DISPLAY gombbal válthatunk. A következő négy képernyő áll rendelkezésre:

  • Élőkép + alap felvételi információk (fókuszmező, fókuszmód, rekesz-, záridő stb)
  • Élőkép + részletes felvételi adatok + élő hisztogram
  • Élőkép + hisztogram/kompozíciós segédrács
  • Kisebb előnézeti kép, jobb oldalt és alul pedig a DSLR-ekhez hasonló státuszinformációk (expozíciós adatok, képszám, akkutöltöttség, stb.)

A menüben külön kell engedélyeznünk az élő hisztogram és a kétféle kompozíciós segédrács kijelzését. Ugyanitt kapcsolható be a videó és állókép felvételi terület, valamint a hátralévő képek száma/mozgókép hossza és a kiégés kijelzés.

A hátsó kijelzőt és a fényképezőgép elektronikus keresőjét (EVF) felváltva használhatjuk. Az EVF/LCD gombbal válthatunk köztük, illetve beállíthatjuk, hogy a képek visszajátszásakor minden esetben az LCD-t kapcsolja be a gép. Az EVF kereső megegyezik a tavalyi modellben, illetve a nagyobb testvérben lévővel. Mérete 0,2”, felbontása valamivel elmarad a hátsó monitorétól (201 600), lefedettsége pedig ahhoz hasonlóan 100%-os. A betekintő nyílás jobb oldalán egy ± 4 dioptria között működő élesség szabályzót találunk. A szemkagyló rész kényelmesebb betekintés érdekében kb 1 cm-rel túlnyúlik a hátlapon.

Lejátszás módban ugyanúgy a DISPLAY gomb váltja mindkét kijelző háromféle adatoldalát. Választhatunk sima, infó nélküli képnézetet, az alap adatok (képszám, dátum, felbontás stb.) kijelzését, valamint a fotó és részletes felvételi adatainak megjelenítését, ahol már a világossági hisztogram, vagy például a rekeszérték és záridő is feltűnik. A képernyő kikapcsolása nem lehetséges. A gép automatikusan kapcsolja ki – 15 vagy 30 mp tétlenség után – ha engedélyeztük az ‘Auto LCD ki’ menüpontot.

A zoomállító gyűrű segítségével belenagyíthatunk a képekbe, hogy ellenőrizzük a részleteit, élességét. Sajnos ennél a modellnél nincs lehetőség nagyított nézetben váltogatni a fotók között, pedig a hasonló FZ100-ban ez is adott. A nagyítás 2, 4, 8 és 16 léptékű lehet. A kinagyított részlet pedig a négy iránygombbal görgethető. A zoomgyűrűt ellenkező irányba fordítva kicsinyített nézőképes oldalak jelennek meg 12, vagy 30 bélyegméretű fotóval a képernyőn. Továbblépve naptár szerint csoportosíthatók a felvételek. A tárolt képek és videók között a jobb és bal iránygombbal, vagy a hátsó vezérlőtárcsa elforgatásával lapozhatunk.

képnagyítás lejátszáskor

A mozgóképek lejátszása a fel iránygombbal lehetséges és ugyanezzel állíthatjuk meg időlegesen. A megállított képkocka a MENU/SET gombbal állóképként menthető. A videók visszanézése alatt a jobb és bal iránnyal pörgethetünk előre vagy vissza a felvételben a zoomgyűrűvel pedig a lejátszás hangereje állítható. Az FZ45 új képessége a videofájlok vágása, mely a menüben engedélyezhető.

Vaku

A gép beépített vakuját a hátlap bal felső sarkában lévő külön gombbal nyithatjuk fel. Ez egyben a bekapcsolt állapotot is jelenti. A gomb mechanikus működésű, így kikapcsolt géppel is felnyitható a villanó, mely 7,5 cm-re magasodik az optikai középtengelyhez viszonyítva. Ez pontosan megegyezik az FZ100-ban mérttel és mivel az objektív is ugyanaz, ezúttal is fennáll a veszély, hogy a gyári napellenző nagylátószögnél szépen beárnyékol a vakufénynek. Sajnos a külső vaku gyárilag nem támogatott a géphez, így a beárnyékolás mellett a vörösszemmekkel is gondban lehetünk. Szerencsére itt is segítségül hívható a fényképezőgép utólagos szoftveres pirosszem csökkentése, vagy az elővillantás.

Az elővillantás mellett automata, derítő és lassú szinkron módokban használható a vaku, a menüben beállítottak szerint. Azt is meghatározhatjuk, hogy első, vagy hátsó redőnyre szinkronizált villanást szeretnénk. Auto ISO módban, nagylátószögnél kb. 0,3-9,5 méter között hatásos a villanó fénye. Újratöltődési idejét átlagosan 4,5 mp-nek mértük. Ezekből az adatokból is kitűnik tehát, hogy az FZ45-ben lévő vaku pontosan ugyanaz, mint a nagyobb testvérében, az FZ100-ban található. Az egyetlen különbség csak a külső vakupapucs hiánya. Ennél a villanónál is +/-2 fényérték között, 1/3 lépésközökkel állítható a teljesítmény, sőt vaku sorozatra is van lehetőség.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

A képek és videók mentésére a szokásosan szerény, 40 MB-os tárhelyet kapjuk. Ez persze nem arra szolgál, hogy leéljük vele fotós pályafutásunkat, csupán a gép gyors kipróbálására, esetleg vésztartalékként használható. Jobban járunk ha beszerzünk egy minimum 4-8 GB-os memóriakártyák. Az SD és SDHC típusok mellett már az SDXC-k is támogatottak.

A kártya a szokott helyre a markolat alján nyíló foglaltba kerül, melyet egy elég masszív műanyagajtó fed. Ugyanitt található a géphez mellékelt lítium-ion akkumulátor (DMW-BMB9E) foglalata is. Az ajtót kinyitva nem kell az akku véletlen kicsúszásától tartanunk, hiszen egy kis rugós műanyaglap tartja a helyén. Cseréje nagyon gyorsan elvégezhető, amennyiben nincs állványon a gép, és a töltése sem tart tovább 2 és fél óránál, a mellékelt hálózati töltővel. Az áramforás 895 mAh-es, és a gyártó CIPA szabványú mérései alapján egy töltéssel kb. 580 kép készíthető. Ez nagyjából negyedével jobb az előd teljesítményénél, mely ugyanilyen akkumulátort használt, és 40%-kal múlja felül az FZ100 modellt. A fényképezőgéphez hálózati tápkábel is használható, mely az akkufoglalat mellett nyíló résen keresztül vezethető be. A rés egy rejtett gumilap takarja.

Szintén egy gumiajtó mögé került a gép másik oldalán lévő két foglalat. A felső egy HDMI (mini-C) aljzat, melynek segítségével nagy felbontású tévékhez kijelzőkhöz csatlakozhatunk. Ez esetben a kimeneti felbontás automatikus, 1080i, 720p, vagy 576p értékekre állítható. A HDMI kábel külön megvásárolható a géphez, kapunk viszont hozzá USB és sima audió/videó kábelt, melyek a lentebb lévő kombinált bemenetbe csatlakoznak.