Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-LX100 teszt

0

Kezelőszervek

A készülék egyedi, retro hangulatú kezelőszerveket kapott, mint például a záridő és expozíció kompenzáció tárcsa, vagy az objektív rekesz- és zoomgyűrűje. Kezelésük újdonság a korábbi modellekhez képest, és leginkább a Fujifilm MILC gépekre hasonlít. Ezek a tárcsák látják el például az üzemmódválasztó szerepét is. Kezelésük a hagyományos megoldásokhoz szokottak számára furcsa lehet, de miután megszoktuk könnyűnek és ésszerűnek tűnik majd.

Fent

(1) Záridő és üzemmód választó tárcsa: külön üzemmódválasztó tárcsa híján ez az egyik kezelőszerv, mellyel kiválasztható nem csak a záridő érték, de az üzemmód is. ‘A’ módra állítva (az objektív rekeszállító gyűrűjének hasonló beállításával együtt) automatikus, pontosabban P (programautomatika) módba kerülünk. Ha ebből a helyzetből kiindulva fordítunk a tárcsán és beállítunk rajta egy záridő értéket, azonnal záridő előválasztás módba (S) kerülünk. Tetején csak egész záridő értékeket jelöltek, így a köztes beállításokhoz (1/3 Fé lépésekben) a hátsó vezérlőtárcsa elfordításával jutunk.
(2) Be- és kikapcsoló kar.
(3) Exponáló gomb: félig lenyomva ezzel indítható az automatikus élességállítás és a fénymérés, teljesen lenyomva pedig az állóképek expozíciója. Videofelvétel közben is lehetséges fotók készítése.
(4) W/T: zoomgyűrű, melyet jobbra forgatva növelhető, balra pedig csökkenthető a zoom mértéke. Digitális zoom engedélyezése esetén, ennek nagysága is a gyűrűvel szabályozható.
Az állóképek lejátszásakor részletnagyításukat is a karral állíthatjuk 4 lépésben, max 16x-os nagyításig. Ellenkező irányban, 12 és 30 nézőképes oldalak, valamint naptár szerint rendszerezett nézet jeleníthető meg.
(5) iA gomb: a gombot használva intelligens automata módba kerülünk, melynél szinte minden beállítást (még a témamódok kiválasztását is) a fényképezőgép végez. Ettől függetlenül az expozíció korrekció működik, bár a többi tárcsa nem.
(6) Filter: különféle fotográfiai effektusok és szűrők aktiválhatók ezzel a gombbal, így például: Kifejező, Retro, Régi szép idők, High key, Alulexponálás, Szépia, Monokróm, Dinamikus monokróm, Durva monokróm, Selymes monokróm, Hatásos művészet, High dynamic, Keresztbehívás, Játék hatás, Játékosan élénk, Ezüstös képhatás, Miniatűr hatás, Lágy fókusz, Fantázia, Csillagszűrő, Szín egy pontban és Napsütés hatások érhetők el vele. A szűrők többsége videózás közben is bekapcsolható, bár némelyek használhatatlanul lelassítják a frissítést, ezért inkább letiltotta őket a gyártó. A képeffektusok iA módban sem használhatók.
(7) Expozíciós kompenzációs tárcsa: segítségével +/-3 fényérték tartományban, 1/3 Fé lépésekben felülbírálhatók a gép által beállított expozíciós értékek. iA, P, S és A módokban használható.

Elöl

(1) Rekesz és üzemmód választó gyűrű: hasonlóan működik a záridő tárcsához. Ha mindkét helyen ‘A’ állást használunk programautomatika módba kerülünk, a gyűrű elforgatásával viszont manuálisan állítható a rekeszérték, így azonnal rekesz előválasztás (A) módba kerülünk. Ha manuálisan állítjuk ezt és az említett tárcsát is, a gép kézi (M) üzemmódban működik.
A gyűrűn a sztenderd rekeszértékeket jelölték, de a köztes értékek is beállíthatók 1/3 Fé lépésekben. A pontos beállítás a kijelzőn ellenőrizhető.
(2) Zoom- és fókuszgyűrű: alap feladata a zoom és digitális zoom szabályozása, valamint kézi élességállításra kapcsolva a manuális fókusz állítása. A menüben egyéb funkciók is hozzárendelhetők.
A menüben az beállítások közti navigációra is használható.
(3) Oldalarány kapcsoló: meghatározhatjuk vele az állóképek oldalarányát, mely 3:2, 16:9, 1:1, vagy 4:3 lehet
(4) Fókusz kapcsoló: használatával normál autofókusz, makró autofókusz, illetve kézi fókusz módokba válthatunk.

Hátul

(1) Kereső dioptria állító tárcsája: segítségével tetszés szerint beállítható az elektronikus keresőkép élessége.
(2) LVF/Fn3 gomb: alap feladata az elektronikus kereső és a hátsó kijelző közti átkapcsolás, de funkciógombként is működik. A hozzárendelhető funkciók listája a következő oldalon olvasható.
(3) Wi-Fi/Fn2: a mellette lévő apró LED a Wi-Fi aktivitását jelzi. A gomb funkciógombként működik, hasonlóan az előzőhöz.
(4) Videó gomb: lenyomva elindítható, illetve megállítható a mozgókép felvétel. Működése a menüben letiltható.
(5) AF/AE LOCK: a gomb nyomva tartása alatt, vagy lenyomását követően rögzülnek az autofókusz és/vagy expozíciós értékek.
(6) Q.MENU: be- és kikapcsolható vele a gyorsbeállítások menüje, mely az élőképen jelenik meg. Részletezése a következő oldalon.
(7) Lejátszás gomb: megnyomására lejátszás módba jutunk. A felvétel módba e gomb vagy az exponáló gomb megnyomásával juthatunk vissza.
(8) Négyirányú navigációs gomb és vezérlőtárcsa: a menükben való navigáláshoz alkalmazható, visszajátszás módban a videók lejátszásának vezérlésére és a képek közötti lapozásra (jobbra-balra), illetve azonnali Wi-Fi feltöltésre (le irány) szolgál. Felvétel módban a forgatható tárcsa a záridőérték finomítására szolgál, P módban pedig programeltolást végezhetünk. Iránygombként használva a négy irány különböző funkciókat szabályoz:

  • fel: ISO érzékenység kiválasztása
  • le: sorozat és önkioldó módok
  • balra: fókuszterület módok, illetve fókuszpont kiválasztása
  • jobbra: fehéregyensúly mód

(9) MENU/SET: felvétel vagy lejátszás módban a menü megjelenítésére használjuk. A menük részletes ismertetését a következő oldal tartalmazza. Ugyanezen gomb (SET) szolgál a kiválasztott értékek elfogadására.
(10) Fn1/Törlés/Vissza: Felvételkor egy hozzárendelt funkciót hoz elő, hasonlóan a fent ismertetett Fn2-3 gombokhoz. Részletei a következő oldalon olvashatók.
Lejátszáskor az aktuálisan megjelenített képet vagy videót törölhetjük vele a memóriából.
A menüben e gombbal léphetünk vissza az előző oldalra.
(11) DISP: felvétel és lejátszás módokban is a képernyőn megjelenő szöveges információk, illetve egyéb adatkijelzések (segédrács, vízszint jelző, hisztogram) között válthatunk.