Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-FZ45 teszt

0

Kezelőszervek

A Panasonic Lumix DMC-FZ45 kezelőszerveit tekintve nem sokban tér el elődétől, de azért itt-ott akadnak változások. Többnyire előnyére. A videofelvétel gombot például a gép tetejére helyezték, mint az FZ100-nál, így most mutatóujjal érhető el, mint az expo gomb. A gép tetején maradt a Focus gomb, de hátra került a fókuszválasztó. Megszüntették az előd Q-menü joystickját is, viszont kapunk egy hátsó vezérlőtárcsát. Jó ötlet volt a vakumódokat választó jobb iránygombra az érzékenység beállításokat helyezni, és elhagyni a körülményes felvétel/lejátszás kapcsolót.

Fent

A gép tetején a következő kezelőszerveket találjuk:

(1) Üzemmód választó tárcsa, a legfontosabb felvételi módok kiválasztásához. Mint az FZ100-ban, itt is 14 beállítás áll rendelkezésre.
– iA (intelligens auto mód): A gép legegyszerűbben kezelhető üzemmódja, hiszen a beállítások nagyobb részét automatikusan végzi a készülék, beleértve a szituációnak megfelelő (pl. makró, tájkép) témaprogram, vagy az optikai stabilizátor módjának kiválasztását. A fotós a képméret (fotó/videó), minőség (videó), színeffektus, arcfelismerés, és újdonságként az elmosódás védelem néhány opciója közül választhat, illetve beállítható az önkioldó, 3-féle sorozatmód, a mozgáskövető AF, és az expozíció korrekció is. A készülék ilyenkor egy rövidített menüt kínál, a fenti beállítások többségével.
– P mód: programautomatika. Főként azoknak ajánlott, akik a rekesz és záridő beállítását szeretnék a gépre bízni. Ezeket csak közvetve, az expozíció kompenzáció segítségével befolyásolhatjuk, mely ebben a modellben már +/-3 fényérték (Fé) tartományon belül állítható. Ezen kívül a gép össze többi opciója, menüpontja elérhető. A programautomatika mód videónál is elérhető.
– A mód: rekesz előválasztás. Minden beállítást elérhetünk, beleértve a rekesz szabályozását is. A gép csak a záridőt állítja önállóan a fotós által meghatározott rekesz és a fénymérés alapján. A rekeszértékek 1/3 Fé lépésekben állíthatók a hátsó vezérlőtárcsa segítségével, ha ez a lehetőség nem aktív, a tárcsát le kell nyomnunk. Ismételten lenyomva expozíció kompenzáció választható.
Nagylátószögnél a következő értékeket kapjuk: F2,8; F3,2; F3,6; F4,0; F4,5; F5,0; F5,6; F6,3; F7,1; F8,0. Tele végállásban csak az F5,2 feletti értékek érhetők el. A rekesz előválasztást videó módban is bekapcsolhatjuk.
– S mód: záridő előválasztás. Az előbbihez hasonló félmanuális üzemmód, melynél a fotós feladata a záridő meghatározása. A gép a fénymérés alapján ehhez választ egy megfelelő rekeszértéket. A beállítás ezúttal is a hátsó vezérlőtárcsával történik, és a következő értékek választhatók: 8; 6; 5; 4; 3,2; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/2,5; 1/3,2; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1300; 1/1600; 1/2000.
Ezt az üzemmódot is kiválaszthatjuk Manuális videó módban, melynél 1/30 és 1/20 000 mp záridőtartomány áll rendelkezésre.
– M (manuális) mód: A fényképezőgép teljesen manuális üzemmódja. Az összes elérhető beállítást magunk végezhetjük, beleértve a rekeszérték és záridő szabályozását is. Ezek között a hátsó tárcsa lenyomásával válthatunk, az elfordításával pedig a kívánt értéket állíthatjuk be. Manuális módban a záridő tartomány megnő és 8 mp felett elérhetővé válik a 10, 13, 15, 20, 25, 30, 40, 50 és 60 másodperces érték is.
Teljes manuális mód videofelvételnél is rendelkezésre áll.
– M-videó: kreatív videó mód. Gyakorlatilag közel az összes állóképnél is használható beállítást elérhetjük, sőt az alap módok, mint a Programautomatika (P), rekesz előválasztás (A), záridő előválasztás (S), manuális mód (M) is elérhető. A felvételi képméret és tömörítési fok mellett, beállíthatjuk az érzékenységet, fehéregyensúlyt, AF módot, stabilizátor állapotát, fénymérési módot, intelligens expozíciót és felbontást, de különféle színefftusok és képfeldolgozási beállítások (pl. az élesség) is szabályozhatók. Kreatív videó módban az exponáló gombbal is elindítható a felvétel.

– CUST: Egyedi (Custom) beállítások mentési helyei. Három egyedi beállítási sablon (C1-C3) menthető a menüben. Ez az üzemmódot beállítva kiválaszthatjuk a korábban mentett három mód bármelyikét. Gyakran ismétlődő fotós szituációknál érdemes alkalmazni.
A következő lehetőségek menthetők: Képarány, Minőség, Fénymérési mód, Fehéregyensúly, Intelligens expozíció, Kompozíciós segédvonal, Felvételi terület, Hátralévő képek száma/videó hossza.
– SCN mód: Témamódok különféle fotós szituációkhoz. Ezek részletezése a következő oldalon olvasható. A DISPLAY gomb segítségével bármely beállításnál rövid szöveges segítséget kérhetünk a képernyőre, amely elmagyarázza az adott témamód lényegét. Rajtuk kívül a fontosabb témaprogram csoportok külön ikont kaptak a főtárcsán, mégpedig az alábbiakat:
– Éjszakai portré témamódok: éjszakai portré; éjszakai tájkép; megvilágítások; kreatív
– Közeli témamódok: virág; étel; kisméretű fotótémák; kreatív
– Sport témamódok: normál; kültér; beltér; kreatív
– Tájkép témamódok: normál; természet; épületek; kreatív
– Portré témamódok: normál; bőrtónus-lágy; kültér; beltér; kreatív
– Saját szín üzemmód (erős képeffektusok): elegáns, tiszta, retro, kifejező, saját, homokfúvott hatás, tűlyuk, sziluett, dinamikus B&W, dinamikus művészi, nagy dinamika, fekete-fehér
(2) Zoomvezérlő gyűrű: fotózáskor vagy videózáskor a gyűrű enyhe elfordításával lassabb, erőteljesebb húzásával gyorsabb optikai zoomolás érhető el. Nem csak az optikai, de a digitális zoom is ennek segítségével állítható, de előtte engedélyeznünk kell a menüben. A gyűrűvel állítható az iZoom és az Extra Optical (EZ) zoom lehetőség is.
Lejátszásnál a képek részletnagyításához használhatjuk. A nagyítás mértéke 2x-es, 4x-es, 8x-os vagy 16x-os lehet. Balra elfordítva 12 és 30 nézőképes oldal, illetve naptár szerinti képcsoportosítás jelenik meg a képernyőn.
(3) Kioldó gomb: teljesen lenyomva az expozíció, félig lenyomva a fénymérés és AF beállítás indítható a segítségével. Manuális videó módban a mozgóképfelvétel elindítására és megállítására is használhatjuk.
Lejátszás módban a gombot félig lenyomva azonnal visszakerülünk felvételi üzemmódba.
(4) Videó gomb: bármely felvételi üzemmódban elindítható és megállítható vele a videó- és hangfelvétel.
(5) FOCUS: AF módokban az automata élességállatás pontjának kiválasztását aktiválhatjuk e gombbal.
i-Auto módban a témakövető AF mód bekapcsolására szolgál.
Ű
Manuális élességállítás esetén a gombot lenyomva elindul a készülék automata fókuszrendszere.
(7) On/Off: A készülék be- és kikapcsolását végzi. A bekapcsolt állapotot a mellette lévő kis zöld LED jelzi.

Hátul

(1) Vakunyitó gomb: mechanikus kioldású gomb, mellyel felpattintható a beépített vaku. Nyitott állapota egyben a bekapcsolt voltát is jelzi, így a menüben elérhetővé válnak a vakumódok. Kikapcsolásához kézzel kell lezárnunk.
(2) EVF/LCD: a gép hátulján lévő LCD kijelző és az elektronikus kereső (EVF) közti átkapcsolásra használható. A menüben előzőleg beállíthatjuk, hogy a kész képeket minden esetben az LCD-n játssza le a gép, abban az esetben is, ha keresésre az EVF-et használjuk.
(3)AF/AE LOCK: rögzíthetők vele az expozíciós értékek (AE-LOCK), vagy a beállított élesség (AF-LOCK). A gomb programozható, hogy az említett két funkció közül melyikre legyen használható. Harmadik lehetőségként mindkét opció rögzítését is beállíthatjuk (AE/AF-LOCK). A gomb extra feladata az autofókusz és a fénymérés indítása.
(4) Hátsó vezérlőtárcsa: a DMC-FZ45-ön új kezelőszerv, mely alapesetben a rekeszérték és/vagy záridő beállítására szolgál. Ha mindkét lehetőség elérhet a tárcsa lenyomásával válthatunk köztük. Segítségével szabályozható például a kézi fókusz távolsága, vagy lenyomása után közvetlenül az expozíció korrekció is. Ezt korábban csak a fel iránygomb lenyomása után állíthattuk.
Lejátszás módban a fotók és videók lapozása végezhető vele. A képek között nagyított nézetben nem válthatunk.
(5) AF/AF-M/MF: az élességállítási módok menüjének megjelenítésére használhatjuk, ahol automatikus, automatikus-makró, zoom-makró és kézi élességállítás között választhatunk.

(6) DISPLAY: ezzel a gombbal kapcsolhatunk az LCD és EVF képernyő különböző állapotai, felvételi és lejátszási információi között.
Felvételi módban négyféle képernyőt kapunk: élőkép fókuszmód és fókuszmező kijelzéssel; élőkép hisztogrammal és segédráccsal; kisebb élőkép, oldalt és alul a felvételi információk státuszkijelzésével (DSLR-szerű); teljes élőkép az összes felvételi információval és élő hisztogrammal.
Lejátszás módban háromféle képernyő között válthatunk: csak az aktuális fotót mutatja, teljes fotó korlátozott felvételi információkkal, teljes fotó az összes felvételi információval (rekeszérték, záridő, hisztogram stb.)
(7) Lejátszás gomb: felvételi módból a képek és videók lejátszására válthatunk. A visszakapcsoláshoz ugyanez a gomb használható, de az exponáló gomb félig lenyomásával is visszakerülünk felvételi állapotba.
(8) MENU/SET: alapesetben a menü bekapcsolására és eltüntetésére szolgál. A menüpontokról a következő oldalon lesz szó.
A SET gombbal egy kiválasztott opció, vagy érték fogadható el. Hasonló a számítógép Enter billentyűjéhez.
(9) Négyirányú vezérlőgombok: alap feladatuk a menüben való navigáció, bármely üzemmódban.
Lejátszáskor a jobb és bal iránnyal lapozhatunk a tárolt képek és videók között. Nagyított nézetben pedig a négy iránnyal görgethető a képkivágás.
Felvételi módban a négy gomb mindegyikének külön funkciója van, amit a rajtuk szereplő ikonok jeleznek:
– fel: expozíció-kompenzáció, automatikus expozíció-sorozat, vakufényerő kompenzáció
– le: Fn (funkciógomb). Programozható gomb, melyhez egy tetszőleges funkció rendelhető az alábbiak közül: Képarány, Minőség, Fénymérési mód, Fehéregyensúly, Intelligens expozíció, Kompozíciós segédvonal, Felvételi terület, Hátralévő képek száma/videó hossza.
– balra: önkioldó módok, 2 és 10 mp-es, illetve 3 képig tartó 10-10 mp-es késleltetéssel.
– jobbra: érzékenységi menü (ISO) megjelenítése.
(10) Q-menü/törlés gomb: felvétel módban használva a gyorsmenüt (Q-menu) aktiválhatjuk, melyben elérhetővé válnak a lényegesebb beállítások.
Lejátszás módban az aktuálisan megjelenő, vagy előre kiválasztott, esetleg az összes kép törlésére használható (egy kép törlése, több kép törlése, összes kép törlése).