Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-TZ10 teszt

0

Optika II.

Geometriai torzítás

A geometriai torzításra ugyanaz igaz, mint az előző oldalon taglalt kromatikus aberrációra. Sok múlik a belső feldolgozórendszer munkáját is. Az új Venus Engine úgy tűnik nem változott ebből a szempontból. Ugyanazt az eredményt kaptuk, amint a TZ7-nél mértünk. Nagylátószögnél ~0,7%-os hordótorzítás figyelhető meg, amely szabályos formák fotózásánál, például épületeknél zavaró lehet, de egyébként nem számottevő. Különösen, ha figyelembe vesszük az átlag fölötti, 25mm-ekvivalens gyújtótávolságot.

Tele állásban szintén azonos volt az érték a korábbival. 0,1%-os párnatorzítást mértünk, ami szinte elhanyagolhatóan kicsi és észrevehetetlen.

Torzítások a gyujtótávolság függvényében

nagylátószögnél (f=25 mm ekv.) hordótorzítás: ~0,7%

tele állásban (f=300 mm ekv.) párnatorzítás: ~0,1%

Közelfényképezés, makró

Mivel az objektív minden apró porcikájában és tulajdonságában megegyezik az előddel, makró téren is teljesen azonosak. Éppen ezért nem is vizsgáltuk részletesen a TZ10 teljesítményét ebben a vonatkozásban.

Makró képességek

nagylátószögnél (25 mm ekv.), 3 cm-ről legkisebb szélesség: 43 mm

tele állásban (300 mm ekv.) nagylátószögnél, 100 cm-ről legkisebb szélesség: 125 mm

Zoom macro beállítás (25mm ekv.)

Most is normál (AF Macro) és Zoom Macro beállítás közül választhatunk. Az előbbinél a teljes zoom tartomány használható, ami nagylátószögnél 3 cm-es munkatávolságot jelent, tele állásban viszont már 1 méterre kell eltávolodnunk a témától, tehát a zoomot növelve csökken a nagyításunk. A Zoom Macro mód csak digitális zoomot engedélyez, max 3x-os értékben, így 3 cm-ről is növelhető a nagyítás, igaz a képminőség jelentős romlásával. Ebben a beállításban 14 mm széles területet fedhetünk le.

A normál makró mód nagylátószögnél 43mm-es, tele állásban 125mm széles terület leképezésére alkalmas. Természetesen az előbbi a csábítóbb, de figyelembe kell vennünk, hogy itt a sarkok képminősége is erősen kérdéses, mivel rosszabb felbontást, képsarki sötétedést és nagyobb torzítást kapunk. Távolabbról nem olyan kiváló a nagyításunk, de optikai hibáktól jórészt mentes képet készíthetünk.

Vignettálás

A képsarki sötétedés viszont valahol a TZ5 és a TZ7 nevű híres elődök között van. Átlagban 13% körüli eredményt mértünk nagylátószögnél, ami 0,4 Fé fényveszteséget jelent a sarkokban a kép középső területeihez képest. Mindez persze nyitott rekesszel értendő, mivel annak szűkítésével itt is javíthatunk az eredményen. A javulás nem számottevő, kb. 11%-ot kaptunk, ami persze a valódi képeken alig volt észlelhető és zavaró.

Tele állásban persze még jobb az eredmény. Itt nyitott rekesszel körülbelül 9%-os volt a képsarki sötétedés, ami valamivel több mint 1/4 fényérték veszteség. A rekeszt minimálisan szűkíthetjük ugyan, de a képsarki sötétedést így már 6.3%-ra csökkenthetjük.

Peremsötétedés



sarkok fényerőcsökkenése: 13%


sarkok fényerőcsökkenése: 11%


sarkok fényerőcsökkenése: 9%


sarkok fényerőcsökkenése: 6,3%