Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-LX5 teszt

0

Különlegességek

Optikai stabilizátor

A Panasonic Lumix DMC-LX5 Power O.I.S optikai stabilizátorral rendelkezik, amely gyenge fényben történő fotózáskor segít berázásmentes felvételt készíteni.

A stabilizátor hatékonyságának tesztje teljes tele állásba állított objektívvel készült, zársebesség előválasztásos módban.
Záridőnként 10-10 képet lőttem ki- illetve bekapcsolt stabilizátorral, majd a képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás, azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális életlenedést még nem jelöltem hibának.
Az így kapott számokból egyfajta szubjektív értékelését képezhetjük a stabilizátornak.

A teszt érdekes eredménnyel zárult, hiszen még 1/4 mp-nél is csak 2 berázott fotó lett 10 közül. De ha ezt adta a valóság, akkor el kell fogadjuk. Természetesen a lenti grafikonon a polinomiális közelítést is érdemes megnézni, hiszen ez már feltételezett nagyobb átlagot mutat.

A kapott adatok alapján kijelenthetjük, hogy 100%-os berázásmentességet elvárva stabilizátor nélkül 1/60 mp-es, míg stabilizátorral 1/25 mp-es zársebességre volt szükség. Tegyük hozzá, hogy a reciprok szabály szerint már az 1/60 mp is csoda volt (ami persze nem a gép erénye, mintsem inkább az én betonstabil kezemé). A stabilizátor itt 1 1/3 Fé előnyt hoz, mely nagyjából átlagosnak tekinthető.
A hatékonyság hosszabb záridőknél viszont sokkal jobb. 40%-os berázásmentesség esetén stabilizátor nélkül 1/25 mp, stabilizátorral kb. 1/4 mp volt használható, ez bizony 2 2/3 Fé-et jelent. De ha a polinomiális közelítés által kapott adatot nézzük, az is 2 1/3 Fé-nyi előnyt jelent.

Egy szó, mint száz, a Panasonic Lumix DMC-LX5 kiválóan szerepelt a stabilizátor teszünkben, s tegyük hozzá, hogy tette ezt annak ellenére, hogy viszonylag kis gyújtótávolsággal dolgoztunk, igy hosszú záridőket kellett stabilizálnia.

berázott fotók aránya különböző zársebességeknél

Stabilizálás: 90 mm, 1/13 mp

Intelligens kontraszt

A Panasonic DMC-LX5-ből sem maradhatott ki a sötét, árnyékos részek kivilágosításának lehetősége, melyet ebben a gépben intelligens kontraszt név alatt találunk. A kikapcsolt álláson kívül alacsony, közepes és magas értékeket választhatunk.
A lenti tesztfotókon jól nyomonkövethető a funkció működése, amely a gradációs görbe alsó könyökében dolgozik leginkább, s világosítja így fel a sötétebb területeket. High állásban viszont már nem csak a sötét, de a középtónusok is jóval élénkebben jelennek már meg a feldolgozott képen.
Érdemes tudni, hogy az intelligens kontraszt nem befolyásolja a csúcsfényeket, azáltal sem, hogy esetleg belenyúlni a fénymérésbe. Ráadásul ez a szolgáltatás nem is minden témánál működik, ha a gép úgy gondolja, hogy szükségtelen, akkor nem alkalmazza.

Azok számára, akik nem szeretnének, vagy nem tudnak a képfeldolgozás során a gradációs görbe módosításával foglalkozni, jól jön majd ez a lehetőség. Aki viszont RAW-ban fotózik, úgyis meg fogja oldani magának, talán még ügyesebben is, mint az automatika.

Film módok

Különböző kontrasztú, színtelítettségű illetve színezetű képeket készíthetünk az egyes filmmódokban. Az előre definiált módok kiválasztása után még ±2 lépésben módosítható a kontraszt, élesítés, színtelítettség és zajszűrés mértéke is (lásd Képminőség oldal).

Színtelítettség

Kontraszt

Kontraszt

Élesítés

A kompakt gépek egyik sajátsága, hogy az optika gyengeségét, lágyságát többnyire utólagos (és erős) élesítéssel próbálják kompenzálni. A Panasonic Lumix DMC-LX5 Leica objektívje igazán kiváló minőséget képvisel, mely nem csak fényerejében, de képélességében is megmutatkozik. Ennek köszönhetően nem kell eltúlzott mértékű élesítés ahhoz, hogy remek fotókat kapjunk eredményül.
Az élesítés alapértékét viszonylag jól eltalálták, bár talán még a -1-es beállítás is bőven elegendő lett volna. A normál értékű élesítéssel készült képek egy picit így már keményebbnek tűnnek, mint szükség lenne rá, s az élek mentén is láthatóvá válik az élesítés nagy rádiusza miatti aurásodás.
A tág határok között választható képkeménység közül szinte mindenki megtalálhatja a neki legjobban tetszőt.

Élesítés

Intelligens felbontás (élesítés)

Bár az elnevezés nem teljesen egyértelmű, az Intelligens felbontás (Intelligent Resolution) valójában egyféle „smart sharpen”. Magyarul okos élesítési algoritmus, amely nem a kép egészét élesíti, csak azokat a területeket, ahol képi részletek találhatók. Ezzel elkerülhető a normál élesítés zaj erősítő hatása.
Noha ez is csak egy automatika, mégis igen jól működik. A lenti kivágások a kép csak egy részét mutatják, de már ezen is érezhető, hogy az intelligens felbontás ténylegesen csak a részletekre megy, a kevésbé részletes területeket (fehér háttér) nem élesíti. Ezt az élesítés 0 és élesítés 2-vel való összevetésnél olvasóink is ellenőrizhetik.
Nagy érzékenységnél az Intelligens felbontás jelentősége egyre kisebb, hiszen a képzaj miatt már nem képes felismerni a valós részleteket, emiatt nem is erőlteti a dolgot. Képpel ugyan nem tudjuk ezt alátámasztani (pedig biztos vagyok benne, hogy elkészítettem a tesztképeket, de valahol sajnos elkallódott), így most kénytelenek olvasóink pusztán hinni nekünk.

Az Intelligens felbontás alapértéke egyébként az „alacsony”, tehát egy dobozból kivett fényképezőgép az első képtől kezdve használni fogja, azt hiszem, nem is haszontalanul.