Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-LX5 teszt

0

Optika

Kromatikus aberráció

Minden alkalommal, ha Panasonic fényképezőgépet kapunk tesztelésre, mindig komolyabb vizsgálat alá kell(ene) vetnünk a színhiba tesztelését. A gépben lévő Venus Engine képfeldolgozó processzor ugyanis hatásosan csökkenti vagy csökkentheti a színhiba jelenlétét. Mindez persze JPEG képekre vonatkozik, a RAW formátumú fotókba elméletileg nem nyúl bele, csak a korrekcióhoz szükséges metaadatokat menti el. Más kérdés, hogy nem tudhatjuk biztosan, hogy az egyes konverterek felhasználják-e ezeket az adatokat, vagy sem. Mi mindenesetre megnéztük mind a fényképezőgép JPEG képeit, mind a RAW fotókat Lightroomban konvertálva.

A kromatikus aberráció elsősorban nyitott blendénél, nagylátószögnél figyelhető meg. Rekeszeléssel a jelenség jól csökkenthető, nagyobb gyújtótávolságoknál az eleve kisebb színhiba miatt szűk rekesz használatával akár el is kerülhető. RAW formátumnál picit jobban észrevehető a kontúrok körüli kékes elszíneződés, de a színhiba itt sem nagyon erős, legrosszabb esetben 10×13 cm-es fotón közelítőleg 0,3 mm szélességű a kromatikus aberráció megjelenése (RAW, nagylátószög, nyitott blende). Általános esetekben azonban ennél kisebb mértékűvel kell számolnunk, hiszen – mint említettem – fényerőnél szűkebb blendével és JPEG formátumnál kisebb mértékű a színhiba.

A tesztfotók F2/3,3 és F8 blendével készültek.

Kromatikus aberráció

Geometriai torzítás

Geometriai torzítással is szinte csak nagylátószögnél találkozhatunk, mértéke azonban itt sem vészes.
A torzítást az optika két végállásában vizsgáltuk. 24 mm-nek megfelelő nagylátószögnél az átlagosnak nevezhető 0,8%-os értéket kaptuk, míg tele állásban alig mérhető a torzítás, nagyjából 0,1% körüli.
Fontos jeleznünk, hogy a Panasonic gépeknél előfordulhat, hogy mind a JPEG képek, mind a RAW képek torzításkorrigáltak (még akkor is, ha a RAW képeket Adobe konverterrel dolgozzuk fel). Meglepetés csak akkor érhet bennünket, ha olyan konvertert használunk, amely nem kezeli a torzításcsökkentéshez szükséges, RAW-ba ágyazott adatokat.
Hogy az LX5-nél van-e ilyen korrekció, azt nem tudjuk pontosan megmondani, az viszont biztos, hogy a JPEG és az Adobe Lightroomban konvertált RAW képek megegyeznek.

Geometriai torzítás



0,8%-os hordótorzítás


<0,1%-os párnatorzítás

Közelfényképezés, makró

A Panasonic Lumix DMC-LX5 makróképességeire nem mondhatjuk, hogy tökéletes, de azt igen, hogy remek. Tökéletes akkor volna, ha nem csak teljes nagylátószögnél lehetne jó leképezési arányt elérni, hanem köztes zoomállásban is.
A teljes nagylátószögű állásnál 1 cm-es munkatávolságot használhatunk, amely a képmező 30 mm széles területtel történő teljes kitöltését is lehetővé teszi. Ez kiváló érték. Torzítás ez esetben természetesen jelentkezik, ennek mértéke közepes. A sarkok életlenedése is tetten érhető, de ez sem túlzottan erős.
Teljes tele állásnál már csak 107 mm széles téma fogható be teljes egészében, ennél kisebb területtel már nem tölthető ki a teljes képmező. Torzítás ilyenkor is van, de elhanyagolható mértékű, s a sarkok sem életlenednek el.
Összeségében tehát makrózásra korlátozottan alkalmas a DMC-LX5.

Makró képességek

nagylátószögnél (f=24 mm ekv.)
legkisebb szélesség: 30 mm;
hordótorzítás: ~1,8%

tele állásban (f=90 mm ekv.)
legkisebb szélesség: 107 mm;
hordótorzítás: ~0,6%

Peremsötétedés

Bár komoly nagylátószögre képes az LX5, peremsötétedés ennek ellenére nem jelentős. Oly’ annyira nem, hogy több szót nem is érdemes rá fecsérelni, beszéljenek a lenti tesztképek (vagy ha valaki ragaszkodik hozzá, akkor a túl sokat nem mondó százalékos adatok).

Peremsötétedés



sarkok fényerőcsökkenése: 11%


sarkok fényerőcsökkenése: 4%


sarkok fényerőcsökkenése: 3%


sarkok fényerőcsökkenése: 1%