Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-FZ45 teszt

0

Különlegességek

Power O.I.S. optikai stabilizátor

Ugyanaz az optikánk, ugyanaz a stabilizátorunk is, mint a DMC-FZ100-ban. Ezért külön nem mértük az FZ45 teljesítményét ezen a téren, úgy is ugyanazt az eredményt kaptuk volna, leszámítva a kézben tartott gép miatti emberi tényezőt. Hadd idézzem inkább a néhány héttel ezelőtt írtakat:

A fényképezőgép a tavaly bevezetett POWER O.I.S-t használja. Az új optikai stabilizátort úgy fejlesztették ki, hogy sokkal hatásosabban egyenlítse ki az alacsony frekvenciás képremegésből adódó életlenséget, ilyen például az emberi légzés, szívdobogás keltette nagyon apró elmozdulás. A gyártó 2,6x jobb hatásfokot ígért, ami elsőre hihetetlennek tűnt, a gyakorlatban azonban meg kellett állapítanunk, hogy valóban nagy előrelépésről van szó. Az egyáltalán nem rossz MEGA O.I.S-nél általában 1,5 fényértéknyi előnyt mértünk, itt ennek akár dupláját is.

Stabilizátor kikapcsolva (1/30 mp, 600mm ekv.)

Stabilizátor bekapcsolva (1/30 mp, 600mm ekv.)

A stabilizátor nem kapott külön gombot, mint a régi elődökben. A menüben kapcsolhatjuk be, és Auto, valamint MODE1 és MODE2 opciókban használhatjuk. A MODE1 állás folyamatos stabilizációt ad, mely kézben tartva főleg nagy zoomnál jelent előnyt, hiszen megszünteti az élőkép remegését is. A MODE2 beállítás csak az exponáló gomb lenyomásakor aktiválja a stabilizátort, így remegésmentes élőképet nem kapunk ugyan, de a stabilizáció biztosabb lehet.

bemozdult fotók aránya különböző zársebességeknél

Méréseinket a jobb hatásfokú MODE2 állásban végeztük, ekvivalens 600mm-es gyújtótávolságnál. Ennél az értéknél, stabilizátor nélkül, már legalább 1/640 mp ajánlott a biztos kézben tartáshoz, de mint a grafikonon látszik a képek 10%-a így is életlen lett. 1/125mp-es záridőtől már nem sikerült éles képet készítenünk ekkora zoomnál, a stabilizátor bekapcsolásával azonban minden kép éles maradt ezen záridővel is. A POWER O.I.S. rövidebb záridők esetén kb. 2 1/3 fényérték előnyt jelentett, hosszabbaknál pedig még hatásosabbnak bizonyult és bár nem tartósan, de egy esetben elérte a 4 Fé-t is, ami kiváló teljesítmény.

Színeffektek

Az FZ100-ban Film üzemmódokból kapunk egy nagy csokorral. Itt színeffekteknek hívják azt a néhány beállítást, amit választhatunk. Nagy meglepetésre ne számítsunk. Ezek ugyanazok, mint az elődben.

Színeffektek

Képfeldolgozási beállítások

A képfeldolgozási beállításokat is az FZ38-ból örökölte a gép. Ismét +/-2 fokozatban szabályozhatjuk a kontrasztot, élességet, színtelítettséget és a zajszűrés mértékét. Utóbbiról az előző oldalon már részletesebben értekeztünk. Álljanak itt a többiek:

Intelligens expozíció

Ismét ugyanaz, mint amit az FZ-széria előző gépeiben megszokhattunk. Épp az előd volt az a modell, melynél részletesen szabályozható lett az Intelligens expozíció beállítás, mely a kikapcsolt érték mellett 3 fokozatot jelent. Erősítésével plusz megvilágítást vihetünk a sötétebb, árnyékosabb képrészekbe. A csúcsfényekre, vagy kiégett területekre ez a beállítás nincs hatással.

Intelligens expozíció

Intelligens felbontás

Az elődben még nem szerepelt ez a szolgáltatás, de újabb Panasonic géptesztjeinkben már többször foglalkoztunk vele. Miről is van szó tulajdonképpen? A gép feldolgozórendszere a kép háromféle területét értékeli és különbözőképpen módosítja. Egyrészt szabályos vonalakat keres, mint például az épületek, ezeket szelektíven élesíti. Másrészt finom mintázatokat, melyeknél szintén megpróbálja növelni az élességet. Harmadrészt homogén, átmenetes felületeket, melyeknek nincs szükségük élesítésre, viszont a zaj jól láthatóan jelentkezik rajtuk. Ezeken zajszűrést végez a rendszer.

Intelligens felbontás kikapcsolva

Intelligens felbontás bekapcsolva

Intelligens zoom

FZ100 tesztünkben az Intelligens Zoom funkciót is megvizsgáltuk néhány tesztképpel. Ez a szolgáltatás a fent említett Intelligens Felbontáson alapul. Ennek révén 33%-kal nagyobb zoomátfogást ért el a gyártó. A hagyományos, digitális és iZoom összehasonlításához álljon itt az ugyanilyen felbontásban dolgozó FZ100 példája..

Optikai, digitális és iZoom

100% részlet

100% részlet
24x-os optikai zoom

100% részlet

100% részlet
24x-os optikai és 1,4x-es digitális zoom

100% részlet

100% részlet
24x-os optikai és iZoom (~32x)

Saját szín üzemmódok

A gép módválasztó tárcsáján megjelenő külön üzemmód egy tucat extra effektust kínál, többek között a korábban témamódként bemutatkozó Tűlyuk, Homokfúvott és Nagy dinamika hatást is. Külön nem elemezzük őket. Az effektusok bemutatásához ismét az FZ100 azonos felbontású képeit vettük alapul.