Bevezetés, különbségek
Tíz évvel ezelőtt, amikor a tükör nélküli cserélhető objektíves fényképezőgépek még nagyon különlegesnek számítottak, és még csak az Olympus illetve a Panasonic kínálatában léteztek, kétféle típust lehetett megkülönböztetni: A tükörreflexesekre hajazó, tudásban inkább felső kategóriában induló modelleket, mint a DMC-G1 és a DMC-GH1, valamint a kis méretű, könnyed fotózásokra szánt egyszerűbb típusokat, mint az Olympus PEN E-P1, valamint a Panasonic DMC-GF1.
Mind a PEN, mind a GF széria igazán népszerű volt, az Olympus még ma is fejleszti ezeket a modelleket, de a Panasonic sem feledkezett meg róluk. Igaz, a GF nevet csak a GF7 modellig használta a japán gyártó, a GF8-as már csak egyes ázsiai és ausztráliai piacokon volt elérhető, GF9 névvel pedig csak Ázsiában jelent meg gép. Az aprócska, kifejezetten utazóknak készült Panasonic MILC-ek azonban nem haltak ki, csupán arról van szó, hogy a 2017-ben megjelent GF9-től kezdődően Európában e név helyett a GX név alatt került forgalomba, méghozzá GX800-ként (így ennek elődjét hiába is keresnénk, sosem volt GX700 nevű fényképezőgép, csak tévé, de GX1 volt, még 2011-ben, amely sokáig utód nélkül maradt). Viszont hogy ne legyen egyszerű, az USÁ-ban ezt a gépet GX850-ként forgalmazták.
Érdekes kettősség ez a Panasonic termékpalettán, hiszen az egyszerre megjelenő GF9 és GX800/GX850 gyakorlatilag egyetlen modell volt, mégis, a GF széria 2018 év elején kapott egy GF10 modellt, amelyet pont az USÁ-ban forgalmaztak (japánban GF90-ként jelent meg).
Ez csak azért érdekes, mert európai megfelelője ennek a gépnek nem volt. Pontosabban most már van, hiszen a GF10 képességei megegyeznek az idén májusban megjelent GX880-nal.
Akárhogy is alakult, a lényeg az, hogy idén nyár közepétől már itthon is kapható a GX880, amely azonban alig különbözik a korábbi GX800-tól, gyakorlatilag csak az üzemmódtárcsán újdonságként elérhető panoráma módban.
Nézzük azért a GX880 főbb jellemzőit, hiszen akármennyire is belépőszintű gépről beszélünk, akadnak itt olyan képességek, amelyek azért túlmutatnak az átlag belépőszintű cserélhető objektíves fényképezőgépek tudásán.
A Panasonic Lumix DC-GX880 főbb jellemzői:
- Képérzékelő: 16 Mpixel, aluláteresztő szűrő nélkül, 17,3×13 mm (FourThirds)
- Érzékenység: ISO200-25600 1/3 Fé lépésekben, kiterjeszthető ISO100-ig, 1/3 Fé-enként
- Objektív: micro FourThirds (mFT) bajonett
- elektronikus kereső nincs
- rekesz- és zársebesség előválasztás, teljes kézi üzemmód
- RAW formátum támogatása
- beépített felpattanó vaku
- elektronikus zár (max. 1/16000 mp zársebesség)
- max. 10 kép/mp sorozat sebesség (5 kép/mp folyamatos AF-fel)
- 4K Photo mód (utólagos fókusz lehetőségével)
- LCD: 3″, 1,04 millió képpont, érintésérzékeny, felhajtható
- Ultra HD videórögzítés (max. 30 kép/mp) max. fél óráig
- DFD 240 kép/mp automatikus élességállítás, arcfelismerés
- microSD/microSDHC/microSDXC kártyahely
- beépített Wi-Fi vezérlő, okostelefonról távvezérlés lehetősége
- Li-ion akkumulátor (210 kép kapacitás CIPA mérés szerint)
- Hi-Speed USB2.0 és HDMI csatlakozás
A részletes specifikációt természetesen továbbra is a fényképezőgép adatlapja tartalmazza, amelyet érdemes a cikk tovább olvasása előtt áttanulmányozni.
Külsőre egyébként szintén nincs óriási változás, de azt mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy míg a GX800 elülső része teljesen sík volt, addig a GX880 már rendelkezik a kényelmesebb fogást elősegítendő egy kisebb markolattal, ami egyébként kísértetiesen hasonlít az Olympus PEN E-PL8-on lévőhöz.