Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-FZ45 teszt

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás

Az elődmodell egyik figyelemreméltó újdonsága a megújult, gyorsult automata élességállító rendszer volt, mely a Sonic Speed AF nevet kapta. A Panasonic új algoritmusainak és párhuzamos adatfeldolgozásának köszönhetően valóban igen hatásos és gyors AF teljesítményt tudott elérni. Ez ideális esetben akár 0,2-0,4 mp is lehet, és nem csak nagylátószögnél de akár tele állásban is. A Lumix DMC-FZ45-ben tovább fejlődött ez a szolgáltatás. A korábbi 11-pontos AF helyett most 23-mezőn történik a mérés, amely tovább növelheti a rendszer pontosságát, ezen kívül a választható fókuszpontok mérete is megszabható – 4 lehetőség közül választhatunk.

A fényképezőgép persze maradt a kompaktok többségében használt kontraszt-alapú, mely az alábbi üzemmódokban használható:

  • Arcfelismerő: a rendszer legfeljebb 15 emberi arcot érzékel a képmezőben és ezekhez igazítja az élességet, valamint az expozíciós beállításokat. Az FZ45 elődeihez hasonlóan arcfelismertetéssel is rendelkezik, ami annyit tesz, hogy 6 ismerősünk, vagy családtagunk arcát és alap adatait el is raktározhatjuk a gép memóriában, mely később elsőbbséggel kezeli majd ezeket a vonásokat.
  • Témakövető AF: nemrég bevezetett, de hatásos üzemmód, melynél a témára állított fókuszpont folyamatosan leköveti annak mozgását a képmezőben. Nem csak a közeledő, távolodó, de az oldalra elmozduló témát is elég pontosan képes követni, sőt ha netán pár másodpercre kikerülne a képmezőből, de sikerül újra befognunk, a követő fókusz képes ismét ráállni. A kívánt képtéma kijelöléséhez az AF/AE-LOCK gomb használható.
  • 23-pontos: automata üzemmód, melynél a gép választ a lehetséges 23-pont közül, akár egyszerre többet is.
  • 1-pontos: a gép tetején lévő FOCUS gomb lenyomása után az iránygombokkal választhatjuk ki a képernyőn az élességállítás helyét. Az ezt jelző fókuszkeret méretét 4 lépésben változtathatjuk. Legkisebb méretnél 33 x 27, legnagyobbnál 40 x 25 mezőpozíció közül választhatunk.

Az automata fókuszt az úgynevezett Pre-AF (Elő-AF) szolgáltatással tehetjük még gyorsabbá. Ez kétféle lehet, Q-AF és C-AF. A Pre-AF lényege, hogy nem kell az expo gombot használnunk az élességállítás aktiválásához, az folyamatosan működik, így szükség esetén kevesebb utat kell majd bejárnia. Q-AF módban csak a gép nyugalmi állapotában működik a rendszer, C-AF állásban viszont folyamatosan élességet keres.

Az exponáló gomb mellett az AF/AE-LOCK gombbal is elindítható az élességállítás, de alap feladata a beállítás rögzítése a következő felvétel számára. A menüben megszabható, hogy csak a fénymérési adatokat rögzítse, esetleg mindkettőt együtt.

Egy külön gombbal további élességállítási módok érhetők el:

  • AF: normál autofókusz a teljes tartományban, ami nagylátószögnél 0,3 méter és végtelen, tele állásban 2 méter és végtelen között állít élességet.
  • AF Makró: közelfényképezési tartomány, mely nagylátószögnél 1 cm-ről, tele állásban 1 méterről képes fókuszálni.
  • Makró Zoom: ugyanaz mint az előző, de 3x-os digitális zoomot is használhatunk a még jobb nagyítás elérésére. Ez természetesen jelentősen rontja a felbontást.
  • MF: kézi élességállítás.

kézi élességállítás

Kézi élességállításhoz a jobb és bal iránygomb, vagy a hátsó vezérlőtárcsa használható. Elforgatva azonnal megjelenik a képernyő alján az élességállítási távolságot és a mélységélességet jelző skála. A kép közepét automatikusan kinagyítja a gép, de magunk is kiválaszthatjuk, hogy a képernyő mely szelete legyen nagyítva. Sajnos ez csak interpolált kép, így a fókusz pontos beállítása nem minden esetben könnyű. Szerencsére ezúttal is adott az MF+AF kombinált üzemmód, így a FOCUS gomb lenyomásával azonnal aktívvá válik az automata élességállítás.

Sorozat fényképezés

Sajnos a felbontás növekedésével egy fokkal lassabb sorozatot kapunk ebben a modellben is, ahogy az egy évvel ezelőtti tesztben írtam. Az FZ38 2,3 kép/mp-es sorozata, most papíron is csak 1,8 kép/mp. Legalábbis ha teljes felbontást szeretnénk. Nagy felbontásban ráadásul igen csak korlátozott a képek száma. A jobb tömörítésű JPG-ből mindössze 3, a gyengébből 5 menthető. A témaprogramok között elérhető a Gyors sorozat mód, melynél akár 15-100 kép is készülhet egyhuzamban, kétféle beállítással. Képminőség prioritásban 5 kép/mp, sebesség prioritásban 10 kép/mp a gép teljesítménye. A gond csak az, hogy a Gyors sorozat mód legfeljebb 3 megapixeles méretet és standard tömörítésű JPEG-et engedélyez.

A normál sorozat a felvételi menüben, vagy a Q-menüben állítható be, míg a Gyors sorozathoz az SCN módot választva jutunk. Ugyanitt érhető el az úgynevezett Vaku sorozat, melynél a gyártó nem adott meg sebesség értéket. Legfeljebb 5 kép készülhet így, mindegyikük vakuvillanással kísérve.

Szokásunkhoz híven megmértük a rendelkezésre álló összes sorozat módot:

Sorozat sebességek
sebesség
(gyári érték)
készíthetõ képek száma
(gyári érték)
sebesség
(általunk mért)
készíthetõ képek száma
(általunk mért)
normál sorozat 1,8 kép/mp 3 kép (JPEG fine)
5 kép (JPEG standard)
1,9 kép/mp 3 kép (JPEG fine)
5 kép (JPEG standard)
gyors sorozat 5 kép/mp
10 kép/mp
15-100 kép 4,7 kép/mp
9,9 kép/mp
100 kép (JPEG standard, 3 Mpx)
29 kép (JPEG standard, 3 Mpx)
vaku sorozat 5 kép 1,4 kép/mp 5 kép (JPEG standard, 3 Mpx)

Mint látható az FZ45 egész szépen teljesített, ha a gyárilag megadott értékeket vesszük alapul. Persze az 1,8 kép helyett 1,9 kép/mp nem nagy előrelépés, sőt az elődhöz képest inkább vissza, de legalább pontos, amit a gyártó ígér. Gyors sorozatnál is elég hasonló értékeket mértünk, egy hajszálnyival lemaradva a gyáriaktól. Kép prioritásban 100 kép készülhet egymás után, míg a másik beállításban 29 felvételt sikerült mentenünk. A sorozat a táblázatban jelzett képszám után minden esetben leállt, nem folytatódott lassabban.

A DMC-FZ45 automata expozíció sorozatra is képes 3 kép hosszan, de most nem csak +/-1/3, 2/3, vagy 1 Fé közök állíthatók, hanem akár +/-3 Fé is. Újdonság viszont a fehéregyensúly sorozat, melyet a WB finomhangolás képernyőn állíthatunk be legfeljebb +/-3 lépésre a sárga-kék, vagy a zöld-bíbor tengely mentén.

A bal iránygombbal előhívható a gép önkioldó menüje, mely 2 és 10mp-es időzítő mellett 3 képes, 10 másodpercenkénti exponálásra is lehetőséget nyújt.

Video, mozgóképrögzítés

A videózás terén a legnagyobb előrelépést az előd könyvelhette el. Ehhez képest az FZ45 csak néhány apróságban szárnyalja felül. Az egyik ilyen lehetett volna a Full HD felbontás, de azt a nagyobb modellben találjuk. Így maradt az amúgy sem kicsi 1280 x 720 képpontos maximum AVCHD Lite és M-JPEG formátumokban. Az új típus ezen felül intelligens felbontás (iResolution) módot és iZoom lehetőséget is kínál mozgókép módban. Az alábbi első videót maximális felbontásban (AVCHD Lite, 1280 x 720 pixel) készítettük az iResolution lehetőséget kikapcsolva. A második videó az intelligens felbontás bekapcsolásával készült.

Az AVCHD Lite beállítás előnye, hogy sokkal kisebb fájlméretet kapunk, miközben nem kell minőségi kompromisszumot kötnünk. Háromféle tömörítési fokozata választható: SH – 17 Mb/s, H – 13 Mb/s, és L – 9 Mb/s. A HD minőség mellett Dolby Digital sztereo hangot és PAL norma esetén 50 kocka/mp-es (kimeneten 25 kocka/mp) képfrissítést kapunk. M-JPEG-ben is választható HD felbontás, de rendelkezésre áll a 848 x 480 (WVGA), 640 x 480 (VGA), valamint 320 x 240 pixel (QVGA) is. A képfrissítés bármely felbontásban 30 kocka/mp. A videók méretét 2 GB-ban korlátozták.

Fájlméretek és tárolható videók hossza
Felbontás, tömörítés méret* 40 MB-os belsõ memóriában* 8 GB-os kártyán*
AVCHD Lite (SH) 2,2MB/s (nem használható) 62 perc
AVCHD Lite (H) 1,66MB/s (nem használható) 81 perc
AVCHD Lite (L) 1,11MB/s (nem használható) 1 óra 57 perc
Motion JPEG (HD) 4,1MB/s (nem használható) 33 perc 30 mp
Motion JPEG (WVGA) 1,62MB/s (nem használható) 83 perc
Motion JPEG (VGA) 1,56MB/s (nem használható) 87 perc
Motion JPEG (QVGA) 0,56MB/s 80 mp 4 óra 1 perc

*JPEG esetén a tényleges fájlméret, illetve a kártyán tárolhatófotók száma erőteljesen függ a használt érzékenységtől, illetve a fotózott témától!

A videofelvétel a készülék felső részére helyezett külön gombbal indítható, de Kreatív videó módban az exponáló gomb is használható erre a feladatra. Az előd legfontosabb újítása éppen ez a Kreatív mód volt, mely a fényképezési beállításokhoz hasonló lehetőségeket kínál videónál is. Akár programautomatikát, rekesz-, vagy záridő-előválasztást, sőt manuális módot is választhatunk. Beállítható a fénymérési mód, a fehéregyensúly és az érzékenység, pont mint egy komolyabb fényképezőgép állókép módjában. Ezen felül használhatunk egy sereg témaprogramot, vagy színeffektust, és még a képfeldolgozási beállítások is elérhetők. Újdonsága még a hangfelvétel szélzaj csökkentésén túl a zoommal együtt dolgozó mikrofon, mely a látószögnek (zoomállásnak) megfelelően változtatja a felvételi szögét. Az FZ100-tól eltérően ehhez a géphez nem csatlakoztatható külső mikrofon.