Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-TZ10 teszt

0

Felépítés II.

Ergonómia

Már az előző tesztben, a TZ7 idején sem tudtam sok újdonsággal szolgálni ezen a téren. A TZ sorozat nem igazán változott az évek során, legfeljebb egyre kisebb lett. A TZ10 mérete szinte hajszálra megegyezik elődjével és tömege is elhanyagolhatóan kisebb. Külsőre szintén nincs sok változás. Maradt az igényes anyagokból, szépen összerakott fémváz és a szögletes küllem. Ez a fajta „retrós” külső van akinek bejön, van akinek nem, de kétségtelenül egyedi karaktert, azonnal felismerhető jellemvonást kölcsönöz minden egyes Panasonic kompaktnak.

A markolat ebben a kategóriában luxus, csak a kis méret rovására menne, így a TZ10 sem kényeztet el ilyesmivel. A markolat helyén lévő enyhe kitüremkedés, inkább csak jelzés értékű, mint funkcióval bíró valami. A gép díszítettsége most is visszafogott. A markolatkezdeményen függőlegesen végigfutó krómcsík, valamint a felső rész és a gombok fémszíne emelkedik ki az amúgy egyhangú elő és hátlapból. Nálunk egy fekete példány járt, amely talán ezzel a színnel egy kicsit konzervatívabb a többinél, de a gépet ezüst, piros és kék színben is megvásárolhatjuk.

A módválasztó tárcsa most is nagyon pici és nehezen hozzáférhető, jobbára csak a körmünkkel piszkálható, a gombok szintúgy aprók és mélyre ültetettek. Sajnos az iránygomboknál, most is inkább a dizájnra, mint a funkcionalitásra gondolt a gyártó. Ha nem jegyezzük meg melyikük milyen funkcióval bír, akkor félhomályban vagy sötétben csak tippelhetünk, hogy pl. a fel gombbal mit is alakítottunk.

Az állványmenetet nagyjából a gép aljának közepén, az optika középvonalától kb. 2 cm-rel beljebb helyezték el. Fémből készült, ami pozitívum, de a helye már kevésbé, hiszen annyira közel került az akku és memóriakártya ajtóhoz, hogy állványra helyezve ennek nyitása lehetetlen.

LCD és kereső

A keresőt rögtön az elején ki is pipálhatjuk, mivel az elődeihez hasonlóan nincs a TZ10-ben. Ezt a funkciót az LCD kijelző látja el, amely nem sokat változott az eltelt egy év alatt, igaz tavaly sem volt egy rossz darab. A 3”-os, vagyis 7,62 cm-es méret elég tágas, manapság lassan már átlagosnak mondható. A 460 800 képpontos felbontás szép, részletes képet ad. A látható képátló saját méréseink alapján 7,5 cm, a képpontokat viszont nem számoltuk meg – nyilván stimmel. A tavalyi modell egyik hátránya, a gyenge fénynél szaggató élőkép itt is megvan, de nem találtam olyan vészesnek. Nem emlékszem pontosan az egy évvel ezelőtti teljesítményére, de itt csak igazán sötétben jön elő a szaggatás, félhomályban még kellemes, folyamatos képet kapunk.

Az LCD kijelző nagy betekintési szögű, akár fejünk fölül is használhatjuk. A korábban bevezetett fej fölötti üzemmód már nem elérhető, de választhatunk a környezeti fénynek megfelelő, automata világosság beállítást, és úgynevezett Power LCD módot is, ami erős napsütésben jön jól, mivel az LCD fényességét (és fogyasztását) növeli, a jobb láthatóság érdekében. A kijelző világossága ezen kívül a menüben is beállítható, +/-3 fokozatban.

Az LCD-n megjelenő információk a DISPLAY gombbal válthatók, vagy kapcsolhatók ki, de a kijelző lekapcsolására nincs módunk. A gombbal váltható oldalak: sima élőkép+AF mező, élőkép+kompozíciós segédrács+élő hisztogram, élőkép+felvételi adatok. Felvételi módban a következő információk olvashatók a képernyőn: üzemmód, vakumód, fehéregyensúly, érzékenység, színeffektus, képméret, képminőség, akku töltöttsége, hátralévő képek száma (vagy rögzíthető videó hossza), videó felbontás/minőség, stabilizátor állapota, AF mód, bemozdulásveszély ikonja, fénymérési mód, Pre-AF ikon, I.R mód, sorozatmód, intelligens expozíció ikonja, LCD világítás erősítés kijelzése, expozíció korrekció mértéke, rekesz, záridő, AF terület, AF visszajelzés, kompozíciós segédrács, GPS állapota, élő hisztogram, GPS terület adatok, GPS dátum és idő.

Segédrácsból kétfélét, harmadolót és átlósat állíthatunk be a menüben, és beállítható a videofelvételi terület is. Ilyenkor az élőkép megfelelő területeit egy halványszürke áttetsző sávval kimaszkolja a gép. Bár az LCD nem kikapcsolható, energiatakarékos módban beállíthatunk alvó üzemmódot, amely 2, 5 vagy 10 perc után a kijelzőt is lekapcsolja. Az exponáló gomb enyhe lenyomásával ismét visszatérhetünk ebből az állapotból felvételi módba.

Lejátszás módba a jobb felső kapcsolóval elhúzásával jutunk, és sajnos a felvételi módba való visszalépéshez is ezt a kapcsolót kell használni. Az exponáló gombnak itt nincs szerepe, mint sok más modellnél. A lejátszás infó képernyői szintén a DISPLAY gombbal váltogathatók. Az üres képkijelzés mellett, részletes felvételi adatok, és világossági hisztogram is megjeleníthető a képen. A felvételi adatok a GPS infókat is tartalmazzák, például a területre vonatkozókat. A zoomgyűrű segítségével 2, 4, 8 és 16x-os részletnagyításra van lehetőségünk. A képrészlet ezután az iránygombokkal görgethető. A zoomgyűrűt balra fordítva csökkenthető a nagyítás, illetve 12, 30 nézőképes, vagy naptár szerinti katalogizálás jeleníthető meg.

GPS

A Panasonic Lumix DMC-TZ10 egyik legfőbb vonzereje kétségtelenül a GPS (Global Positioning System – Globális Helymeghatározó Rendszer) szolgáltatás, mely fotó és mozgókép üzemmódban is használható. A GPS beállításokat az Utazás menüben találjuk. Itt be- és kikapcsolhatjuk a szolgáltatást, valamint fontosabb információit kiirathatjuk egy külön képernyőre. Az információs képernyőn a GPS-ről vett dátum és idő, az észlelt műholdak száma, és pontos helyrajzi koordinátáink olvashatók le.

Nálam kb. 1,5 perc kellett mire felébredt, hiszen legalább 3 műholdat kell észlelnie a pontos működéshez. Persze csak szabad ég alatt. Lakásban ritkábban lesz szerencsénk, de nem reménytelen a helyzet. A használati utasítás legfeljebb 5 perces várakozási időt ír.

A rendszer egyébként az EXIF-be mentett száraz koordináták mellett, az LCD-n szövegesen is közli hozzávetőleges pozíciónkat, legalábbis a legközelebbi látnivaló, múzeum, fontos helyszín nevét, például Keleti Pályaudvar, Budapest, Pest, Hungary. Ezek az adatok a képek, vagy videók lejátszásakor is megjeleníthetők a képernyőn. A menüben lehetőségünk van a területi információk letiltására, akár egyenként is, ha mondjuk az ország és a megye nevét nem szeretnénk viszontlátni a képernyőn.

Igen kényelmes szolgáltatás a GPS alapú időpont beállítás, mely automatikusan behangolja a pontos dátumot és időt, függetlenül attól melyik időzónában vagyunk.

A GPS pontosságának méréséhez a tesztfotókat, valamint az azok EXIF adatai között szereplő helymeghatározási koordinátákat vettem alapul. Ezek helyét a Google Earth szoftverrel ellenőriztem. Az alábbi fotón pirossal jelöltem be 9 véletlenszerű kép készítésének pontos helyét (8 helyszín, +/-5 méter pontosság), majd kékkel a gép által rögzített GPS koordinátákat. Az eltérést piros nyíl jelzi.

Képek pontos készítési helye (piros), és a GPS koordináták alapján történt beazonosítása (kék)

A fotózás közben jobbára mozogtam, mint egy fotótúra, vagy városi fotózás alkalmával tesszük. Ezért a GPS adatok viszonylag lassú frissítése miatt átlagosan 90-100 méteres eltérések adódtak a pontos helyszínben – többnyire az általam bejárt útvonalon – de előfordult 230 méteres pontatlanság is. Egy alkalommal a gép legalább 25 percen keresztül nem frissítette a koordinátákat, így előfordult 900 méteres hiba is – ezt a fenti képen nem jelöltem. Egy másik esetben viszont egy helyszínen legalább 45 percet tartózkodtam, ezért az itt készült képek jó részénél nagyon pontos eredmények is születtek, kb. 5 méteres hibahatáron belül. Öt-tíz percen belül már pontos eredményeket kaptunk. Másrészt viszont akadtak ugyanitt készült képek, melyek GPS adatai ekkor is 90-100 méteres eltérést mutattak a valódi helyszínhez képest. A készülék GPS pontosságáról tehát elmondható, hogy mozgásban 100 méteres hibák fordulhatnak elő, 5-10 perces egy helyben tartózkodásnál viszont már jó eséllyel egészen akkurátus eredményt kaphatunk. Néha sajnos az adatrögzítés „kihagyására” is számítanunk kell.

A képek készítési helyének térképes visszakereséséhez egyébként kitűnő eszköz lehet a Google Earth szoftver mellett az ingyenes IrfanView képnézegető. A fotó EXIF információinak ablakán ugyanis kapunk egy Show in Google Earth és egy Show in GeoHack Wiki gombot. Ezekre kattintva azonnal megnyílik a szükséges program vagy weboldal, bejelölve a készítés helyszínét.

Élességállítás, fénymérés

Összes funkcióját tekintve mit sem változott a TZ10 AF rendszere. Manuális élességállítást továbbra sem kapunk, tehát elég csak autofókuszról beszélnünk. 11-pontos, kontraszt érzékelős élességállításról van szó, melyet ezúttal is az alábbi módokban használhatunk:

AF módok
  • Arcfelismerő: emberi arcvonásokat keres és ezekhez igazítja a gép élességállítását, valamint az expozíciót. Legfeljebb 15 emberi arc felismerésére képes. Az arcokat sárga keret jelöli, a sikeresen beállított fókuszt a zöld keret jelzi. A TZ10-nél is lehetséges családtagjaink, ismerőseink arcvonásainak elraktározása (Arcfelismertetés) néhány alap adatukkal, például a nevükkel együtt. Így legfeljebb 6 arcot rögzíthetünk a memóriában, melyeket később elsőbbséggel kezel majd a többihez képest. A raktározott arcok mellé a nevet is kiírja a képernyőre.
  • Mozgáskövető AF: a korábbi modellben debütált AF mód, melynél bármely témára beállíthatjuk a középső fókuszmezőt, majd a le nyílgombot használva a fókuszpont a témára „tapad” és annak elmozdulásakor is folyamatosan leköveti. A követés gyorsult a korábbihoz képest, bár ott sem volt rossz. Most viszont a gépet szinte őrülten rángatva is elég szépen rajta marad az AF pont a kiválasztott témán. Azért a képsíkra merőlegesen elsuhanó puskagolyó még kifog rajta, és a témához hasonló színű, kontrasztú más tárgyra/személyre is képes átváltani, de rendkívül hatásosan és gyorsan működik, ha nem várunk tőle lehetetlent. Ha a téma kb. 2-3 másodpercre kikerül a képmezőből, a követő fókusz elfelejti és alaphelyzetbe áll.
  • 11 pontos AF: a készülék kihasználja az összes (11 db) fókuszmezőt és automatikusan bármelyiket – akár egyszerre több mezőt is – használhatja az élességállításnál.
  • 1 mezős (High-speed) AF: csak a középső fókuszmezőt használó, gyors, automata élességállítás. Alapesetben egy szűkebb, kisebb mezőterületet használ, de ha kevés a fény a rendszer automatikusan széles mezős üzemmódra vált.
  • 1 mezős AF: szintén csak a középső pontot használó, normál sebességű élességállítás.
  • Szpot AF: A fényképezőgép csak a középső mező egy kis területét használja.

A DMC-TZ10-ben is megtalálható a Pre-AF (Elő-AF) mód, mely lehet egyszeri (Q-AF) és folyamatos (C-AF) működésű. Bekapcsolva az élességállítás folyamatosan működik, anélkül is, hogy az exponáló gombot félig lenyomnánk, mert ugyebár ez a bevált módja az AF aktiválásának. A két üzemmód annyiban különbözik, hogy Q-AF-nél a kisebb elmozdulásokra, C-AF-nél viszont a téma komolyabb mozgásaira is reagál az élességállító rendszer. Az Elő-AF mód megnövelheti a gép fogyasztását, viszont gyorsabb élességbeállítást tesz lehetővé.

Az AF rendszer ettől függetlenül is gyorsult a korábbiakhoz képest. A Panasonic a nyári modellfrissítésében bevezetett Sonic Speed AF rendszert alkalmazta a TZ10-nél, ami jó fényviszonyok között, nagylátószögnél, 1 mezős módban, 0,35 mp-es, tele állásban 0,41 mp-es várakozási időt jelenthet. Kompakt géphez képest ez igen jó eredmény.

Az AF rendszer nagylátószögnél 50 cm és végtelen, tele állásban 2 méter és végtelen között nyújt éles képet. A le iránygombbal normál módból Makró, vagy Makró Zoom módokba válthatunk. Makró módban használható a teljes optikai zoom, de ezzel a munkatávolságot is növeljük. Magyarán, távolabb kell mennünk. Nagylátószögnél legfeljebb 3 cm-re közelíthetjük meg a témát, 12x-es zoomnál ez a távolság 1 méter. Makro zoom állásban 3x-os digitális zoom használható, a munkatávolság növelése nélkül.

Rosszabb fényviszonyok esetén egy narancsvörös LED fénye segíti az AF rendszer munkáját, melyet a menüben engedélyezhetünk, és néhány méter távolságig biztosít elegendő fényt.

A TZ10 fénymérését háromféle üzemmódban használhatjuk, csakúgy, mint az elődökben. Ezek a következők:

  • Multi: jórészt ez a beállítás ajánlott a felmerülő helyzetek nagy részében. A képmező teljes területén méri a fényt.
  • Középre súlyozott átlag: szintén a képmező teljes felületét használja, de nagyobb súllyal veszi figyelembe a képközépen mért eredményt, míg a sarkok értékeinek kevesebb szerep jut. Nagyobb méretű, a képközépre eső témák, pl. emberi arcok fotózásánál ideális.
  • Szpot: csak a képmező közepén mért értéket veszi figyelembe. Olyankor érdemes használnunk, ha a főtéma és a háttér világossága lényeges eltér egymástól, mondjuk egy kis fehér virág, sötét háttér előtt.

Vaku

A Lumix DMC-TZ10-en nem használhatunk külső vakut, még kábeles csatlakozással sem, bár kis méretéből adódóan nem biztos, hogy vásárlóinak ez az elsődleges szempontja. A kis beépített villanó kb. 4 cm-re került az objektív középtengelyétől, ami elég vészes közelség a kellemetlen vörösszem effektus kialakulásához. Ez ellen a vaku vörösszem csökkentő módjával, vagyis elővillanással védekezhetünk, de lehetőség van a képek szoftveres korrekciójára is. Ezt a felvételi menüben, előzetesen aktiválhatjuk.

Az elővillanáson kívül automata, derítő (mindig villan), lassú szinkron, és kikapcsol módra állítható a vaku, a jobb iránygombbal előhívható menüben. Tájkép, panoráma, csillagos égbolt, képsorozat, vagy a tűzijáték témamódokban viszont nem használhatjuk.

A beépített vaku Auto ISO érzékenységnél és nagylátószögnél kb. 0,6 – 5,3 m, tele állásban kb. 1,0 – 3,6 m között biztosít hathatós megvilágítást. Teljesítményét ezen kívül csak az érzékenység, vagy a rekeszérték változtatásával befolyásolhatjuk.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

A TZ5-ben 50MB belső memóriát kaptunk, a TZ7-ben 40MB-ot, most ezek átlagát 45MB-os, igaz a felbontás ismét nőtt. Mindenesetre nem a belső memóriára hagyatkozva fogunk elindulni egy hosszabb útra. Maximális képméretnél és minőségnél kb. 2-3 képet sikerült mentenem, videóból pedig csak a legkisebb méretű (320x240p) MJPEG formátum menthető ide. Memóriakártyákból az SD, SDHC és SDXC formátumok használhatók. Utóbbi esetében 64GB-ig garantált a működés. Mi egy 32 GB-os SanDisk Extreme SDHC-vel próbáltuk, és gond nélkül futott. A menüben utólag lehetőségünk van a belső memória és a kártya, valamint a vágólap és a kártya közötti adatmásolásra.

A kártyafoglalat a gép markolatának alján található, egy műanyagajtó takarásában. A kis ajtó sajnos itt is műanyag zsanéros, így nagyon ügyeljünk, hogy kinyitva nehogy a talpára állítsuk a gépet, mert nem nehéz letörni.

A kártyafoglalat mellett kapott helyett az akkumulátor is. Véletlen kicsúszását egy kis rugós műanyagpöcök gátolja. A DMW-BCG10E típusnevű lítium-ion akku, 3,6V-os és 895 mAh kapacitású. Kapunk hozzá egy hálózati töltőt is, mellyel 2 óra 10 perc alatt tölthető fel. A kapacitása kb. 300 állókép és 100 percnyi videó felvételére teszi alkalmassá, a lejátszás kb. 300 percig aktív egy feltöltéssel. Az akku töltöttsége a kijelző jobb felső sarkában megjelenő, négyfokozatú ikonon ellenőrizhető.

Az akkumulátor ajtón egy apró műanyag ablak található, itt vezethető ki az akkufoglalatba illeszkedő hálózati tápegység kábele. A tápot persze külön kell megvennünk, mint ahogy a HDMI kábelt is. A gép jobb oldalán, egy műanyagajtót elhajtva találjuk meg a HDMI aljzatot, mely legfeljebb 1080i felbontású képet és Dolby Digital Stereo Creator minőségű hangot képes külső kijelzőnknek küldeni. A kimeneti felbontás 720p és 576p soros értékre is beállítható a menüben. A gépet Panasonic Viera televízióhoz csatlakoztatva, a Viera Link szolgáltatásnak köszönhetően, a tévé távirányítójával is vezérelhető a lejátszás. A HDMI kimenet alatt lévő csatlakozóhely egy kombinált A/V és USB Hi-speed 2.0 aljzat, normál felbontású tévékhez és számítógépekhez való csatlakozáshoz. Mindkettőhöz egy-egy kábelt is találunk a dobozban.